PREMIERA

2012.06.09

CANAL+ PREMIUM

Oczy Julii

Los ojos de Julia

Hiszpania, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: thriller/horror

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Horror, za którego produkcją stanął Guillermo del Toro. W roli głównej - nominowana do Nagrody Goya Belén Rueda, jedna z najciekawszych współczesnych aktorek hiszpańskich.

Julia (Belén Rueda) i jej siostra bliźniaczka cierpią na schorzenie, które grozi utratą wzroku. Pewnego dnia Julia jedzie do Bellevue i znajduje w piwnicy domu powieszone ciało niewidomej Sary. Policja twierdzi, że popełniła samobójstwo. Julia w to nie wierzy. Intuicja podpowiada jej, że została zamordowana. Postanawia na własną rękę zbadać przyczyny śmierci siostry. Dowiaduje się, że Sara spotykała się z jakimś mężczyzną, ale nikt nie potrafi podać jego rysopisu. Stwierdza z przerażeniem, że każdy jej krok obserwuje zagadkowa postać, która nie zostawia po sobie śladu. Wokół niej dzieje się coś, czego nikt inny nie dostrzega. Gdy dopasowuje do siebie kolejne elementy układanki, niespodziewanie znika bez śladu jej mąż Isaac (Lluis Homar), którego łączyła z Sarą zastanawiająco bliska więź. Stres i strach powodują, że Julia traci wzrok. Po operacji pozostaje pod opieką przydzielonego ze szpitala pielęgniarza. Między nią a Ivanem (Pablo Derqui) nawiązuje się silna więź, ale Julia zaczyna podejrzewać, że jej opiekun coś ukrywa.

"Oczy Julii" wyreżyserował GUILLEM MORALES ("Dziwny lokator"), który wspólnie z Oriolem Paulo ("Echa") jest też autorem scenariusza. Jako producent filmowi patronuje Guillermo del Toro, którego obraz "Labirynt fauna" został zgodnie okrzyknięty przez widzów i krytykę arcydziełem gatunku.

Pomysł na "Oczy Julii" to kobieta z zabandażowanymi oczami po operacji. Opatrunku nie wolno jej zdjąć przed upływem dwóch tygodni, bo efekt operacji zostanie zaprzepaszczony, ale okazuje się, że pacjentka dostrzega pewne rzeczy wyraźniej niż inni. Guillem Morales opowiada o tym, co czuje ktoś, kto ma świadomość tego, że traci wzrok i będzie skazany na życie w świecie ciemności. Film skupia się wokół zagadnienia postrzegania: co oznacza widzieć, a czym jest bycie widzianym. Obraz Moralesa to podróż w głąb mrocznej psychiki kobiety, która jest zmuszona stanąć do konfrontacji z własnymi pragnieniami i ograniczeniami oraz lękami.

W rolę tytułową (i siostry bliźniaczki) wciela się Belén Rueda ("Uwikłani", "8 randek", "Inny"), jedna z najciekawszych współczesnych aktorek hiszpańskich. Międzynarodowy rozgłos przyniósł jej nagrodzony Oscarem film Alejandro Amenábara "W stronę morza", za który została uhonorowana nagrodą Goya. W 2007 roku zagrała główną rolę w "Sierocińcu" J. A. Bayony. Kreacja w tym filmie przyniosła aktorce nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej, Saturna i Goya. Zdaniem Belén Ruedy występ w "Oczach Julii" to podróż poprzez zmysły, które stają się bardziej intensywne, kiedy jeden z nich - wzrok - znika, a film stara się przekazać to, co kryje się pośród niedostrzegalnych obrazów. Jej męża Isaaca gra lluis Homar ("Złe wychowanie", "Przerwana objęcia", "Eva"). Ich współpraca zaowocowała wiarygodną relacją. Na uwagę zasługują zdjęcia Oscara Faury ("Sierociniec" - nominacja do nagrody Europejska Nagroda Filmowa, "Straszny hiszpański film") - wykreowane przez niego ujęcia tworzą suspens i pokazują emocje bohaterów. Muzykę skomponował Fernando Velazquez ("Uwikłani", "Sierociniec" - nominacja do nagrody Goya, "Diabeł", "Inny'). Za występ w filmie "Oczy Julii" Belén Rueda otrzymała nominacje do nagrody Goya w kategorii najlepsza aktorka.

WASZE OPINIE

Arkon

Ciekawy pomysł, trochę zmarnowany, ale warto obejrzeć!

tufta

Dwie rzeczy podobały mi się w tym filmie.Sam film i Juliia.Kręcą mnie takie mamuśki.Nic na to nie poradzę ,że wolę starsze:-)Parę razy się przestraszyłem i jak na jeden wieczór w zupełności zaspokoiłem zapotrzebowanie mojego organizmu na emocje.Ja daje 8 punktów.

gimbas

Byłem tym filmem rozczarowany, a wcześniejsze dreszczowce hiszpańskie mnie przekonywały jednak
ten był na maks 6/10
Oczy Julii
reżyseria:
Hiszpania, 2010
Horror, za którego produkcją stanął Guillermo del Toro. W roli głównej - nominowana do Nagrody Goya Belén Rueda, jedna z najciekawszych współczesnych aktorek hiszpańskich.
thriller/horror
Oczy Julii
4,0 5 1 21