PREMIERA

2006.07.15

CANAL+ PREMIUM

OBŁĘD

The Jacket

USA/Niemcy, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest rok 1991. Podczas akcji Pustynna Burza sierżant piechoty morskiej Jack Starks (Adrien Brody) zostaje ranny w głowę. Choć cudem udaje mu się przeżyć, w wyniku postrzału cierpi na częste zaniki pamięci i zaburzenia psychiczne. Zwolniony z wojska, postanawia wrócić do rodzinnego Vermont.

Podróżując autostopem wsiada do samochodu prowadzonego przez młodego mężczyznę. Samochód zostaje zatrzymany przez policję, a Starks w międzyczasie traci przytomność. Po odzyskaniu świadomości dowiaduje się, że jest sądzony w procesie o morderstwo. Uniewinniony z powodu choroby psychicznej, zostaje odtransportowany do zakładu dla psychicznie chorych kryminalistów. Tam trafia w ręce doktora Beckera (Kris Kristofferson), który poddaje go eksperymentalnej, nieludzkiej terapii. Nafaszerowany lekami Starks, związany kaftanem bezpieczeństwa, jest zamykany w boksie, w jakim przechowuje się ciała zmarłych. W ciasnym pomieszczeniu chory zaczyna doświadczać wizji, w których przenosi się w przyszłość. W trakcie jednej z takich podróży widzi swoją rychła śmierć. Jedyną osobą mogącą go przed nią uchronić jest pewna kobieta, która spotkał w przeszłości. Przy jej pomocy Jack stara się zmienić przeznaczenie.

Brytyjczyk JOHN MAYBURY, którego producenci Steven Soderbergh i George Clooney wybrali na reżysera "Obłędu", od początku zaznaczał, że inspiracją dla niego są przede wszystkim twórcy europejscy: Fassbinder, Pasolini, Rosselini czy Herzog. Nie bez znaczenia dla filmu okazały się również artystyczne korzenie Maybury'ego, który wywodzi się z eksperymentalnej awangardy brytyjskiej, a swoje pierwsze filmy kręcił w latach 70. w obrębie londyńskiej sceny punkowej. Malarz, pisarz i reżyser stał się znany, kiedy w 1992 roku, na zaproszenie aktorki Tildy Swinton (Biała Czarownica z "Opowieści z Narni"), wyreżyserował filmową adaptację sztuki Manfreda Karge'a "Man to Man". Dwa lata później dokument Maybury'ego "Remembrance of Things Fast: True Stories Visual Lies" otrzymał nagrodę Teddy w Berlinie, a fabularny obraz "Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon" (1998) nagrodzono na festiwalu w Edynburgu. Maybury jest również uważany za jednego z pionierów brytyjskiej sztuki współczesnej. Jego prace wystawiane były m.in. w rzymskim Palazzo Dell'Espezzione, centrum Pompidou i Tate Galery w Londynie. Instalacje wideo jego autorstwa są też często tłem do koncertów takich gwiazd, jak U2 czy Kylie Monogue.

Do głównej roli w "Obłędzie", nominowanym do nagrody Saturna, Maybury od początku chciał zaangażować Adriena Brody'ego, zdobywcę Oscara za rolę w "Pianiście" (2002) Romana Polańskiego. Aktor, znany z tego, że bardzo skrupulatnie przygotowuje się do każdej roli (przed "Pianistą" głodził się, aby lepiej zrozumieć, czym był głód w żydowskim getcie), mówił później dziennikarzom: "Dzięki filmowi Maybury'ego kolejny raz zrozumiałem, jak wielka jest bezradność ludzi będących ofiarami systemu, który ich ogranicza - takiego jak wojsko, szpitale dla umysłowo chorych czy więzienie". W przeciwieństwie do Brody'ego Keira Knightly nie od razu przekonała reżysera, że to właśnie jej powinien powierzyć rolę Jackie. "Poznałem dwadzieścia amerykańskich aktorek, z których co najmniej trzy wydały mi się idealne. Niechętnie spotkałem się z Keirą. Przyjechała wyniszczona zatruciem pokarmowym, przez co wyglądała dokładnie tak, jak wyobrażałem sobie Jackie. Zobaczyłem wówczas, że jest wspaniałą aktorką i inteligentną dziewczyną" - wyznawał w wywiadach Maybury. Knightly, choć popularność zdobyła dopiero dzięki rolom w przygodowej komedii "Piraci z Karaibów" (2003) i dramacie kostiumowym "Król Artur" (2004), na wielkim ekranie zadebiutowała już jako 12-latka (od szóstego roku życia miała zresztą własnego agenta!). Swój największy sukces angielska aktorka odniosła jednak dopiero dzięki roli w "Dumie i uprzedzeniu" Joego Wrighta - za swoją kreację została wyróżniona pierwszymi w karierze nominacjami do Oscara i Złotego Globu.ADRIEN BRODY

Karierę zaczynał w roli magika. Jako dwunastoletni iluzjonista występował na przyjęciach dla dzieci, aż wreszcie jego matka, węgierska fotoreporterka Sylvia Plachy, zapisała go na zajęcia z aktorstwa. Brody zaczął grać na scenach off-broadwayowskich, a w 1988 - jako piętnastolatek - zadebiutował na szklanym ekranie w filmie "Home at Last" Davida Devriesa. Rok później pojawił się w epizodycznej roli w słynnych "Nowojorskich opowieściach" w reżyserii Woody'ego Allena, Francisa Forda Coppoli i Martina Scorsese. Zanim został zauważony w dramacie Stevena Soderbergha "Król wzgórza" (1993), zdążył jeszcze ukończyć American Academy of Dramatic Arts. Pomogło mu to w wykreowaniu trudnej roli Bena, postaci przypominającej pisarza Allena Ginsberga w filmie o beatnikach "The Last Time I Commited Suicide" (1997) Stephena Kaya, który powstał na podstawie listu Neala Cassady'ego do Jacka Kerouaca. Za występ w niskobudżetowym filmie "Restaurant" (1998) Erica Brossa aktor otrzymał pierwszą nominację do Independent Spirit Award, a już w tym samym roku zagrał obok takich sław, jak Sean Penn, John Travolta, Nick Nolte i George Clooney w dramacie wojennym Terrence'a Malicka "Cienka czerwona linia". Talentem do kreowania mrocznych, dwuznacznych postaci wykazał się w thrillerze "Oxygen" (1999), gdzie zagrał porywacza, który więzi swoją ofiarę głęboko pod ziemią i w "Morderczym lecie" (1999) Spike'a Lee, w którym wcielił się w drobnego przestępcę podejrzewanego o serię okrutnych zbrodni.

Kiedy w 2000 roku Roman Polański rozpoczął poszukiwania aktora do głównej roli w jego "Pianiście", Brody miał już na koncie występ w opowiadającym o rasizmie, antysemityzmie i konflikcie pokoleń "Smaku wolności" (1999) Barry'ego Levinsona i w typowanym do Złotej Palmy w Cannes obrazie "Chleb i róże" (2000) Kena Loacha. Paradoksalnie jednak rolę u Polańskiego aktor otrzymał m.in. dlatego, że nie był jeszcze sławny. "Ważne było, żeby nie był to ktoś bardzo znany, dlatego na samym początku postanowiliśmy, że będziemy szukać amatora. W Londynie zorganizowaliśmy otwarte przesłuchania. Zgłosiło się prawie półtora tysiąca osób, wśród nich kobiety, Chińczycy, Murzyni itd. Po przesłuchaniach uświadomiliśmy sobie, że trudno nam będzie znaleźć kogoś bez zawodowego przygotowania" - mówił reżyser podczas konferencji prasowej w Warszawie. Wybór padł wreszcie na Brody'ego. Aktor, który zdawał sobie sprawę, że rola Władysława Szplimana może odmienić jego karierę, do filmu przygotowywał się niezwykle skrupulatnie. Nie tylko schudł 15 kilogramów, ale również, żeby przybliżyć sobie poczucie straty, jakie odczuwał jego bohater, pozbył się mieszkania, samochodu i zrezygnował z ulubionych rozrywek. Starania opłaciły się. Na "Pianistę" spadł deszcz nagród, a sam Brody otrzymał Oscara i Cezara oraz nominacje do BAFTY, Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Globu.

Gwałtowny wzrost popularności aktora nie przyczynił się jednak do błyskotliwego rozwoju jego zawodowej kariery. Brody wygrywał coraz to nowe plebiscyty (na najlepiej ubranego aktora, symbol seksu, ale też na największego imprezowicza oraz maminsynka Hollywood) i wciąż czekał na rolę tej rangi, co Szpilman w obrazie Polańskiego. Zagrał w krytykowanym thrillerze M. Night Shyamalana "Osada" (2004) i chłodno przyjętym "Śpiewającym detektywie" (2003) Keitha Gordona. Trochę lepsze recenzje przyniosła mu rola w "Obłędzie" (2005) Johna Maybury'ego, a niedługo później aktor zaskoczył udziałem w superprodukcji Petera Jacksona "King Kong" (2005). Choć jego zawodowy kalendarz na następne lata również nie wygląda imponująco, Brody wciąż beztrosko korzysta z uroków sławy. Prasa rozpisuje się o jego kolejnych romansach (m.in. z Naomi Campbell czy Keirą Knightly, z którą spotkał się na planie "Obłędu"), wielkie odzieżowe firmy biją się o jego twarz (Brody reklamuje ubrania włoskiego koncernu Zegna), a ostatnio aktor wystąpił nawet w teledysku Tori Amos (sam też jest zapalonym muzykiem - od wielu lat komponuje podkłady hip-hopowe).

WASZE OPINIE

spuglc

mk2428 <a href="http://majdhvusumko.com/">majdhvusumko</a>, [url=http://xnevluvzqyup.com/]xnevluvzqyup[/url], [link=http://wvmiosbviwdm.com/]wvmiosbviwdm[/link], http://abyohkvinrvm.com/

claudia

Wspaniały film. Genialna kreacja Brody'ego.
Dla fanów thrillerów psychologicznych pozycja obowiązkowa.

jamarta

Bardziej o straconej milosci niz straconej pamieci. Bardziej do placzu niz do strachu.
OBŁĘD
reżyseria:
USA/Niemcy, 2005
Jest rok 1991. Podczas akcji Pustynna Burza sierżant piechoty morskiej Jack Starks (Adrien Brody) zostaje ranny w głowę. Choć cudem udaje mu się przeżyć, w wyniku postrzału cierpi na częste zaniki pamięci i zaburzenia psychiczne. Zwolniony z wojska, postanawia wrócić do rodzinnego Vermont.
thriller
OBŁĘD
4,6 5 1 72