Universal

PREMIERA

2010.04.22

CANAL+ PREMIUM

ODSTRZAŁ

Shoot Out

USA, 1971

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: western

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Szanowany obywatel Gun Hill Sam Foley (James Gregory) wynajmuje trzech rewolwerowców. Bobby Jay Jones (Robert F. Lyons), Pepe (Pepe Serna) i Skeeter (John Chandler) mają obserwować poczynania Claya Lomaksa (Gregory Peck), który wychodzi z więzienia w Canyon City.

Foley i Lomax byli kiedyś wspólnikami. Razem napadli na bank, ale Foley strzelił koledze w plecy i zabrał zrabowane pieniądze. Od tego czasu minęło 7 lat. Lomax, który nie ujawnił wymiarowi sprawiedliwości tożsamości wspólnika, przyjeżdża do Weed City. Od Troopera (Jeff Corey), przykutego do wózka inwalidzkiego właściciela saloonu, chce się dowiedzieć, gdzie obecnie przebywa Foley. Za informację gotów jest zapłacić 200 dolarów, które z Kansas City wiezie jego przyjaciółka Teresa Ortega. Wkrótce w saloonie zjawiają się Bobby Jay Jones, Pepe i Skeeter. Następnego dnia zamiast Teresy z pociągu wysiada 8-letnia Decky Ortega (Dawn Lyn). Konduktor informuje, że matka zmarła w czasie drogi. Lomax zabiera dziewczynkę ze sobą do Gun Hill, gdzie ma zamiar rozliczyć się z Foleyem.

HENRY HATHAWAY (1898 - 1985) należał do grona najbardziej doświadczonych rzemieślników hollywoodzkiego kina. Jego filmy były znane z klarowności opowiadanych historii i dbałości o widowiskowe efekty. Jako reżyser debiutował w roku 1932 serią 8 westernów według powieści Zane Greya. Ale choć w długiej karierze próbował różnych gatunków filmowych ("Dzwonić Northside 777", "Niagara", "Siedmioro złodziei", "Świat cyrku", "Port lotniczy"), najwięcej sukcesów przyniósł mu właśnie western ("Ogród zła", "Z piekła do Teksasu", "Jak zdobywano Dziki Zachód", "Synowie Katie Elder", "Nevada Smith", "Prawdziwe męstwo"). Co ciekawe, jedyną nominację do Oscara otrzymał w 1936 roku za egzotyczny film przygodowy "The Lives of a Bengal Lancer". "Odstrzał", nakręcony na podstawie powieści Willa Jamesa "The Lone Cowboy", to remake filmu Paula Floane'a z 1934 roku, wyświetlanego niegdyś w Polsce jako "Dzielny chłopiec". W roli głównej wystąpił Gregory Peck, laureat Oscara i zdobywca czterech nominacji do tej nagrody, jedna z legend światowego kina. Zmarły w 2003 roku aktor znany jest z takich filmów, jak "Roczniak", "Pojedynek w słońcu, "Śniegi Kilimandżaro", "Rzymskie wakacje", "Moby Dick", "Zabić drozda", "Biały kanion", "Wilki morskie". Kreacja Claya Lomaksa nie przyniosła jednak Peckowi zbyt wielu pochlebnych recenzji. Bardziej spodobał się Robert F. Lyons ("Uciekający punkt", "Życzenie śmierci 2", "Osaczony") jako psychopatyczny Bobby Jay Jones. "Odstrzał" był ostatnim westernem w dorobku Hathawaya. Film przyjęto z sympatią, ale krytycy wypominali mu zbyt wątłą akcję, nadmiar dialogów i niepotrzebne powtórki z "True Grit". Muzykę do filmu skomponował siedmiokrotnie nominowany zdobywca Oscara Dave Grusin ("Niebiosa mogą zaczekać", "Mistrz", "Hawana", "Firma").

WASZE OPINIE

piterek_rek

Ja się na westernach zupełnie nie znam. Rzadko oglądam. Ale mój dziadek, miłośnik westernów (obejrzał chyba wszystkie,) ma niezłą kolekcję. Stwierdził mi jakieś dwa dni temu zapytawszy o "Odstrzał", że to całkiem dobry western. Warty obejrzenia. Piszę to, bo może zaglądają tu jacyś miłośnicy tego gatunku filmowego. Możliwe, że ja sam się skuszę na obejrzenie tej produkcji.

lars

Co takie filmy robią na kanale filmowym premium jak Canal+ ?? Przecież takie coś to może puści TVP do kotleta? A nie extra płatny kanał i to jeszcze jako premiera ?!
ODSTRZAŁ
reżyseria:
USA, 1971
Szanowany obywatel Gun Hill Sam Foley (James Gregory) wynajmuje trzech rewolwerowców. Bobby Jay Jones (Robert F. Lyons), Pepe (Pepe Serna) i Skeeter (John Chandler) mają obserwować poczynania Claya Lomaksa (Gregory Peck), który wychodzi z więzienia w Canyon City.
western
ODSTRZAŁ
1,0 5 1 2