PREMIERA

2010.06.11

CANAL+ PREMIUM

Ocaleni

Passengers

USA/Kanada, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Z katastrofy lotniczej cudem uchodzi z życiem kilkoro pasażerów. Ocalałymi zajmuje się młoda terapeutka Claire Summers (Anne Hathaway). Przebieg wypadku, który poznaje z opowiadań pacjentów znacznie odbiega od oficjalnej wersji zdarzeń.

Claire zaczyna podejrzewać, że linie lotnicze z jakiegoś powodu ukrywają szczegóły katastrofy. Między atrakcyjną panią psycholog a najbardziej tajemniczym z pacjentów Erikiem (Patrick Wilson) nawiązuje się romans. Eric jako jedyny nie zdradza objawów powypadkowej traumy. Przekroczenie granicy relacji terapeutycznej zbiega się w czasie z serią tajemniczych zniknięć pozostałych ocalałych. Nie zważając na konsekwencje, Claire rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Jest przekonana, że odpowiedzi, których szuka zna Eric.

"To obraz o cierpieniu wywołanym konsekwentnym odmawianiem dostrzegania i akceptowania prawdy" - mówi scenarzysta Ronnie Christensen. "Sam pomysł zrodził się na krótko przed narodzinami mojego pierwszego dziecka. Byłem przerażony tym, że stanę się ojcem, że wszystko w moim życiu odmieni się na zawsze. Dałem upust tym uczuciom poprzez historię katastrofy lotniczej, jednej z najstraszniejszych sytuacji, jakie się zdarzają. Wplotłem w nią jednak motyw miłości, która pozwala przekroczyć wszelkie granice, która ostatecznie staje się głównym wątkiem filmu". O ile Christensen pracował już wcześniej z producentem Kerim Seligiem i jego zespołem, dla reżysera RODRIGO GARCÍI była to zupełnie nowa sytuacja. Ale to właśnie producent uparł się na współpracę z Garcíą po tym, jak obejrzał "Na pierwszy rzut oka" jego autorstwa, uhonorowany nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Pochodzący z Kolumbii Rodrigo García, syn wielkiego pisarza Gabriela Garcíi Márqueza, zasłynął jako reżyser seriali telewizyjnych, m.in. "Carnivàle", "Sześć stóp pod ziemią" czy kameralnego "In Treatment" z Gabrielem Byrnem w roli terapeuty przechodzącego kryzys. W swoich filmach pełnometrażowych stara się zbaczać z toru mainstreamowego. Pociągają go złożone, psychologiczne historie, często z życia kobiet, jak w "Nine Lives" czy w "Na pierwszy rzut oka". Lubi przeplatające się wątki i niedopowiedziane zakończenia.

W "Ocalonych" w postać młodej, samotnej psychoterapeutki wcieliła się nominowana do Oscara i do Złotego Globu Anne Hathaway. Scenariusz trafił w jej ręce w pierwszej kolejności. Po przeczytaniu go bez wahania przyjęła rolę. "Bardzo spodobał mi się pomysł zagrania kobiety, która nie jest w stanie w pełni przeżywać swojego życia z powodu ogarniającego ją strachu, i która w pewnym momencie dostaje szansę wybicia się i spełnienia. (...) "Ocaleni" odznaczają się rozmachem na miarę wielkich filmów akcji, ale i atmosferą intymności typową dla małych produkcji lub kina autorskiego. Czytając scenariusz stwierdziłam, że film łączy wszystko, co najlepsze w tych dwóch odmianach kina". Ekranowym partnerem Hathaway został Patrick Wilson, który za rolę w głośnym serialu "Anioły w Ameryce" był nominowany do Złotego Globu oraz nagrody Emmy. Obok nich w "Ocalonych" wystąpiła Dianne Wiest, laureatka dwóch Oscarów za kreacje u Woody'ego Allena w "Strzałach na Broadwayu" i "Hannah i jej siostry". W filmie zagrała również Clea DuVall, pracująca już wcześniej z Garcíą przy serialu "Carnivàle" oraz David Morse, aktor wcielający się dość często w czarne charaktery, znany m.in. z "Niepokoju", "Zielonej mili", a także z "Tańcząc w ciemnościach" czy "Dowodu życia".

WASZE OPINIE

MaSa

super film. Daje bardzo fajny przekaz. Śmierć to nie koniec, dlatego nie warto trzymać się za wszelką cenę tego wymiaru. Warto się nie bać, nawet jak straszne rzeczy dzieją się dookoła nas. Dlatego nie należy zakładać, że wie wszystko. Lepiej obserwować i być otwartym na to co nam życie przynosi. I jak widać prawdziwe uczucie nigdy nie ginie :D. POLECAM

arti

Film jak dla mnie bardzo fajny. Trzymał w napięciu do samego końca a zakończenie jak dla mnie zaskakujące. Świetnie zagrała swoją rolę Anne Hathaway i choćby dlatego warto obejrzeć ten film. Polecam

Bartolomeusz

Mnie "Ocaleni" podobali się połowicznie. Gdyby pominąć wątek romansowy i trzymać
się formuły thrillera byłoby lepiej. Niemniej jednak, abstrahując od tego film nie był taki
zły.
Ocaleni
reżyseria:
USA/Kanada, 2008
Z katastrofy lotniczej cudem uchodzi z życiem kilkoro pasażerów. Ocalałymi zajmuje się młoda terapeutka Claire Summers (Anne Hathaway). Przebieg wypadku, który poznaje z opowiadań pacjentów znacznie odbiega od oficjalnej wersji zdarzeń.
thriller
Ocaleni
4,0 5 1 28