PREMIERA

2008.08.18

CANAL+ PREMIUM

Obcy 3

Alien 3

USA, 1992

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror/science fiction

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dryfujący w przestrzeni kosmicznej lądownik z jedynymi ocalałymi z księżyca LV-426 - Ripley (Sigourney Weaver), Newt i Hicksem - rozbija się na Fiorinie 161. Z katastrofy z życiem uchodzi tylko Ellen.

Planeta okazuje się być zamkniętym już więzieniem o zaostrzonym rygorze, nadal zamieszkałym przez najbardziej niebezpiecznych przestępców z Ziemi, którzy mimo zakończenia kar wciąż tu żyją i pracują w odlewni ołowiu. Niebawem w bazie zaczynają ginąć ludzie. Stają się ofiarami Obcego, który przybył na statku wraz z Ripley. Zamknięci w pułapce i pozbawieni broni skazańcy rozpoczynają nierówną walkę o życie, w której ich jedyną bronią jest mózg. Ripley natomiast ku swemu przerażeniu odkrywa, że jest żywicielką zarodka królowej.

Fanom serii przyszło czekać na trzecią część aż 6 lat i choć mówi się, że nie była ona równie znacząca jak poprzednie, są tacy, którzy uznają ją za najlepszą w całej kwadrylogii. Scenariusz do "Obcego 3" rodził się w bólach, a jego ostateczny kształt wyłonił się spośród 12 różnych wersji. Ostatecznie akcja toczy się w kosmicznym więzieniu, a sytuacja przypomina tę z początku serii. Obcy ponownie występuje pojedynczo (co nie znaczy, że jest mniej groźny) i znowu ma do czynienia z nieuzbrojonymi ludźmi. Wróciła również klaustrofobiczna, gotycka atmosfera grozy.

Niełatwego zadania dorównania klasycznym już dziełom poprzedników podjął się DAVID FINCHER, 30- letni wówczas początkujący filmowiec z Kolorado, który mógł się pochwalić jedynie reżyserią spotów reklamowych i teledysków. Był wprawdzie twórcą klipów wielkich gwiazd, jak Madonna, Sting, Rolling Stones, Michael Jackson, Aerosmith, George Michael czy Iggy Pop, ale nie realizował nigdy horrorów czy filmów fantastycznych. Dla wszystkich było zaskoczeniem, że tak niedoświadczony człowiek pokieruje pracą nad superprodukcją. Okazało się, że debiutant doskonale poradził sobie z wyzwaniem, podobnie jak jego poprzednicy, którzy w momencie realizacji "Obcego" również nie mieli wielkiego doświadczenia. To dzięki zatrudnieniu Finchera "Obcy 3" ma charakter dynamicznego wideoklipu z szybkim montażem i wygładzonymi zdjęciami. Produkcja ta otworzyła Fincherowi wrota do dalszej kariery w Hollywood. Wkrótce zrealizował thriller "Siedem", którym ugruntował swoją pozycję w branży, a także zainteresowania. Reżyser uwielbia bowiem filmy grozy i przede wszystkim takie kręci. W jednym z wywiadów przyznał: "Ciężko mi powiedzieć, na ile film powinien stanowić rozrywkę dla widza. Zawsze interesuję się filmami, które straszą. "Szczęki" są świetne w swoim gatunku, po ich obejrzeniu już nigdy nie zdecydowałem się popływać w oceanie."

Wymyślając Obcego malarz-surrealista Hans Rudolf Giger wykorzystał odwieczne ludzkie fobie. Jego ksenomorf niczym owady i pasożyty przechodzi kolejne stadia rozwoju, a u osób cierpiących na arachnofobię budzi lęk tym, że obezwładnia ofiary jak pająk za pomocą wydzieliny. Przed realizacją "Obcego 3" Fincher ponownie zwrócił się do Gigera, potrzebował bowiem do swojej wizji nieco odmiennych stadiów rozwojowych potwora. Kontrowersyjny artysta z zapałem zabrał się do pracy, którą wspominał: "Miałem pomysły, aby był jeszcze bardziej interesujący. Zaprojektowałem nową istotę, która miała w sobie więcej gracji i zwierzęcości niż pierwowzór, który stworzyłem. Teraz był to odmieniec poruszający się na czterech kończynach niczym pantera lub gepard. Jego skóra wyglądała, jakby składała się z komórek pochodzących z różnych zwierząt." Niestety w wyniku problemów w komunikacji z wytwórnią i przedstawicielami firmy odpowiadającej za wykonanie Obcego, wysiłki Gigera w dużej mierze poszły na marne. Radykalnej zmianie uległ natomiast wygląd Ripley, która na wyraźną sugestię reżysera i premię do gaży zgodziła się ogolić głowę.

"Obcy 3" był nominowany do Oscara i BAFTY za efekty specjalne, a Sigourney Weaver do nagrody Saturna za najlepszą rolę.

WASZE OPINIE

Kubol1910

film fenomenalny. śmieszny:P 10/10 uśmiełem się do płaczu!

Piachu

Wciąż nie mogę przestać się śmiać...Rozpłakałem się ze śmiechu. Obudziłem tym moją dziewczynę. Musiałem jej opowiedzieć całą historię, ale trochę się zirytowała i nie zrozumiała, bo zrobiłem to cały czas śmiejąc się z mocy zapachy pietruchy :)

Piachu

Dobre tufta: 10/10 uśmiałem się po pachy. Szczególnie pietrucha mnie rozbawiła:)))
Obcy 3
reżyseria:
USA, 1992
Dryfujący w przestrzeni kosmicznej lądownik z jedynymi ocalałymi z księżyca LV-426 - Ripley (Sigourney Weaver), Newt i Hicksem - rozbija się na Fiorinie 161. Z katastrofy z życiem uchodzi tylko Ellen.
horror/science fiction
Obcy 3
4,7 5 1 40