PREMIERA

2007.08.07

CANAL+ PREMIUM

ODA DO RADOŚCI

Polska, 2005

, ,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W autobusie jadącym do Londynu spotyka się przypadkowo troje młodych ludzi. Każde z nich pochodzi z innej strony Polski i ma zupełnie inną historię. Łączy ich ta sama nadzieja, związana z wyjazdem, który ma ich poprowadzić do lepszego świata.

Aga (Małgorzata Buczkowska), bohaterka "ŚLĄSKA", wraca z Londynu, gdzie zarabiała jako sprzątaczka. Zamiast radosnego powitania zastaje rodzinę w kiepskiej kondycji. Ojciec strajkuje w kopalni, matka straciła właśnie pracę, a przyjaciółka zarabia sprzedając podróbki rakietek do squasha. Aga postanawia za zarobione pieniądze otworzyć zakład fryzjerski, który ma wyciągnąć rodzinę z finansowego dna. Interes jednak nie rozwija się tak, jak sobie zaplanowała.

Michał (Piotr Głowacki), czyli DJ Peras, bohater "WARSZAWY", marzy o karierze hip-hopowca, ale na życie zarabiać musi inaczej. Zatrudnia się bez entuzjazmu u ojca (Maciej Kozłowski) swojej dziewczyny Marty (Roma Gąsiorowska), który tylko czeka na okazję, żeby chłopaka upokorzyć. Namawia też córkę do wyjazdu na studia w Londynie, co ma położyć kres znajomości z Perasem. Michał próbuje przekonać Martę, żeby została. W gorączkowej kłótni posuwa się jednak za daleko.

Wiktor (Lesław Żurek), bohater "MORZA", po studiach wraca na rodzinną prowincję. Zatrzymuje się u rodziców: wiecznie zrzędzącej matki (Joanna Bogacka) i ojca (Tomasz Lengren), który żyje tylko wyjazdem na eliminacje do teleturnieju. Zaczyna pracę w miejscowej wędzarni, razem z pijaczkiem Ryśkiem (Janusz Chabior) i Erykiem (Jan Drawnel), życiowym niedojdą. Pewnego dnia rodzice mówią mu, że musi opuścić pokój, bo zbliżają się wakacje i dom trzeba przygotować dla turystów. W tym samym czasie Eryk zaczyna namawiać Wiktora na wyjazd do Londynu, na który od dawna zbierał pieniądze.

"Oda do radości" zaczęła się od rozmów w łódzkich pubach, które prowadziła trójka przyjaciół z łódzkiej "filmówki". Na łamach "Gazety Wyborczej" toczyła się wówczas dyskusja na temat "generacji nic". ANNA KAZEJAK-DAWID, MACIEJ MIGAS i JAN KOMASA postanowili wspólnie nakręcić film, w którym z własnej perspektywy pokazaliby życie młodych we współczesnej Polsce. Profesorowie gorąco im odradzali: "My też próbowaliśmy. Nic z tego nie wyszło - tylko się pokłócicie" - przekonywali. Młodzi twórcy nie dali jednak za wygraną. Tak powstała "Oda do radości", złożony z trzech nowel film, który w Gdyni zdobył prestiżową nagrodę specjalną, a kilka miesięcy później jako pierwszy polski film w historii zakwalifikował się do konkursu głównego festiwalu w Rotterdamie. Mimo tak efektownego początku twórcy stanowczo odmawiali nazywania "Ody..." swoim debiutem. "To raczej przygoda w grupie przyjaciół i wprawka do debiutu. Każdy z nas ma w głowie zupełnie inne historie i inaczej chciałby je opowiedzieć" - podkreślała w wywiadzie Anna Kazejak-Dawid. Młodzi reżyserzy są też świadomi braków swojego filmu: "Oda..." jest nam bliska, ale to nie jest film naszych marzeń. Choćby dlatego, że pracowaliśmy w zespole, musieliśmy pójść na wiele kompromisów. Może nawet - mówię teraz o sobie - na zbyt wiele" - mówił Maciej Migas, reżyser noweli "Morze". Mimo to film zdobywał wśród krytyków i publiczności coraz większe uznanie. Twórców nominowano do Paszportów "Polityki", film zdobył nagrodę publiczności na przeglądzie "Debiuty" w Koninie, nagrodę dziennikarzy w Koszalinie, w Huston uznano go za najlepszą produkcję niskobudżetową, a w Genewie Piotr Głowacki, odtwórca roli Perasa otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. Do historii polskiego kina "Oda..." przejdzie też z innego powodu. Jest to pierwszy polski film legalnie rozpowszechniany w Internecie.

W obsadzie, obok aktorów młodego pokolenia: Małgorzaty Buczkowskiej ("Statyści", "Masz na imię Justine"), Piotra Głowackiego (odpychający Michał z "Rozdroże Cafe"), Romy Gąsiorowskiej ("Pogoda na jutro", "Pitbull") czy Lesława Żurka ("Torba" w "Solidarność, solidarność...") wystąpili uznani aktorzy polskiego filmu i teatru: Dorota Pomykała, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Przemysław Bluszcz i Maciej Kozłowski.

WASZE OPINIE

Borys1

Właśnie oglądam film i nie powiem ale dobry jest ;P

dzazik

Super film, utrzymany w konwencji trzech nowel. Polecam
ODA DO RADOŚCI
Polska, 2005
W autobusie jadącym do Londynu spotyka się przypadkowo troje młodych ludzi. Każde z nich pochodzi z innej strony Polski i ma zupełnie inną historię. Łączy ich ta sama nadzieja, związana z wyjazdem, który ma ich poprowadzić do lepszego świata.
dramat
ODA DO RADOŚCI
4,2 5 1 27