PREMIERA

2002.09.28

CANAL+ PREMIUM

O CZYM MARZĄ FACECI

One Night at McCool's

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia kryminalna

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Gwiazdorska komedia z Michaelem Douglasem w roli producenta i Liv Tayler jako femme fatale, która z równym wyrafinowaniem owija sobie mężczyzn wokół palca, okrada ich, a nawet... zabija.

Barman Randy (Matt Dillon), jego brat, prawnik Carl (Paul Reiser) i detektyw Dehling (John Goodman) mają wspólną pasję: fascynującą kobietę o imieniu Jewel (Liv Tyler). Dla jednego z nich jest ona wcieleniem seksu, drugi marzy, żeby spędzić z nią resztę życia, a trzeci widzi w niej reinkarnację swojej ukochanej zmarłej żony. Wszyscy trzej spotykają ją w tym samym miejscu - barze McCoola, w którym pracuje Randy. Detektyw Dehling zjawia się tam, ponieważ ktoś doniósł, że w barze popełniono morderstwo. Niestety wszystko wskazuje na to, że za zbrodnią stoi piękna Jewel, w rzeczywistości wyrafinowana złodziejka, która na swoje wdzięki nabrała już niejednego naiwnego bogacza. Teraz seksapil jest jej jedyną szansą na uniknięcie więzienia.

Mało kto wie, że pierwszym filmem wyprodukowanym przez Michaela Douglasa był "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975) Miloąa Formana - prawa do powieści Kena Keseya na długo przed realizacją filmu kupił Kirk Douglas, a gdy wszystko wskazywało na to, że do produkcji nie dojdzie, gwiazdor przekazał je swojemu synowi Michaelowi, wówczas dwudziestoparolatkowi. Zawód producenta na tyle spodobał się Michaelowi Douglasowi, że zajął się nim na dobre i założył własną firmę Further Films - czarna komedia "O czym marzą faceci" to pierwszy wyprodukowany przez nią film fabularny. Projekt początkującego holenderskiego reżysera Haralda Zwarta spodobał się Douglasowi juniorowi tak bardzo, że zdecydował się również w filmie wystąpić. Grana przez niego postać, pan Burmeister, to zresztą prawdziwa perełka filmu - aktor dla jej potrzeb nie tylko zgodził się błyskotliwie sparodiować sam siebie, ale też pozwolił ułożyć sobie włosy w stylu swojego wielkiego ojca, Kirka Douglasa.

Reżyser gwiazdorsko obsadzonej komedii "O czym marzą faceci" HARALD ZWART zaczynał od realizowania reklam i teledysków - jest autorem m.in. kontrowersyjnego klipu "Velvet" zespołu A-ha i pierwszego norweskojęzycznego teledysku, który wyemitowała MTV. Reżyser, który podczas zdjęć do "O czym marzą..." po raz pierwszy zetknął się z zasadami amerykańskiej produkcji filmowej, zwierzał się dziennikarzom: "Nie miałem pojęcia o zasadach panujących w Hollywood. Okazało się na przykład, że nie mogę odzywać się do statystów, bo wtedy trzeba im będzie więcej zapłacić. Kiedyś jeden zapytał mnie: 'Mam stać tutaj?'. Odpowiedziałem: 'Tak', a później dowiedziałem się, że otrzymał za to trzy razy więcej pieniędzy niż pozostali".
O CZYM MARZĄ FACECI
reżyseria:
USA, 2001
Gwiazdorska komedia z Michaelem Douglasem w roli producenta i Liv Tayler jako femme fatale, która z równym wyrafinowaniem owija sobie mężczyzn wokół palca, okrada ich, a nawet... zabija.
komedia kryminalna
O CZYM MARZĄ FACECI
3,4 5 1 67