PREMIERA

2009.08.25

CANAL+ PREMIUM

OBIECAJ MI!

Zavet/Promise Me This

Serbia/Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nastoletni Tsane (Uros Milovanović) mieszka z dziadkiem Zivojinem (Aleksandar Bercek) w małej serbskiej wsi z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Na codzień starzec zajmuje się odnawianiem zrujnowanej cerkwi, a wnuk podglądaniem sąsiadki Bosy (Ljiljana Blagojević). Dziadek wygląda rześko i zdrowo, jednak pewnego wzywa Tsane i mówi mu, że wkrótce umrze.

Prosi wnuka o złożenie obietnicy wykonania pewnej misji. Chłopak ma pojechać do miasta i sprzedać krowę Cvetkę, a za zarobione pieniądze kupić ikonę świętego Mikołaja oraz dowolną rzecz, której zapragnie. Ma także znaleźć sobie żonę i przywieźć ją do domu. Młodzieniec nie protestuje i wyrusza do miasta. W nowym świecie czeka na niego wiele niebezpieczeństw. Zaraz po przybyciu Cvetka zostaje skradziona przez miejscowych kryminalistów. Pomagają mu ją odzyskać bracia bliźniacy, wnukowie przyrodniego brata ŽZivojina, którzy choć dobrzy z natury, trudnią się drobną przestępczością. Wkrótce Tsane zakochuje się w dziewczynie imieniem Jasna (Marija Petronijević), ale żeby ją zdobyć, musi zmierzyć się miejscowymi gangsterami. Dowodzi nimi trudniący się sutenerstwem Bajo (Miki Manojlović). Tymczasem w rodzinnej wiosce Ždziadek Zivojin zakochuje się w sąsiadce.

Nikt, tak jak EMIR KUSTURICA, nie potrafi uchwycić istoty bałkańskiego ducha na taśmie filmowej. Pochodzący z Sarajewa znakomity reżyser święcił tryumfy na wszystkich ważnych festiwalach i został dwukrotnie uhonorowany Złotą Palmą w Cannes - po raz pierwszy za obraz "Ojciec w podróży służbowej" w 1985 i ponownie w 1995 roku za "Underground". Nazywano go "YugoFellinim" ponieważ filmy Kusturicy z lat 80. i pierwszej połowy minionej dekady wyrastały z tego samego źródła, co późna twórczość Felliniego. "Obiecaj mi!" zawiera wszystkie elementy znane z poprzednich obrazów reżysera: multikulturowy chaos, bałkański folklor, żywiołowość, dziwacznych bohaterów i wpadającą w ucho cygańską muzykę. Brakuje tylko politycznego wymiaru. Kusturica, który ostro krytykuje uznanie niepodległości Kosowa, zrezygnował tym razem z politycznych aluzji. Pytany o przesłanie filmu mówi, że chciał "rozgrzać" publiczność. "Obiecaj mi!" jest to wiec czysta rozrywka, baśniowa w swym klimacie i konstrukcji opowieść. Prośby dziadka "przypominają nakazy, jakie zawierają baśnie: idź do miasta, wykonaj trzy zadania i wróć" - wyjaśnia Kusturica. "Pozornie wydaje się to łatwe, ale konsekwencje są dość złożone". W trakcie realizacji misji Tsane styka się z całą galerią postaci i nieznanych mu wcześniej relacji międzyludzkich. Odkrywa kapitalizm ze wszystkimi jego cieniami, gangsterów, nieuczciwych przedsiębiorców, poznaje też moralne zepsucie i obłudę. "Dzisiaj jest oczywistym, że ponadnarodowe korporacje zabijają demokrację. Starałem się pokazać to z humorem, zaznaczając jednocześnie, że wszędzie możemy spotkać życzliwych ludzi. Tsane trafia na zabawnych bliźniaków, którzy stają się jego przewodnikami - to karykatura rodem z kreskówki. Spotyka również błaznujących bohaterów wzorowanych na postaciach ze spaghetti westernów. Uwielbiam filmy Sergio Leone, tę jego mistrzowską przesadę" - mówił reżyser.

W tej czarującej komedii Kusturicy udało się ukazać portret Serbii, znany tylko tamtejszym mieszkańcom. Film, kręcony w mieście Užice oraz wsi Zlatibor zachwyca pełnymi barw i wewnętrznego ciepła zdjęciami Milorada Glusicy oraz porywającą muzyką skomponowaną przez syna reżysera Stribora Kusturicę, lidera folkowo-rockowej formacji "The Poisoners", który w filmie ojca wystąpił także w roli Topuza. Jednak w Tsane, kluczową dla opowieści postać, wcielił Uros Milovanovic ("Czas Cyganów"), którego dużym atutem są wrodzone umiejętności aktorskie i nietypowa uroda niebieskookiego Cygana. Marija Petronijevic, która w roku 2008 wystąpiła w serbskim serialu "Selo gori, a baba se ceslja", zagrała Jasną dzięki castingowi przeprowadzonemu w jej szkole. Miki Manojlovic ("Beczka prochu", "Czarny kot, biały kot", "Irina Palm"), który wcielił się w gangstera Bajo, odtwarzał postacie głównych bohaterów w obu filmach Emira Kusturicy nagrodzonych Złotą Palmą. Aleksandar Bercek (dziadek Zivojin Markovic) debiutował na dużym ekranie w 1971 roku i zagrał dotychczas w kilkudziesięciu filmach, w tym w "Beczce prochu" i "Życie jest cudem". Sam Kusturica mówił o pracy na planie: "Większość występujących tutaj aktorów to amatorzy i to sprawiło, że współpraca z nimi była niezwykłym, ekscytującym doświadczeniem. Pozwolili mi wejść w tę historię w zupełnie inny, świeży sposób. Profesjonaliści mają znakomite efekty, ale czasami popadają w rutynę".

"Obiecaj mi!" zapewnił Kusturicy kolejną nominację do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 2007 roku. Szeroką publiczność zachwycił zaś wielką wrażliwością, niezwykłą poetyką oraz niekonwencjonalnym sposobem, w jaki dotknął uniwersalnych pytań i wartości. "Jak zwykle u Kusturicy, walory techniczne filmu należą do mistrzowskiej klasy, na czele z szorstkimi zdjęciami Milorada Glusicy" - wyrokował recenzent magazynu "Variety". Zdaniem "Screen Daily" to pogodna, ciepła, nasycona niezwykłymi barwami opowieść z happy endem, która z powodzeniem mogłaby nosić tytuł "Dwa wesela, jeden pogrzeb i strzelanina".

WASZE OPINIE

Pher

Jeden z gorszych filmów jakie miałem okazję ostatnio widzieć. Nie wiem. Może dlatego
że obejrzałem go po świetnym jak zwykle Pythonie i wystarczająco się w ten wieczór
już pośmiałem. Humor nie absurdalny (jak wspaniały humor w MP) lecz płytki, nie
trafiający do mnie w ogóle, trudno jest się nawet uśmiechnąć, choć to moja
obiektywna opinia, bo osoba z którą ten film oglądałem się uśmiała. Wszystko zależy
od gustu.

zimekk

super film jeszcze raz bym sobie go obejrzal

blady79

A mnie film sie podobał. Chciałem obejrzeć kino lekkie i przyjemne i taki właśnie jest ten film. Dużo humoru i szybka akcja. Najlepsze sceny to karaoke i "pocałunki" młodych. :) Polecam.
OBIECAJ MI!
reżyseria:
Serbia/Francja, 2007
Nastoletni Tsane (Uros Milovanović) mieszka z dziadkiem Zivojinem (Aleksandar Bercek) w małej serbskiej wsi z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Na codzień starzec zajmuje się odnawianiem zrujnowanej cerkwi, a wnuk podglądaniem sąsiadki Bosy (Ljiljana Blagojević). Dziadek wygląda rześko i zdrowo, jednak pewnego wzywa Tsane i mówi mu, że wkrótce umrze.
komedia
OBIECAJ MI!
4,6 5 1 45