PREMIERA

2008.11.27

CANAL+ PREMIUM

ODLOT

Taking-off

USA, 1971

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zafascynowana kulturą hippisów nastolatka z przedmieścia ucieka z ciepłego rodzicielskiego domu w nieznane, czyli do Nowego Jorku. Tam zaszywa się w cieszącej się wątpliwą reputacją dzielnicy Lower East Side.

Dziewczyna spotyka początkujących muzyków i artystów, nawiedzonych nierobów, buntowników i wszelkiej maści stroniące od przeciętności typy ludzkie. Jej rodzice Lynn i Larry Tyne'owie (Lynn Carlin, Buck Henry) nie rozumieją, co się stało i rozpoczynają poszukiwania córki. Wkrótce okazuje się, że istnieje specjalne stowarzyszenie zajmujące się tego typu sprawami. Tyne'owie starają się wniknąć w nowy świat córki, błądząc po new age'owych manowcach. Początkowo zszokowani tym, co widzą, szybko zaczynają odkrywać uroki marihuany i wolnej miłości. Okazuje się, że bez dzieci życie jest lekkie i piękne.

"Odlot" to pierwszy amerykański film MILOSA FORMANA i zarazem ostatni nakręcony w czeskim duchu. Gdy po wkroczeniu wojsk radzieckich do Czechosłowacji Forman zdecydował się na emigrację, początkowo dotarł do Nowego Jorku. Tam miał okazję przyjrzeć się prawdziwej, kontrkulturowej Ameryce hipisów, zbuntowanych nastolatków i Dzieci Kwiatów. W 1971 roku na festiwalu filmowym w Cannes "Odlot" został przyjęty owacją na stojąco. Nie zdobył co prawda Złotej Palmy, ale czeskiemu reżyserowi przypadła druga co do ważności nagroda Grand Prix.

Za oceanem natomiast, mimo, że Forman znany był w kręgach filmowych jako autor "Miłości blondynki" i "Czarnego Piotrusia", "Odlot" przeszedł w zasadzie bez echa. Sukces przyniósł Czechowi dopiero późniejszy o kilka lat "Lot nad kukułczym gniazdem", ale był to film nakręcony już wedle nowych, amerykańskich zasad. O ile w czeskich filmach i "Odlocie" Forman najchętniej zatrudniał naturszczyków, którym następnie kazał improwizować na planie, to w "Locie nad kukułczym gniazdem" w głównej roli obsadził Jacka Nicholsona, już wówczas gwiazdę wielkiego formatu. Od tego momentu możemy śledzić karierę zupełnie innego Formana, autora takich filmowych przebojów, jak "Hair", "Amadeusz", "Skandalista Larry Flynt" czy "Człowiek z księżyca".
ODLOT
reżyseria:
USA, 1971
Zafascynowana kulturą hippisów nastolatka z przedmieścia ucieka z ciepłego rodzicielskiego domu w nieznane, czyli do Nowego Jorku. Tam zaszywa się w cieszącej się wątpliwą reputacją dzielnicy Lower East Side.
komediodramat
ODLOT
4,9 5 1 387