PREMIERA

2008.08.25

CANAL+ PREMIUM

Obcy: Przebudzenie

Alien - Resurrection

USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror/science fiction

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwieście lat po wydarzeniach na Fiorinie 161. Na statku badawczym amerykańskiej armii grupa naukowców klonuje Ellen Ripley (Sigourney Weaver). Korzystają z próbki krwi pobranej na krótko przed jej śmiercią.

Z ciała nieprzytomnej kobiety wydobywają zarodek Obcego, który izolują. Postanawiają zachować przy życiu także nosicielkę, której materiał genetyczny łączy w sobie cechy człowieka i monstrualnej istoty. Eksperyment szybko wymyka się spod kontroli i ze starcia z ksenomorfami wychodzi cało jedynie kilkuosobowa grupka. Zmutowana Ripley ma tym razem przewagę - wydany na świat przez Królową Newborn uznaje ją za matkę i jest jej posłuszny.

Wydawać się mogło, że zrealizowany w 1992 roku "Obcy 3" ostatecznie zamyka serię. Nic bardziej mylnego i to pomimo zakończenia praktycznie wszystkich wątków w finale trzeciej części. Głośna wówczas debata o klonowaniu podsunęła twórcom pomysł na przywrócenie do życia Ellen Ripley, bez której seria nie miałaby racji bytu. Pozostało wymyślić oryginalny scenariusz, który skusiłby do ponownego udziału w przedsięwzięciu Sigourney Weaver. Aktorkę zainteresowała symbioza człowieka i Obcego: "Zafascynowało mnie to, że Ripley budzi się ze świadomością, iż zaczyna wszystko od nowa tylko po to, by potem przekonać się, że nie jest tą samą osobą. W "Obcym - Przebudzeniu" Ripley nie musi stać po słusznej stronie i robić tego, co należy. To wielkie wyzwolenie dla niej jako postaci i dla mnie jako aktorki" - mówiła Weaver.

Tradycyjnie każdą część "Obcego" realizuje ktoś inny. Tym razem wybór producentów był wyjątkowo ciekawy. JEAN-PIERRE JEUNET jest bowiem francuskim wizjonerem, posiadającym własny, rozpoznawalny styl. O jego wyborze zadecydował sukces "Miasta zaginionych dzieci", odrealnionej opowieści o człowieku, który kradł dzieciom sny. Mimo, że czwarta część sagi była pierwszym filmem Juneta, do którego nie napisał scenariusza samodzielnie, wydaje się, jakby został on stworzony specjalnie z myślą o nim. W "Obcym - Przebudzeniu" odnaleźć bowiem można sporo elementów charakterystycznych dla "Delicatessen" i "Miasta zaginionych dzieci". Tu także akcja jest skupiona wokół garstki walczących o przeżycie wyrzutków, obecny jest wątek mrocznej wizji nauki, która może i staje się niebezpieczna, pojawiają się także podwodne sekwencje. Filmy Jeuneta poza niezwykłą wizją plastyczną odznaczają się także specyficznie dobranymi aktorami o charakterystycznych twarzach, którymi reżyser lubi wypełniać swoje kadry. W "Obcym" obsadził Dominique'a Pinona, który wystąpił w każdym z jego długometrażowych filmów oraz Rona Perlmana, z którym współpracował przy okazji "Miasta zaginionych dzieci". Obsadę uzupełniła Winona Ryder, prywatnie wielka fanka serii, która sama zabiegała o choćby najmniejszy nawet epizod, niezależnie od kształtu scenariusza. Producenci powierzyli jej rolę niepozbawionego ludzkiego oblicza androida Annalee Call.

Popularność serii zdaje się nie słabnąć. Pojawiają się kolejne wydania specjalne i wersje reżyserskie, komiksy, fankluby, a na poświęconych Obcym forach internetowych, poszczególne sceny z filmów rozkładane są na części pierwsze. W oczekiwaniu na piątą część serii fani muszą tymczasem zadowolić się tzw. cross-overami, w których Obcy ściera się z Predatorem.

WASZE OPINIE

Renu

Moim skromny zdaniem to zdecydowanie najsłabsza część, wlaściwie jedyna słaba cześć z całej czwórki. Dla mnie liczy się tylko trylogia, z najlepszą częścią Iszą i IIgą.
Dla miłośników trylogii lektura obowiązkowa, choćby po to żeby zdanie mieć własne :)

Piachu

Obcy 4 nie trzyma już tak w napięciu jak poprzednie części. Może dlatego, że ile można ganiać się z tymi potworami po metalowych konstrukcjach pełnych kanałów i szybów wentylacyjnych? Na dzień dobry widzimy w filmie potworka, później za szybą już dorosłe osobniki. Jako fan całej serii, czerpię i tak radość z oglądania, ale okiem krytyka muszę przyznać, że ostatnia część jest powieleniem poprzednich schematów akcji...

Bartolomeusz

Byłoby super! Skąd wziął się Obcy, na jakiej planecie mieszkał i takie tam. Ale jeśli mieliby już robić, to nie chciałbym aby to wyglądało tak badziewnie jak "Obcy kontra Predator" z 2004 r. I mógłby go wyreżyserować Ridley Scott.
Obcy: Przebudzenie
reżyseria:
USA, 1997
Dwieście lat po wydarzeniach na Fiorinie 161. Na statku badawczym amerykańskiej armii grupa naukowców klonuje Ellen Ripley (Sigourney Weaver). Korzystają z próbki krwi pobranej na krótko przed jej śmiercią.
horror/science fiction
Obcy: Przebudzenie
4,4 5 1 55