• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2012.09.01

CANAL+ PREMIUM

O północy w Paryżu

Midnight in Paris

USA/Hiszpania, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dobrze prosperujący, acz niespełniony artystycznie scenarzysta Gil Pender (Owen Wilson) i jego narzeczona Inez (Rachel McAdams) wybierają się w podróż do Paryża w towarzystwie konserwatywnych rodziców dziewczyny. Na miejscu spotykają przyjaciela Inez, Paula (Michael Sheen), samozwańczego konesera sztuki, którego Gil nie może znieść.

Pewnego wieczora Pender upija się i gubi w paryskich zaułkach. Nocna włóczęga w magiczny sposób zamienia się w podróż w czasie do lat 20. XX wieku. Scenarzysta ma okazję poznać sławy epoki, takie jak F. Scott Fitzgerald i jego żona Zelda, Ernest Hemingway, Cole Porter, Josephine Baker, Salvador Dalí czy Pablo Picasso. Gil ulega fascynacji kochanką tego ostatniego, Adrianą (Marion Cotillard). Znalazł źródło inspiracji dla powieści, którą pisze, konsultując ją z samą Gertrude Stein. Tymczasem Inez, nie mogąc zrozumieć powtarzających się nocnych wędrówek narzeczonego, postanawia poznać ich przyczynę. Ich związek zostaje wystawiony na próbę.

Po prapremierze "O północy w Paryżu" podczas otwarcia festiwalu w Cannes w 2011 roku, dyrektor imprezy Thierry Fremaux obwołał film WOODY'EGO ALLENA "cudownym listem miłosnym" do stolicy Francji. Uznano, że słynny amerykański reżyser, który jakiś czas temu obraził się na Nowy Jork, odnalazł w europejskiej metropolii swój drugi dom. - Gdybym nie mieszkał w Nowym Jorku, mógłbym żyć w takim miejscu jak Paryż - deklarował sam Allen.

Najnowsza komedia Allena okazała się zaskakująco lekka i optymistyczna, jak na obraz reżysera znanego z upodobania do przenoszenia na ekran własnych lęków i neuroz. - Mroczne tematy zawsze będą się pojawiać w moich filmach, ponieważ leżą u podłoża mojego życia czy też wszystkiego, nad czym się kiedykolwiek zastanawiałem - zapewniał Allen. - W tym filmie pozostają jednak tematami pomniejszymi. Ton i rozłożenie akcentów są takie, że "O północy w Paryżu" to raczej film romantyczny i pogodny. Tym bardziej, że wszystkie przedstawione w filmie intrygi i zwroty akcji prowadzą do pozytywnego finału, głównemu bohaterowi pozwalają zaś odkryć, że "zadowolenie, szczęście i duchowy spokój, który jest niezbędny, by przejść przez życie, to coś, co ma się wewnątrz siebie - przekonywał Allen. W podobnym tonie o produkcji opowiadał odtwórca głównej roli Owen Wilson: - Wydaje mi się, że ten film nie mógłby zawierać więcej nadziei, która wiąże się z poczuciem niekończących się możliwości, które istnieje w takim miejscu, jak Paryż. Stolica Francji jest zresztą elementem stanowiącym o atrakcyjności allenowskiej komedii. Akcja rozgrywa się w dwóch wymiarach. Z jednej strony podziwiamy współczesny Paryż z jego najbardziej znanymi atrakcjami, takimi jak Wersal, Ogrody Moneta, Muzeum Rodina czy Skwer Jana XXIII, z drugiej zaś przenosimy się 90 lat wstecz, w realia stolicy światowej bohemy artystycznej. W efekcie filmowi udziela się surrealistyczna atmosfera, znakomicie konstruowana przez Allena. - To była rozkosz spędzać czas w miejscach, które zazwyczaj roją się od turystów i być tylko z niewielką ekipą filmową i kilkoma aktorami dookoła, jakby te przestrzenie należały do nas" - mówiła o pracy na planie filmowa Inez, czyli Rachel McAdams. Podobnie jak w poprzednich filmach mistrza Allena, także tym razem udało się zgromadzić przed kamerą rewelacyjną obsadę, w której błyszczą takie nazwiska jak: wspomniani Wilson i McAdams, a także Adrien Brody, Kathy Bates, Michael Sheen, prezydentowa Francji Carla Bruni czy Marion Cotillard, która przekonywała, że praca z Allenem była dla wszystkich aktorów prawdziwym zaszczytem.

"O północy w Paryżu" doczekało się nie tylko sukcesów komercyjnych (ponad 150 milionów dolarów zysków przy 17-milionowym budżecie), ale i artystycznych, których potwierdzeniem był deszcz nagród. Film otrzymał m.in. cztery nominacje do Złotego Globu (wygrał w kategorii najlepszy scenariusz) i tyle samo do Oscara (triumfował w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny). - To film czuły i zadumany, a jednocześnie niebywale zabawny - wyrokował na łamach "San Francisco Chronicle" recenzent Mick LeSalle, podczas gdy Stephanie Zacharek z portalu Movieline obwołała obraz najlepszym dziełem Allena w ostatnim dziesięcio-, o ile nie dwudziestoleciu: - Tajemnicą sukcesu jest idea - pisała. - Rozliczyć się z przeszłością jako realnym miejscem, ale też w świadomości ograniczeń własnej nostalgii.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

Nagrody filmowe

Najlepszy scenariusz oryginalny, Woody Allen, O północy w Paryżu
Najlepszy scenariusz, Woody Allen, O północy w Paryżu

WASZE OPINIE

Jamal

Ten film Bunuela to "Anioł zagłady" ale odpowiedz Arkona tez jest w duzym stopniu prawidłowa :)

art1970

[quote Arkon napisał 03.09.2012 11:04]
I jak wrażenia z wycieczki, jak prezentuje się Paryż bez Zeldy, Fitzgeralda i Hemingwaya? Barcelona
zrobiła na mnie nawet większe wrażenia niż w filmie Vicky Cristina Barcelona, mimo tego że niestety nie
spotkałem Scarlett Johansson-:(.
[/quote]
Mimo, że wymienionych przez Ciebie postaci z dawnych lat nie spotkałem, jest to najpiękniejsze miasto
jakie widziałem (nawet nie czuję, kiedy rymuję :)

tufta

Jamalowi się na zagadki zebrało:-) Ja nie znam odpowiedzi ale film mi się podobał.Skóra w której żyję (upieram się ,że to komercja) oraz O północy w Paryżu znajdą się w mojej piątce miesiaca.Co prawda miesiąc jeszcze młody i Canal+ może mnie zaskoczyć jeszcze wieloma ciekawymi filmami ale myślę ,że te dwa filmy są pewniakami do piątki.
O północy w Paryżu
reżyseria:
USA/Hiszpania, 2011
Dobrze prosperujący, acz niespełniony artystycznie scenarzysta Gil Pender (Owen Wilson) i jego narzeczona Inez (Rachel McAdams) wybierają się w podróż do Paryża w towarzystwie konserwatywnych rodziców dziewczyny. Na miejscu spotykają przyjaciela Inez, Paula (Michael Sheen), samozwańczego konesera sztuki, którego Gil nie może znieść.
komedia romantyczna
O północy w Paryżu
4,0 5 1 46