PREMIERA

2008.05.12

CANAL+ PREMIUM

OBROŃCA

Tom yum goong

Tajlandia, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film akcji

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody wojownik Kham (Tony Jaa) jest potomkiem tradycyjnego klanu, który przed laty zajmował się wojennymi słoniami tajskiego władcy. Mieszka w dżungli, gdzie od najmłodszych lat wychowuje się z tymi zwierzętami, traktowanymi w Tajlandii ze szczególnym szacunkiem. Teraz, w akcie czci monarchii podopieczni Khama mają być zaprezentowani królowi.

Na dzień przed uroczystością Kham wraz z ojcem odkrywają, że ich słonie zostały porwane przez międzynarodową mafię i wywiezione do Sydney, gdzie czeka ich śmierć. Jedynym sposobem na uratowanie zwierząt jest udanie się do Australii za porywaczami. W odzyskaniu ukochanych słoni Khamowi pomaga inspektor Mark (Petchthai Wongkamlao i zmuszana do prostytucji Pla (Bongkoj Khongmalai). Mając tylko dwoje sprzymierzeńców oraz opanowaną do perfekcji sztukę walki muay thai, Kham stawia czoła złoczyńcom i stojącej na ich czele transseksualnej Madame Ross (Jing Xing).

"Obrońca" to kolejny po "Ong-Bak" owoc współpracy reżysera PRACHYA PINKAEWA z mistrzem tajskiego boksu Tonym Jaa, którego powszechnie uważa się za następcę największych gwiazd wschodnich sztuk walki: Jeta Li i Jackie Chana. Ukłonem w stronę Chana, jednego z idoli Jaa, jest pojawienie się w filmie Pinkaewa sobowtóra mistrza. Przy kręceniu zapierających dech w piersiach pojedynków Tony Jaa tradycyjnie nie korzystał z pomocy dublujących go kaskaderów. Jedna z takich scen, trwająca ponad 4 minuty i rozgrywająca się na kilku piętrach tytułowej restauracji Tom Yum Goong, znalazła się w czołówce najdłuższych scen walki w historii kina. Przygotowania do niej trwały ponad miesiąc. Trzeba było także zmienić operatora, gdyż dotychczasowy nie nadążał za ruchami bohatera. Tak jak w przypadku znanego widzom "Ong- Bak", walki były przygotowane przez samego Jaa i specjalistę od choreografii w filmach muay thay Panna Rittikrai. Dodatkowym atutem filmu Prachya Pinkaewa są pojedynki z reprezentantami sztuk walki z różnych stron świata, a wśród nich m.in. z mistrzem chińskiego wushu Johnem Foo czy przedstawicielem brazylijskiej capoeiry Lateefem Crowderem z kaskaderskiej grupy Zero Gravity. Nie zabrakło także mierzącego ponad dwa metry byłego zawodnika wrestlingu Nathana Jonesa, który ma na swoim koncie role osiłków m.in. w "Asterixie na olimpiadzie" Thomasa Langmanna czy "Troi" Wolfganga Petersena.

"Obrońca" to drugi najdroższy film w historii tajskiej kinematografii. Ustępuje pod tym względem jedynie "Królowej Syjamu" Chatrichalerm Yuko, rozgrywającej się w XVI wieku epickiej historii o tajskiej władczyni. Jednak to film Prachya Pinkaewa jako jedyny rodem z Tajlandii odniósł sukces w Ameryce. W tygodniu premiery "Obrońca" był na czwartym miejscu na liście najchętniej oglądanych przez Amerykanów filmów.

WASZE OPINIE

wacek333

Fabuła dość naiwna. No dobra... w sumie to mogłoby jej nie byc, ale za to sceny walki... Mmm...... Miodzio! Mi się łamanie kosci bardzo podobało, sposób w jaki to robił - kapitalny! to co było zbyt przesadzone to jak ten olbrzym rozwalał kolumny, itp. Ale moim skromnym zdaniem, najlepsze sceny walki w historii!!! jackie chan nie dorasta mu do pięt. Dla mnie bomba! Bardzo gorąco polecam! 5

Bartolomeusz

Dziwny film. Z jednej strony główny bohater poszukuje słonia, a z drugiej leje każdego kto tylko mu się nasunie. Próbowano w tej produkcji połączyć dwa gatunki filmowe, i z przykrościa stwierdzam, że wyszła z tego hybryda nie do oglądania. Ani mnie ten film nie wzruszył, ani nie skoczyła mi adrenalina. Już lepszy był "Ong- bak". Porażka.

dawidka

moze przesadzili z tymi lamaniami kosci itp, ale wg mnie dobre kino akcji i bijatyki szczegolnie dla fanow MUAY THAI :P ja P0lecam

P.s Ong Bak byl lepszy
OBROŃCA
reżyseria:
Tajlandia, 2005
Młody wojownik Kham (Tony Jaa) jest potomkiem tradycyjnego klanu, który przed laty zajmował się wojennymi słoniami tajskiego władcy. Mieszka w dżungli, gdzie od najmłodszych lat wychowuje się z tymi zwierzętami, traktowanymi w Tajlandii ze szczególnym szacunkiem. Teraz, w akcie czci monarchii podopieczni Khama mają być zaprezentowani królowi.
film akcji
OBROŃCA
3,7 5 1 35