dystrybucja Kino Świat
  • Orzeł

PREMIERA

2013.11.23

CANAL+ PREMIUM

Obława

Polska, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

Ocena filmu

0.00

Opis

Obsypany nagrodami laureat Srebrnych Lwów festiwalu filmowego w Gdyni, wybrany do grona 16 najlepszych filmów świata 2012 roku w prestiżowej selekcji MFF w Montrealu, jeden z najbardziej poruszających polskich filmów ostatnich lat.

Żołnierz partyzantki, kapral Wydra (Marcin Dorociński) to zimny, pozbawiony lęku człowiek, który bez mrugnięcia okiem wykonuje wyroki na zdrajcach i kolaborantach. Stacjonuje wraz z kolegami z oddziału w leśnym koczowisku, w którym role sanitariuszki, kucharki i dobrego ducha pełni ładna i skromna dziewczyna - Pestka (Weronika Rosati). Wydra otrzymuje kolejny rozkaz. Tym razem ma rozstrzelać kolaboranta, polskiego młynarza Kondolewicza (Maciej Stuhr), który mieszka z żoną w pobliskim miasteczku. Zadanie jest trudniejsze nie tylko dlatego, że Wydra musi po raz pierwszy od dawna wyjść z lasu i skonfrontować się ze światem, o którym szczęśliwie zapomniał, ale także dlatego, że Kondolewicz jest jego kolega ze szkolnych lat.

"Obława" to polski thriller wojenny z 2012 roku w reżyserii i według scenariusza MARCINA KRZYSZTAŁOWICZA. Film jest inspirowany losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej pseudonim "Wydra", prywatnie ojca reżysera. Z jednej strony jest to partyzancka ballada, pokazująca inną niż zwykle codzienność czasów okupacji, z drugiej wstrząsający wojenny thriller, bowiem wyrok, który ma wykonać filmowy kapral jest przyczyną wypłynięcia na powierzchnię prawdy o zdradach wszystkich uczestników historii, nie tylko Kondolewicza. W doborowej obsadzie, obok genialnego Marcin Dorocińskiego, wystąpił świetny Maciej Stuhr, który debiutuje jako czarny charakter, a także Weronika Rosati w uznanej przez krytyków za rewelacyjną kreacji odmiennej od jej wizerunku, oraz odkrywająca również nowe wcielenie Sonia Bohosiewicz. Na drugim planie "Obławy" pojawiają się też Andrzej Zieliński oraz Anna Guzik i Alan Andersz. Autorem zdjęć do "Obławy" jest Arkadiusz Tomiak ("Dziewczyna z szafy", "Zero", "Daas", "Symetria", "Kołysanka"), scenografię opracował Grzegorz Skawiński ("Cisza", "Katyń", "Generał. Zamach na Gibraltarze"), za kostiumy odpowiedzialna była Magdalena J. Rutkiewicz ("Boisko bezdomnych", "Róża"), a za charakteryzację Ewa Drobiec ("Śluby panieńskie", "Róża", "Pułkownik Kwiatkowski").


KRYTYCY O FILMIE:
"Rola Dorocińskiego jest jeszcze lepsza niż w Róży" - Interia.pl

"Świetne kino, mocne, drapieżne i wzruszające" - Libertas Film Magazine

"To film spójny stylistycznie, przemyślany, wyrastający ponad gatunkowe schematy. (...) Nie oglądamy prostych, czarno-białych podziałów. Bohaterstwo idzie w parze z zawiścią, nikczemnością i prymitywną żądzą zemsty. Motorem działań wszystkich postaci jest zdrada - między przyjaciółmi, małżonkami, ale także zdrada wielkiego kalibru - ojczyzny i towarzyszy broni" - Jakub Demiańczuk "Dziennika Gazeta Prawna".

"Jest to mianowicie rzadko spotykany w polskim kinie film z dobrym scenariuszem, precyzyjnie wyreżyserowany, ze świetnymi zdjęciami, efektownie zmontowany i w dodatku z kilkoma zwracającymi uwagę rolami" - Zdzisław Pietrasik, "Polityka".

"To film znakomity. Niepokojący. Głęboko poruszający. Wojenny thriller - ochrzczono go po festiwalu w Gdyni" - Barbara Hollender, "Rzeczpospolita".


NAGRODY:
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) - Nagroda Specjalna Jury za "wyjątkowe walory artystyczne"
Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) - nagroda "Hollywood Eagle Award"
Gdynia Film Festival 2012 - Srebrne Lwy
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) - nagroda w kategorii: Najlepszy film
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) - Arkadiusz Tomiak - nagroda w kategorii: Najlepsze zdjęcia
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) - nagroda w kategorii: Najlepsze kostiumy - Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) - nagroda w kategorii: Najlepszy dźwięk - Piotr Domaradzki
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) - nagroda w kategorii: Najlepszy dźwięk - Barbara Domaradzka

Nagrody filmowe

Najlepszy film, Obława
Najlepsze zdjęcia, Arkadiusz Tomiak, Obława
Najlepsze kostiumy, Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek, Obława
Najlepszy dźwięk, Piotr Domaradzki, Barbara Domaradzka, Obława

WASZE OPINIE

pedro

Długo czekałem na ten film i jestem całkowicie rozczarowany (łagodnie mówiąc). Film zdecydowanie nie spodobał mi się. Największy minus to fakt, że reżyser ukazał jako szlachetnego żołnierza AK - Polaka (człowiek po przejściach, ale bez skazy), zaś zdrajcy mówią gwarą śląską. No i ta ostania scena. Agitka w stylu lat 50.Takim filmom mówię NIE!

zalogowany

To nie żadna tam bogoojczyźniana laurka, polana bohaterskim lub martyrologicznym sosem. To film o tym, co wojna robi z człowiekiem, do jakich zmusza go wyborów. Ciekawy scenariusz - raz po raz dorzucane są coraz to nowe informacje, które stopniowo odsłaniają przed widzem całą historię. A historia jest taka, że nie powstydziłby się jej starogrecki tragediopisarz. Film do przyjemnych nie należy, za to zdecydowanie przyjemna jest myśl, że mamy w Polsce tak świetnych aktorów. Wszyscy się zachwycają Dorocińskim i Rosati, ale proszę też nie zapominać o Macieju Stuhrze i Soni Bohosiewicz.

Pio

Dorociński po raz kolejny udowadnia, że nie jest zwykłym aktorem. Film troche
zagmatwany, trzeba skupic się by coś zrozumieć. Mimo to film pozostawił ciutek
niedosytu ponieważ liczyłem na więcej. Mimo to polecam.
Obława
Polska, 2012
Obsypany nagrodami laureat Srebrnych Lwów festiwalu filmowego w Gdyni, wybrany do grona 16 najlepszych filmów świata 2012 roku w prestiżowej selekcji MFF w Montrealu, jeden z najbardziej poruszających polskich filmów ostatnich lat.
dramat wojenny
Obława
4,0 5 1 36