PREMIERA

2011.06.26

CANAL+ PREMIUM

Ocean przygód 3D

Oceanworld 3D

Wielka Brytania, 2009

reżyseria:

gatunek: dokumentalny/przyrodniczy

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mała żółwica morska Aris słyszy tajemnicze nawoływania z głębi oceanu. Podążając za nimi, zwierzątko odbywa niezwykłą podróż po podwodnym świecie. Śledząc wędrówkę Aris, widzowie stają się świadkami olśniewających widowisk: tańca diabłów morskich, budzącego respekt "przemarszu" rekinów młotów czy też zabawy podobnej do gry w piłkę w wykonaniu delfinów.

W oceanicznym bezmiarze Aris spotyka cudowne stworzenia, takie jak wielobarwna skrzydlica, piękny ślimak morski, zwany hiszpańską tancerką czy wreszcie majestatyczne walenie, największe stworzenia na Ziemi. Dzięki trzeciemu wymiarowi, ten de facto niepoznany, magiczny, a zarazem realny świat oceanu staje się człowiekowi bliski jak nigdy wcześniej.

"Ocean przygód 3D" to najnowsza produkcja braci JEANA-JACQUES'A i FRANÇOIS'A MANTELLO, francuskich filmowców specjalizujących się w olśniewających widowiskach przyrodniczych, realizowanych w technologii trójwymiarowej. Po obrazach "Rekiny 3D. Bliskie spotkanie z ginącymi władcami oceanów" oraz "Delfiny i wieloryby 3D. Plemiona oceanów" przyszła kolej na dokument, którego głównym bohaterem jest młoda samica żółwia morskiego. To właśnie owo stworzenie staje się narratorem filmu, komentując podglądane okiem kamery przyrodnicze fenomeny głosem znanej aktorki Marion Cotillard (w polskiej wersji językowej Joanny Jabłczyńskiej). "Myślę, że widzowie będą zauroczeni i szybko przywiążą się do postaci narratora-żółwia, który dostarcza im wielu informacji, ale także rozbrajających komentarzy" - przekonuje Jean-Michel Cousteau, który pomagał w realizacji filmu. "Przyjmując punkt widzenia tego bohatera, łatwiej rozumiemy jego środowisko i pozbywamy się uprzedzeń". Cousteau, podobnie jak jego legendarny ojciec Jacques-Yves, jest cenionym morskim badaczem. Dostrzegając w dziele braci Mantello te same idee, które przyświecają jego wieloletniej walce o ochronę oceanów, od dawna wspiera duet filmowców jako konsultant techniczny. Rolę tę przyjął na siebie również przy realizacji "Oceanu przygód 3D". "Nie mogłem przegapić produkcji wyjątkowego filmu w 3D, który pozwala udać się w podmorską podróż i zapoznać widownię z wieloma gatunkami zwierząt" - uzasadnił swoją decyzję. "Sam kręciłem dokumenty przyrodnicze, które były zawsze poświęcone ekologii".

Praca nad tym wspaniałym widowiskiem zajęła braciom Mantello aż 7 lat. W tym czasie 1500 godzin poświęcili samym tylko zdjęciom podwodnym, kręconym m.in. nad Wielką Rafą Koralową, w lasach wodorostów u wybrzeży Kalifornii czy też nieopodal meksykańskiej wyspy Roca Partida, wokół której krążą tysiące rekinów. Jean-Jacques zajął się reżyserią, napisawszy wspólnie z Françoisem scenariusz. "Nakręciliśmy blisko 200 godzin materiału i doprawdy trudno było go skrócić do zaledwie 85 minut" - przekonuje Jean-Jacques. "Udaliśmy się na 26 wypraw, a zarejestrowanie wymarzonego materiału zajmowało niekiedy szereg dni. (...) Praca ze zwierzętami wymagała ogromnej cierpliwości i ostrożności, gdyż, tak jak w przypadku wieloryba, najmniejszy hałas może je wystraszyć". W toku realizacji filmu nieocenione okazało się zdobywane latami doświadczenie obu filmowców. "Od ponad dwudziestu lat wraz z bratem pracujemy w przemyśle filmowym (...)" - mówi François. "Dzięki Albertowi Falco, kapitanowi słynnego statku Calypso, na którym pływał Jacques-Yves Cousteau, zrozumieliśmy, że to medium (film) pozwala maksymalnie przybliżyć widzom miejsca zupełnie dla nich niedostępne".

Efekt końcowy wysiłku filmowców zapiera dech w piersiach. "Ocean przygód 3", olśniewający hołd złożony życiu w głębi oceanu, ukazuje nie tylko piękno podwodnego świata, ale także mnogość zależności łączących jego mieszkańców. Należy wspomnieć, iż "aktorzy" tego wspaniałego widowiska to gatunki zagrożone wyginięciem z powodu działalności człowieka. "Świadomie ukazujemy w filmie gatunki zagrożone, aby wywołać u widza poczucie współodpowiedzialności" - mówi Jean-Jacques Mantello. "Niektóre z tych zwierząt wyginęły już w 85%. Tak stało się w przypadku rekinów, które są łakomym kąskiem dla kłusowników ze względu na ich cenne płetwy. Rafie koralowej zagraża również ocieplenie oceanów, a to właśnie tam rozmnaża się blisko jedna czwarta wszystkich ryb na świecie".

WASZE OPINIE

szymon_212

Polecam, warto obejrzeć.

szymon_212

Ciekawy dokument zrobiony w technologii 3D. Moja ocena to 10.

BeruZadra

Owszem, przyznaję bez bicia - wizualnie czuję się dopieszczona do wypęku co do reszty zaś - czuję pewien niedosyt. W 3D, na dużym ekranie "Ocean przygód" musi wyglądać naprawdę zachwycająco ale pomijając wrażenia optyczne z ekranu wiało trochę nudą, trudno mi było też przyzwyczaić się do pani lektor Pomijając powyższe kwękania - "Ocean przygód" przyjemnie jest obejrzeć.
Ocean przygód 3D
Wielka Brytania, 2009
Mała żółwica morska Aris słyszy tajemnicze nawoływania z głębi oceanu. Podążając za nimi, zwierzątko odbywa niezwykłą podróż po podwodnym świecie. Śledząc wędrówkę Aris, widzowie stają się świadkami olśniewających widowisk: tańca diabłów morskich, budzącego respekt "przemarszu" rekinów młotów czy też zabawy podobnej do gry w piłkę w wykonaniu delfinów.
dokumentalny/przyrodniczy
Ocean przygód 3D
4,2 5 1 19