PREMIERA

2006.09.05

CANAL+ PREMIUM

Odmienne stany moralności

The United States of Leland

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film nominowany do Głównej Nagrody Jury na Festiwalu Sundance 2003. W rolach głównych występuje plejada gwiazd: Don Cheadle, Ryan Gosling, Michelle Williams, Kevin Spacey.

Leland Fitzgerald (Ryan Gosling) jest dobrze wychowanym, niczym nie wyróżniającym się nastolatkiem, który dorasta w rodzinie intelektualistów - jego ojciec Albert T. Fitzgerald (Kevin Spacey) jest sławnym pisarzem. Pewnego dnia Leland, z niezrozumiałych dla otoczenia przyczyn, morduje autystyczne dziecko, brata swojej dziewczyny. Za ten czyn zostaje osadzony w zakładzie karnym dla młodocianych przestępców. Tam nawiązuje kontakt z więziennym nauczycielem Pearlem (Don Cheadle), który zaczyna fascynować się chłopakiem. Z początku widzi w Lelandzie głównego bohatera swojej nienapisanej jeszcze debiutanckiej powieści, o której marzy. Z czasem jednak bardziej od własnej kariery zaczyna interesować go psychika chłopca. Okazuje się, że w mniemaniu Lelanda morderstwo na upośledzonym dziecku było aktem miłosierdzia. Pearl próbuje rozszyfrować jego psychikę, ale z czasem ich regularne rozmowy zmieniają się w wyczerpujący emocjonalny pojedynek. Młodociany morderca zadaje swojemu nauczycielowi szereg trudnych pytań, które podkopują wiarę Pearla w bezwzględne zasady moralności i uświadamiają, że w życiu nic nie jest biało-czarne.

"Odmienne stany moralności" to drugi film MATTHEW RYANA HOGE'A, reżysera i scenarzysty. Hoge debiutował w 1999 roku komedią "Self Storage", ale zauważony został dopiero po premierze "Odmiennych stanów...". Film został zakwalifikowany do konkursu głównego festiwalu w Deauville (gdzie przewodniczącym jury był wówczas Roman Polański) i Sundace.

W złożoną rolę Lelanda wcielił się Ryan Gosling, aktor znany m.in. z fenomenalnej roli Danny'ego w nagrodzonym Grand Prix w Sundance "Fanatyku" (2001) Henry'ego Beana. Gosling, choć pierwsze kroki w show-biznesie stawiał w "Klubie Myszki Miki" (podczas realizacji programu mieszkał zresztą wraz z Justinem Timberlake'iem i jego matką), ma niekwestionowany talent do grania mrocznych, często psychicznie niezrównoważonych postaci. Taki jest nie tylko Leland, ale również propagujący neonazim Żyd-antysemita z "Fanatyka" czy sadystyczny morderca Richard ze "Śmiertelnej wyliczanki". Z uznaniem krytyków spotkała się jego rola w "Pamiętniku" (2004), nagrodzona m.in. MTV Movie Award - żeby lepiej wcielić się w postać Noaha Gosling sam wykonał drewniany stół, który pojawia się w filmie - i w "Half Nelson" (2006), za który otrzymał statuetkę na festiwalu w Seattle. W pokazywanych w konkursie głównym w Sundance "Odmiennych stanach moralności" Goslingowi towarzyszy czarnoskóry aktor Don Cheadle, nominowany do Oscara® w 2005 roku za "Hotel Ruanda", gdzie zagrał główną rolę. Cheadle, który popularność zdobył rolą w serialu "Ostry dyżur", zagrał też m.in. w "Traffic" (2000), "Po zachodzie słońca" (2004) czy oscarowym "Mieście gniewu" (2004). W postać ojca Lelanda, Alberta wcielił się natomiast Kevin Spacey, również producent filmurównież producent filmu, dwukrotny laureat Oscara® za "Podejrzanych" (1995) i "American Beauty" (1999).


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

BART_S

Świetna gra aktorska, dużo ciekawych przemyśleń.

8/10

Giorgio

Cudny film, bardzo nastrojowy, dający do myślenia nad tym co dobre a co złe, bardzo mi się podbał, polecam!

pol

moze byc
Odmienne stany moralności
reżyseria:
USA, 2003
Film nominowany do Głównej Nagrody Jury na Festiwalu Sundance 2003. W rolach głównych występuje plejada gwiazd: Don Cheadle, Ryan Gosling, Michelle Williams, Kevin Spacey.
dramat
Odmienne stany moralności
4,3 5 1 26