Fox

PREMIERA

2009.01.24

CANAL+ PREMIUM

OBCY KONTRA PREDATOR 2

AVPR: Aliens vs. Predator - Requiem

USA, 2007

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction/film akcji

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nieopodal małego miasteczka Gunnison w stanie Kolorado ląduje awaryjnie statek Predatorów, istot należących do kosmicznej rasy wojowników. Jego załogę zaatakowała bardzo niebezpieczna hybryda Predatora i Obcego.

Potwór zaczyna zabijać miejscowych ludzi i rozmnażać się w szybkim tempie. Do Gunnison wysłany zostaje samotny Predator, mający unicestwić krwiożerczą hybrydę. Tymczasem miejscowy szeryf wzywa na pomoc Gwardię Narodową. Rozpętuje się krwawa walka, w której centrum są przerażeni mieszkańcy miasteczka. Nikt nie podejrzewa, że rząd amerykański zamierza wykorzystać tę dramatyczną sytuację do własnych celów.

"Obcy kontra Predator 2" to kolejna konfrontacja dwóch legendarnych filmowych potworów. Obie kosmiczne rasy znane są dobrze fanom filmów S-F. Predatorowi, wojownikowi podróżującemu po kosmosie w poszukiwaniu rywali do walki, poświęcono dwa filmy - "Predator" (1987) Johna McTiernana oraz "Predator 2" (1990) Stephena Hopkinsa. Obcy, wyjątkowo groźny pasożyt i bezlitosna maszyna do zabijania w jednym, pojawił się z kolei w klasycznej już tetralogii, rozpoczętej "Obcym - ósmym pasażerem Nostromo" (1979) Ridleya Scotta, a zakończonej filmem "Obcy. Przebudzenie" (1997) Jean-Pierre'a Jeuneta. Obcy i Predator zmierzyli się najpierw na stronach komiksu wydawnictwa Dark Horse. Na podstawie tej historii na zamówienie studia 20th Century Fox powstało od końca lat 80. kilka filmowych scenariuszy. Jeden z nich napisał Paul W. S. Anderson i to on zrealizował w 2004 roku produkcję "Obcy kontra Predator". Film braci COLINA i GREGA STRAUSE'ÓW jest niewątpliwie hołdem dla otoczonych dziś niemal kultem filmów o Predatorze i Obcym. Sami należą zresztą do zdeklarowanych fanów obu cykli. "Colin i Greg wręcz żyją Obcym i Predatorem" - twierdzi producent John Davis - "Oglądali te filmy niezliczoną ilość razy, znają oparte na nich komiksy i gry. Świetnie rozumieją swoich bohaterów". Opinię tę podziela scenarzysta Shane Salerono: "Oni po prostu tym żyją. Ich podejście do Obcego i Predatora jest cudowne, pełne pasji".

Niewątpliwie pasja okazała się ważnym czynnikiem przy realizacji "Obcy kontra Predator 2", ale bracia Strause mieli więcej argumentów przemawiających za powierzeniem im tego projektu. Strause'owie uchodzą za fachowców od widowiskowego kina akcji, do którego należy niewątpliwie także i ten film. To założone przez nich studio efektów specjalnych wsławiło się pracą przy takich obrazach, jak "300", "X-Men: Ostatni bastion" czy "Fantastyczna Czwórka". Efekty specjalne nie zdałyby się jednak na nic, gdyby nie wciągająca fabuła. Oryginalnym pomysłem twórców "Obcy kontra Predator 2" było umiejscowienie zmagań kosmicznych potworów w małej amerykańskiej mieścinie. Ten zabieg miał na celu spotęgowanie napięcia i efektu grozy. "Co jest bardziej przerażające - pojedynek rozgrywający się miliony mil stąd czy też starcie na twoim własnym podwórku?" - pyta retorycznie Greg Strause - "Pomyśleliśmy, że nadszedł czas, by postawić Predatora i Obcego w nowym świetle". "Chodziło o to, by historia rozgrywała się gdzieś w USA, w jakimś uroczym miasteczku, które nagle stało się widownią potężnej bitwy i masakry, której przyczyn nikt nie może pojąć" - dodaje John Davis. Tym uroczym miasteczkiem jest malownicza miejscowość Gunnison, leżąca pośród gór stanu Kolorado. Wybór miejsca był pomysłem Shane'a Salerno, który wyszukał Gunnison wędrując palcem po mapie. Widok Obcego i Predatora walczących na śmierć i życie w miejskiej scenerii, na zalanych deszczem ulicach, wśród betonowych bloków elektrowni czy na szpitalnym oddziale musi wzbudzać prawdziwą grozę. Oto bowiem zagrożenie z kosmosu wtargnęło do pozornie bezpiecznej okolicy. Powstrzymać nadciągającą masakrę może tylko zaprawiony w bojach samotny Predator. "Zaproponowaliśmy, by Predator był doświadczonym weteranem, który używa mózgu bardziej niż siły fizycznej" - wyznaje Greg Strause - "Jego ciało nosi ślady poprzednich kampanii".

WASZE OPINIE

M.A.K

PREDATOR JEST NIESAMOWICIE FANTASTYCZNY

fan filmów sf

Ci co uważają ten film za gnit niech lepiej wnikną bardziej w książkowe i komiksowe pierwowzory. Obcy pojawia się w nich na ziemii i rzeczywiście jest masakra i to na skalę większą, zresztą to ma być film o starciu Obcych z Predatorem więc czemu macie pretensję o masakrę, Obcy to zwierzę nie mające sumienia.
Choć jedno mi się niepodobało w filmie, postać Predaliena, a dokładniej jego możliwości "produkcji obcych", że jak niby za pomocą szczęki?? dlaczego?? czyżby Predatorzy mieli się tak rozmnażać?? nie widzę tu rzadnej sensownej odowiedzi

emgiek

Mi się tam podobał :) Chętnie obejrze po raz drugi...
OBCY KONTRA PREDATOR 2
USA, 2007
Nieopodal małego miasteczka Gunnison w stanie Kolorado ląduje awaryjnie statek Predatorów, istot należących do kosmicznej rasy wojowników. Jego załogę zaatakowała bardzo niebezpieczna hybryda Predatora i Obcego.
film science fiction/film akcji
OBCY KONTRA PREDATOR 2
3,9 5 1 78