PREMIERA

2003.11.28

CANAL+ PREMIUM

ODKRYCIE NIEBA

Discovery of Heaven

Wlk. Brytania/Holandia, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 127 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Teologiczny thriller o rozczarowanym ludzką rasą Bogu, który zleca archaniołom odebranie ludziom kamiennych tablic z 10 przykazaniami.

Przygotowania do odbicia tablic zajmą co prawda 500 lat, ale w roku 1967 wszystko wydaje się gotowe do ostatecznej rozgrywki. Aniołowie, którzy mają wykonać misję, uknuli spisek, dzięki któremu w "brudnej" robocie wyręczą ich wybrani ludzie. Ci dostali jednak od Boga wolną wolę, która może pokrzyżować anielskie plany. Narzędziem aniołów staje się para przyjaciół Onno Quist (Stephen Fry) i Max Delius (Greg Wise). Onno pochłaniają sprawy raczej "przyziemne" - mówiąc wprost i przenośnie - bo zajmuje się polityką i archeologią. Refleksyjny Max częściej kieruje wzrok ku niebu, ponieważ jest astronomem. Od jakiegoś czasu jest też na drodze do odkrycia wielkiej tajemnicy: faktycznej lokalizacji biblijnego Raju. Obaj kochają tą samą kobietę, Adę Brons (Flora Montgomery) i kiedy ta wydaje na świat syna, każdy z nich podejrzewa, że może być ojcem dziecka. To właśnie ono ma być kluczowym elementem w intrydze aniołów.

Teologiczny thriller JEROENA KRABBÉ to najdroższy film w historii holenderskiej kinematografii. Za podstawę scenariusza twórcy posłużyła powieść cenionego w Holandii pisarza Harry'ego Mulischa, którą na potrzeby filmu zaadaptował Edwin de Vries, scenarzysta i aktor znany między innymi z głośnego obrazu "Rosenstrasse" (2003) Margarethe von Trotty. Scenariusz otrzymał nagrodę na Nederlands Film Festival, a film - ze względu na rekordową oglądalność - zdobył w Holandii status platynowego. Jeroen Krabbé, ceniony - nie tylko w Holandii - aktor (grał Haendla w "Farinelli: ostatni kastrat", Schindlera w "Wiecznej miłości", a nawet wystąpił w telewizyjnej "Dynastii: Pojednanie") swoje reżyserskie możliwości zaprezentował po raz pierwszy w 1998 roku, kiedy zadebiutował filmem "Bagaż życia", który zdobył trzy nagrody w Berlinie i nominację do British Independent Film Award. "Odkrycie nieba" to jego drugi film. Po reżyserskich sukcesach Krabbé powrócił do aktorstwa, realizuje się również jako reżyser teatralny (głośna była jego inscenizacja "Dziennika Anny Frank") i... malarz. Swoją plastyczną pasję twórca "Odkrycia nieba" dzieli zresztą ze swoim przyrodnim bratem, znanym w Holandii artystą malarzem Mirko Krabbé.
ODKRYCIE NIEBA
reżyseria:
Wlk. Brytania/Holandia, 2001
Teologiczny thriller o rozczarowanym ludzką rasą Bogu, który zleca archaniołom odebranie ludziom kamiennych tablic z 10 przykazaniami.
dramat
ODKRYCIE NIEBA
4,4 5 1 36