PREMIERA

2012.07.27

CANAL+ PREMIUM

Oceany

Oceans

Francja/Szwajcaria/Hiszpania, 2009

,

gatunek: dokument przyrodniczy

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Twórcy nominowanego do Oscara "Makrokosmosu" tym razem zwrócili swe kamery na ocean. Przez pięć lat realizowali zdjęcia w ponad 50 miejscach na świecie. Znakomite ujęcia uzupełnia narracja prowadzona przez Pierce'a Brosnana.

Za realizację "Oceanów" odpowiedzialni są Jacques Perrin i Jacques Cluzaud, twórcy słynnego, nominowanego do Oscara dokumentu o życiu ptaków "Makrokosmos. Podniebny taniec". Korzystając z budżetu w wysokości 50 milionów dolarów oraz nowoczesnych technologii realizacji zdjęć podwodnych, Francuzi postanowili z bliska przyjrzeć się życiu dzikich stworzeń zamieszkujących wody wszystkich oceanów.

Zdumiewające zdjęcia ukazują zwierzęta rodem z baśni: skorupiaki o wyglądzie kolczastych stworów, pancerne skrzypłocze, ryby skorpenowate, przypominające poruszające się kamienie czy tryskające osobliwą substancją drapieżne mątwy. Kamera przedstawia zarówno maleńkie larwy jeżowca, jak i ważące 120 ton płetwale błękitne. Widzowie mogą obserwować z bliska majestatyczny taniec białego rekina, migracje wielorybów, radosne zabawy delfinów, pełne grozy chwile, gdy dochodzi do nalotu drapieżnych fregat na małe żółwie kryjące się w morzu, ale także spokojne momenty zabawy samicy morsa z jej młodym. Jednocześnie twórcy filmu przestrzegają przed zagrożeniami, mającymi sprawić, iż odkrywana przez nich baśniowa rzeczywistość wkrótce stanie się jedynie częścią historii.

Nominowane do Cezara "Oceany" okazują się wyjątkowym filmem przyrodniczym, w którym zawarte są tajemnica, piękno, przygoda, refleksja, humor i dramat. - Czym był "Makrokosmos" dla świata ptaków, tym dla wszystkich osobliwych stworzeń morskich jest ten ambitny i imponująco zrealizowany dokument - pisała o "Oceanach" recenzentka "The Hollywood Reporter", Deborah Young. Kenneth Turan na łamach "Los Angeles Times" pisał z kolei, że film Perrina i Cluzauda "pokazuje nam coś, czego do tej pory nie widzieliśmy, a to, co widzieliśmy przedstawia w sposób nowy i odkrywczy". I wreszcie Jeanette Catsoulis z "The New York Times" chwaliła obraz za "kryształowy obraz i poetycką bezpośredniość, jakich oczekujemy od nowej generacji dokumentów przyrodniczych".

WASZE OPINIE

zalogowany

To nie jest zwykły dokument przyrodniczy, raczej zaproszenie do 1,5-godzinnej refleksji. Piękno i harmonia natury znikają bezpowrotnie, gdy do akcji wkracza człowiek. Okrucieństwo, bezmyślność, krańcowy egoizm, a nade wszystko niepohamowana żądza pieniądza - oto, co niszczy niepowtarzalny świat natury. Widok olbrzymiej sali muzealnej wypełnionej wymarłymi gatunkami robi przygniatające wrażenie. To przykre, że niemal każdy dokument ukazujący piękno natury musi się kończyć wołaniem o pomoc.

gonia1708

Cudny film w pełni zgadzam się ze zdaniem Blue-Greya :) Oczywiście film został nagrany i na pewno gdy tylko ktoś lub coś popsuje mi humor ten film będzie lekiem na całe zło ... Goraco zachęcam wszystkich do obejrzenia bo warto :) POZDROWIONKA

Blue-Grey

Według mnie to jedno z arcydzieł wśród filmów przyrodniczych. Rewelacyjne, przemyślane, pełne dynamiki i dramatyzmu zdjęcia, które pozwalają nam nie tylko bardzo realistycznie towarzyszyć zwierzęcym bohaterom, ale także sprawiają, że sami się czujemy jak jedna z filmowych postaci - raz jesteśmy płynącym majestatycznie wielorybem, wędrującym krabem, bezlitośnie polującym morskim drapieżnikiem, a innym razem - beztrosko rozbawioną foką.

Gama emocji jest tutaj szeroka - od zachwytu nad pięknem natury po chwile jak najbardziej zabawne. Jednak nie brakuje i smutnej refleksji nad naszą ludzką bezmyślnością, a nawet barbarzyństwem, jeśli chodzi o postępowanie z królestwem oceanów. Czy jako ludzkość okażemy się godni życia na tej cudownej planecie? Czy szacunek i pokora wobec przyrody zastąpi drogę do samozagłady? Autorzy filmu mają nadzieję, że tak.
Oceany
Francja/Szwajcaria/Hiszpania, 2009
Twórcy nominowanego do Oscara "Makrokosmosu" tym razem zwrócili swe kamery na ocean. Przez pięć lat realizowali zdjęcia w ponad 50 miejscach na świecie. Znakomite ujęcia uzupełnia narracja prowadzona przez Pierce'a Brosnana.
dokument przyrodniczy
Oceany
4,7 5 1 15