PREMIERA

2011.12.27

CANAL+ PREMIUM

Och, Karol

Polska, 1985

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Architekt Karol Górski (Jan Piechociński) pracuje w warszawskim biurze projektowym. Jest zamożny, przystojny i ma ogromne powodzenie u kobiet, a co za tym idzie liczne kochanki.

Romanse Karola powodują coraz poważniejsze komplikacje. Irena (Jolanta Nowak) chce, aby rozwiódł się z żoną, Paulina (Marta Klubowicz) oznajmia, że oczekuje jego dziecka, a dawna miłość Wanda (Dorota Kamińska) wciąż jest nim zainteresowana i obiecuje załatwić mu korzystny kontrakt w Nigerii. Pewnego dnia sytuacja wymyka się spod kontroli. Karol zastaje bowiem w mieszkaniu oprócz żony (Danuta Kowalska) trzy kochanki. Kobiety doszły do porozumienia i postanowiły zająć się nim jednocześnie. Nie opuszczają go ani na chwilę, a to dla kochliwego architekta kara nie do zniesienia. Recepta przyjaciela Romana Dolnego (Zdzisław Wardejn) jest prosta: trzeba się ponownie zakochać.

W PRL-u władza ludowa zwalczała erotykę. Seks kojarzył się ze zgniłym Zachodem, a strażnicy socjalistycznej moralności czuwali, by oszczędzać ludowi niepotrzebnych bodźców. Im bardziej słabł system, tym bardziej rozluźniały się normy obyczajowe, co w latach 80. XX wieku doprowadziło do prawdziwej eksplozji erotyki - również w kinie. Dowodem tego jest "Och Karol", który przyciągnął do kin miliony widzów - reżyser ROMAN ZAŁUSKI ("Wyjście awaryjne", "Kogel-mogel", "Galimatias, czyli kogel-mogel II") otrzymał za niego w Łagowie Nagrodę Specjalną Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych za film o największej frekwencji. Film rozpalał zmysły i pobudzał wyobraźnię Polaków doby schyłkowego socjalizmu, chociaż główny akcent nie koncentrował się w nim na scenach erotycznych. Komedia została zrealizowana na podstawie scenariusza Ilony Łepkowskiej ("Nigdy w życiu!", "Nie kłam, kochanie", "Randka w ciemno"). "Królowa polskich seriali" ("M jak Miłość", "Na dobre i na złe", "Klan") napisała fabułę w ciągu dwóch tygodni, odreagowując rozczarowanie związane z osobistą historią.

O ile Łepkowska leczyła złamane serce, o tyle Załuski chciał dzięki niemu odświeżyć ducha polskiego kina. Twierdził, że do rzeczywistości należy podchodzić z humorem i czerpał inspiracje m.in. z czeskich filmów, których twórcy potrafią dowcipnie opowiadać o otaczającym ich świecie. Dużym atutem "Och, Karol" jest jego mocne osadzenie w ówczesnych realiach Polski: Karol, w którego wcielił się Jan Piechociński ("Komedia małżeńska", "Francuski numer", "Popiełuszko. Wolność jest w nas"), kupuje mięso "na kartki", czarując przy tym panie stojące w długiej kolejce w sklepie mięsnym, atrakcyjny kontrakt "załatwia" mu dawna miłość, a w drodze do pracy mija baner reklamowy "Festiwal Filmów Krajów Socjalistycznych". "Baw mnie" (słowa Jacek Cygan), pamiętny przebój z filmu, został skomponowany i zaśpiewany przez Seweryna Krajewskiego w towarzystwie Urszuli. Piosenkarka, która dwa lata wcześniej podbiła Polskę utworem "Dmuchawce, latawce, wiatr", zagrała Jolę, jedną z nielicznych kobiet, której zainteresowanie głównym bohaterem nie jest odwzajemnione. Autorem zdjęć jest Stanisław Moszuk ("Wielki podryw", "Wyjście awaryjne").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

art1970

W tamtych latach film nieco kontrowersyjny. Dziś wzbudzający uśmiech politowania, ale i tak obawiam się, ze jest o klasę lepszy niż obecna kontynuacja. Można zobaczyć, ale niekoniecznie.

lukaszk13

Średnia pozycja, takie do obejrzenia i zapomnienia. Zobaczymy jak 2 część wypadła.

pedro

Moim zdaniem jedna z lepszych polskich komedii lat 80-tych. Taka przestroga - zbyt wiele nie zawsze wyjdzie Ci na zdrowie. No i fajna piosenka w wykonaniu Urszuli - "Baw mnie". Jeżeli dobrze pamiętam to był hit lata.
Och, Karol
reżyseria:
Polska, 1985
Architekt Karol Górski (Jan Piechociński) pracuje w warszawskim biurze projektowym. Jest zamożny, przystojny i ma ogromne powodzenie u kobiet, a co za tym idzie liczne kochanki.
komedia
Och, Karol
3,2 5 1 10