PREMIERA

2010.10.22

CANAL+ PREMIUM

ODBICIE ZŁA

The Broken

Francja/Wielka Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror psychologiczny

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Gina McVey (Lena Headey) pracuje w zakładzie radiologii w londyńskim szpitalu. Ma świetny kontakt z rodziną i chłopaka-architekta (Melvil Poupaud), z którym wiąże plany na przyszłość. Jej poukładane życie burzy seria trudnych do wytłumaczenia zdarzeń.

Podczas przyjęcia na cześć obchodzącego urodziny ojca Giny (Richard Jenkins) wydarza się coś dziwnego. Bez widocznego powodu jedno z luster rozbija się na drobne kawałki. Po chwili wszyscy przechodzą nad tym do porządku dziennego, ale nazajutrz Gina doświadcza czegoś o wiele dziwniejszego. Wychodząc z pracy zauważa swojego sobowtóra w identycznym jak jej samochodzie. Zdumiona, podąża tropem kobiety. W jej mieszkaniu znajduje zdjęcie, na którym stoi obok ojca. W drodze powrotnej roztrzęsiona kobieta ulega poważnemu wypadkowi, w wyniku którego częściowo traci pamięć. Zaczynają nawiedzać ją nocne koszmary i przestaje ufać narzeczonemu, który wydaje się kimś zupełnie innym niż wcześniej.

Od chwili premiery na festiwalu Sundance w 2008 roku "Odbicie zła" uchodzi za jeden z najciekawszych filmów grozy ostatnich lat. Jego reżyser i scenarzysta SEAN ELLIS debiutował dobrze przyjętym, niespełna 15-minutowym horrorem "Left Turn". Nieprzeciętnego talentu dowiódł zrealizowanym w 2004 roku "Cashback", który przyniósł mu nominację do Oscara i stał się częścią pełnometrażowego debiutu pod tym samym tytułem. Ellis zaimponował krytykom sposobem, w jaki poprowadził "Odbicie zła". Unikając pokusy nadmiernego epatowania krwawymi scenami i straszenia dosłownością, postawił na niespieszną narrację i umiejętne stopniowanie napięcia.

Na uwagę zasługują zdjęcia Angusa Hudsona, w którego obiektywie Londyn jawi się jako wyjątkowo nieprzyjemna i odrealniona metropolia. Wysiłki Hudsona, który po raz pierwszy miał okazję pracować z Ellisem przy "Cashback", zostały docenione operatorską nagrodą na Sitges - Catalonian International Film Festival. Atutem filmu, rozgrywającego się w dużej mierze w umyśle głównej bohaterki, jest też obsada aktorska. W wyobcowaną panią radiolog wcieliła się Lena Headey, pamiętna Angelika z "Nieustraszonych braci Grimm" oraz królowa Gorgo z "300", która za rolę w serialu "Terminator - Kroniki Sary Connor" została nominowana do nagrody Saturna. W roli ojca partneruje jej charyzmatyczny Richard Jenkins, znany z serialu "Sześć stóp pod ziemią", komedii "Tajne przez poufne" braci Coen czy roli zgorzkniałego wykładowcy w "Spotkaniu", która przyniosła mu pierwszą w karierze nominację do Oscara. Obsadę uzupełniają: francuski aktor Melvil Poupaud ("Czas, który pozostał", "Świąteczne opowieści"), Asier Newman ("Chaotyczna Anna", "Glorious 39") i gwiazda skandynawskiego kina Ulrich Thomsen ("Festen", "Jabłka Adama").

WASZE OPINIE

Tomii

... do cholery ... Chodzę po mieszkaniu i gdy tylko pomyśle o tym filmie dostaję gęsiej skórki ... M.in. z powodu duszno-mrocznej atmosfery tego filmu, świetna postać Stefana ... zimny jak głaz, zdecydowanie swoim wzrokiem potęgował napięcie ... Muzyka ... jak dla mnie rewelacyjna, no może poza kilkoma piskliwymi momentami. Zło ... czai się wszędzie, siedzi w nas i od czasu do czasu pokazuje światu nasze drugie oblicze. Najgorsze jest to, że coraz częściej wygrywa ... zło, zło czai się wszędzie ...

arti

Dobry film trzymający do końca w napięciu. Trudności nie widzę w nim żadnych. Dobrze zagrana postać głównej bohaterki. Podobało mi się także stopniowanie napięcia zwłaszcza przez pierwsze 30-40 minut filmu. Bardzo ciekawie pokazany jet w tym filmie Londyn - lubię takie inne od standardowych pokazywanie znanych miast. Polecam bo warto

Michuuu

Ten film trudny? W którym momencie?
Ja polecam, nieźle się ogląda, nawet trzyma w napięciu.
ODBICIE ZŁA
reżyseria:
Francja/Wielka Brytania, 2008
Gina McVey (Lena Headey) pracuje w zakładzie radiologii w londyńskim szpitalu. Ma świetny kontakt z rodziną i chłopaka-architekta (Melvil Poupaud), z którym wiąże plany na przyszłość. Jej poukładane życie burzy seria trudnych do wytłumaczenia zdarzeń.
horror psychologiczny
ODBICIE ZŁA
3,9 5 1 42