PREMIERA

2008.07.08

CANAL+ PREMIUM

OBYWATEL ŚWIATA

Polska, 1991

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Opowieść o poszukiwaniu miłości w świecie, w którym liczy się tylko sukces - obraz pokolenia lat 80. ze świetną muzyką Grzegorza Ciechowskiego.

Spotkania klasowe po latach są najczęściej bolesnym sprawdzianem komu się udało, a komu nie, choć dobrze się zapowiadał. Tak też wygląda spotkanie klasy rockmana Janka (Jan Frycz), którego właśnie porzuciła dziewczyna zazdrosna o kosztowny prezent podarowany mu przez piękną nieznajomą. Wyrzucony na bruk niedoszły gwiazdor rocka wraca do rodzinnego miasteczka i trafia na klasowe święto. W wysłużonych szkolnych murach, z których odchodzi właśnie ich stary profesor "Pała" (Bronisław Pawlik), spotykają się trzydziestoletni obecnie absolwenci. Jest wśród nich były agent SB, niedoszły naukowiec, a nawet ksiądz. Jest również Ewa (Adrianna Biedrzyńska), dawna dziewczyna Janka, z którą stracił kontakt w czasie stanu wojennego. Dziś Ewa jest żoną amerykańskiego biznesmena (Marek Kondrat), właściciela firmy fonograficznej, która zainteresowała się Jankiem. Kabriolet to prezent od niej - zaliczka na poczet przyszłej zawodowej współpracy.

Oparty luźno na opowiadaniu Grzegorza Ciechowskiego film ROLANDA ROWIŃSKIEGO analizuje środowisko ludzi pozornie zaprzyjaźnionych, ale pełnych zawiści i kompleksów. Zakrapiane alkoholem spotkanie dawnych szkolnych kolegów przeradza się w pełne frustracji i zazdrości piekiełko. Głównym obiektem ataków jest Ewa, która w oczach dawnych przyjaciół odniosła sukces, a nie każdy może się tym pochwalić. Pełne nadziei i możliwości lata 80. dla wielu okazały się zwodnicze, wielu odpadło z wyścigu szczurów. Jednak to, co dla jednych jest pełnią szczęścia, dla Ewy oznacza życiową porażkę, z którą nie potrafi sobie poradzić.
OBYWATEL ŚWIATA
reżyseria:
Polska, 1991
Opowieść o poszukiwaniu miłości w świecie, w którym liczy się tylko sukces - obraz pokolenia lat 80. ze świetną muzyką Grzegorza Ciechowskiego.
dramat obyczajowy
OBYWATEL ŚWIATA
3,6 5 1 14