PREMIERA

2016.01.30

CANAL+ PREMIUM

Ocalony

Lone Survivor

USA, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: wojenny

Ocena filmu

0.00

Opis

Mocne, oparte na faktach kino wojenne, zrealizowane na podstawie książki "Przetrwałem Afganistan" Marcusa Luttrella, byłego członka Navy Seals. Świetna kreacja aktorska Marka Wahlberga. Dwie nominacje do Oscara za najlepszy dźwięk i montaż dźwięku.

W czerwcu 2005 roku Marcus Luttrell (Mark Wahlberg) wraz z trzema snajperami z elitarnej jednostki Navy SEALs (Emile Hirsch, Taylor Kitsch, Ben Foster) wyleciał śmigłowcem na rozpoznanie w odległym obszarze górskim w prowincji Kunar, niedaleko granicy z Pakistanem. Operacja "Czerwone Skrzydło" miała na celu identyfikację Ahmada Shaha (Yousuf Azami), kluczowego talibskiego przywódcy, odpowiedzialnego za śmierć wielu amerykańskich żołnierzy. Żołnierze mieli określić siły, jakimi dysponuje oraz obserwować jego poczynania. Wszystko układało się dobrze do momentu, gdy trzej pasterze natknęli się przypadkiem na górską kryjówkę komandosów. Żołnierze postanowili nie zabijać ich i wycofać się. Wkrótce zostali zaatakowani z trzech różnych stron przez uzbrojonych po zęby talibskich bojowników.

"Na początku chodziło o polowanie na jednego człowieka, ale ostatecznie doszło do tego, że kilku gości chroniło się nawzajem do samego końca" - mówi Luttrell, jedyny ocalały z misji, która kosztowała życie 16 amerykańskich żołnierzy, w tym 8 komandosów Navy SEALs (Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd). Operacja Czerwone Skrzydło zapisała się w historii jako największa masakra żołnierzy Navy SEALs od czasu II wojny światowej. Aż do 6 sierpnia 2011 roku, kiedy amerykański helikopter wojskowy Boeing CH-47 Chinook został strącony przez wroga na terenie Afganistanu, pozbawiając życia 30 członków załogi oraz ośmiu Afgańczyków.

Film Petera Berga ("Battleship. Bitwa o Ziemię", "Królestwo") z doskonałą muzyką Steve'a Jablonskyego ("Gra Endera", "Wyspa") i zdjęciami Tobiasa Schliesslera ("Battleship: Bitwa o Ziemię", "Hancock") odniósł ogromny sukces komercyjny, zwracając prawie cały budżet filmu (około 40 mln dolarów) w zaledwie 3 dni dystrybucji. Z końcowym wynikiem blisko 150 mln dolarów "Ocalony" znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających amerykańskich filmów wojennych, wyprzedzając takie tytuły, jak "Zero Dark Thirty" czy "Helikopter w ogniu". Film nie powstałby jednak, gdyby nie upór aktorów, którzy dołożyli do budżetu własne pieniądze, a także reżysera. Berg zgodził się na minimalną stawkę, na którą zezwalają związki zawodowe w Hollywood, czyli 17 tys. dolarów za tydzień pracy.
Ocalony
reżyseria:
USA, 2013
Mocne, oparte na faktach kino wojenne, zrealizowane na podstawie książki "Przetrwałem Afganistan" Marcusa Luttrella, byłego członka Navy Seals. Świetna kreacja aktorska Marka Wahlberga. Dwie nominacje do Oscara za najlepszy dźwięk i montaż dźwięku.
wojenny
Ocalony
3,8 5 1 106