PREMIERA

2006.08.29

CANAL+ PREMIUM

NUMER

Polska, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesny Lublin. Mieszkańcy miasta są zbulwersowani niedawnym atakiem terrorystycznym w Madrycie. Wszyscy obawiają się, że i w Polsce może dojść do podobnych incydentów. Trójka młodych ludzi decyduje się na niecodzienną grę.

Paweł (Łukasz Pertkiewicz ), Ruda (Aleksandra Wincek-Czmiel) i Klisza (Andrzej Skrzypek ) mają po 20 lat i właśnie wkraczają w dorosłe życie. Ale rzeczywistość nie spełnia ich oczekiwań. Frustruje ich powszechna korupcja i brak perspektyw. Postanawiają więc wydać wojnę światu, w którym nie ma dla nich miejsca. Plan jest prosty: kilka telefonów do ważnych instytucji z informacją o podłożonej bombie. Na efekty nie trzeba długo czekać - w mieście wybucha panika. Winowajcy nie mają wyrzutów sumienia. Wręcz przeciwnie: pierwszy raz w życiu czują, że coś zależy tylko od nich. Euforia jednak szybko mija, gdy na ich trop wpada policja.

"Numer" jest jednym z wielu filmów powstających poza oficjalnym nurtem finansowania polskiej kinematografii. Dla jego twórcy, ANDRZEJA MATHIASZA, to debiut na kinowym ekranie. Reżyser - co częste przy tego rodzaju produkcjach - jest również autorem scenariusza i producentem filmu. Andrzej Mathiasz to postać znana miłośnikom alternatywnego teatru. Na przełomie lat 70. i 80. współtworzył głośny Teatr Provisorium, jedną z najbardziej cenionych grup tego nurtu. Później założył własny, autorski Teatr Projekt, z którym objechał wiele polskich i zagranicznych festiwali teatralnych. Ale Andrzej Mathiasz nie ogranicza się do działalności teatralnej. "Projekt" jest dziś kinoteatrem działającym przy Centrum Kultury w Lublinie i prezentującym najnowsze produkcje polskiego kina niezależnego. Andrzej Mathiasz jest również twórcą telewizyjnego magazynu kulturalnego "Salon" i wielu filmów dokumentalnych. Zdjęcia do "Numeru" kręcono w naturalnych wnętrzach i plenerach w Lublinie. Na potrzeby filmu powstał nawet specjalny numer "Kuriera Lubelskiego" z fikcyjnymi informacjami na temat filmowych zdarzeń. Role główne powierzono młodym, debiutującym przed kamerą aktorom. Film był prezentowany na wielu festiwalach filmów offowych takich, jak Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN oraz w sekcji Kina Niezależnego na ubiegłorocznym FPFF w Gdyni.

WASZE OPINIE

Przemysław_jestem

Mimo, że wystąpiłem w tym filmie, nie mam o nim najlepszego zdania. Można go obejrzeć z ciekawości, ale nie jest to dzieło reprezentatywne dla polskiego off-u. W wersji, którą widziałem, w montażu wycięto dwie z pięciu scen, w których się pojawiłem! Nie wiem którą wersję ma Canal+, więc jest szansa, że widz będzie wiedział o co chodzi w fabule.
Ale...oceńcie sami!

Poważny Krytyk

filmu nie widzziałem ale słyszałem że jest numer1
znam za to aktora
ha i ma 5+
pozdrawiam Pan Kracy

kasia27

fajny film mnie sie podobał, fajnie zagrał tenczarny koles.Gdzies juz go widziałam... pozdrawiam Kasia
NUMER
reżyseria:
Polska, 2005
Współczesny Lublin. Mieszkańcy miasta są zbulwersowani niedawnym atakiem terrorystycznym w Madrycie. Wszyscy obawiają się, że i w Polsce może dojść do podobnych incydentów. Trójka młodych ludzi decyduje się na niecodzienną grę.
film sensacyjny
NUMER
3,7 5 1 33