PREMIERA

2008.10.22

CANAL+ PREMIUM

ODWAGA I NADZIEJA

Home of the Brave

USA/Maroko, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/dramat

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Baza amerykańskiej jednostki w Iraku. Grupa żołnierzy dowiaduje się, że ich misja dobiega końca i za dwa tygodnie zostaną odesłani do domu. Czeka ich jeszcze tylko ostatnie zadanie. Mają dostarczyć niezbędne środki medyczne do odległej wioski.

W drodze konwój wpada w zasadzkę, w której ginie wiele osób, a kilka zostaje rannych. Ocalali zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wracają do domu, jednak to, na co czekali i o czym marzyli przez cały czas trwania misji, okazuje się nowym koszmarem. Po tragicznych wydarzeniach, których byli świadkami w Iraku, nie potrafią powrócić do dawnego życia. Dramatyczne wspomnienia i piętno pozostawione przez służbę destruktywnie wpływają na stan psychiczny byłych żołnierzy, niszcząc ich relacje rodzinne i łamiąc kariery. Nie pomaga ani wyrozumiałość bliskich, ani terapia.

"Odwaga i nadzieja" to jeden z pierwszych fabularnych obrazów głównego nurtu podejmujący temat wojny w Iraku i jej wpływu na późniejsze życie żołnierzy. Kładąc nacisk na przedstawienie psychicznych konsekwencji wojennych doświadczeń, film IRWINA WINKLERA wpisuje się w nurt kina rozliczeniowego, który pojawia się przy okazji każdej wojny. Winkler to uznany producent takich klasyków, jak seria "Rocky" (za pierwszą część bokserskiej sagi otrzymał producenckiego Oscara), "Wściekły byk" czy "Chłopcy z ferajny". Dał się poznać jako głos sumienia Amerykanów już w debiucie reżyserskim. "Czarna lista Hollywood" opowiadała o łamiącym ludzkie życia i kariery senatorze McCarthym i jego Komisji do Badania Działalności Antyamerykańskiej.

Twórcy podeszli poważnie do odwzorowania wojennych realiów, zatrudniając w roli eksperta weterana wojny w Iraku Patricka O'Driscolla, byłego żołnierza elitarnych oddziałów Marines. Za scenerię, w której rozgrywa się pierwsza część filmu posłużyło pustynne marokańskie miasto Ourzazate, które jest popularnym miejscem wśród filmowców poszukujących egzotycznych plenerów i gościło już ekipy m.in. "Gladiatora" i "Aleksandra". W rolę dotkniętych wojenną traumą żołnierzy wcielili się m.in. Samuel L. Jackson i gwiazda serialu "Siódme niebo" Jessica Biel, widzom znana z takich filmach, jak "Iluzjonista", "Teksańska masakra piłą mechaniczną" czy "Elizabethtown" Towarzyszy im utalentowany Brian Presley ("Droga do piekła"), a także Curtis James Jackson III, bardziej znany jako 50 Cent, który w filmie Winklera pojawia się na ekranie po raz drugi. Zadebiutował w znanym z częściowo autobiograficznym "Get Rich or Die Tryin'" i od tego czasu na dobre upodobał sobie branżę filmową. Zwycięzca w przeprowadzonym przez magazyn "Forbes" rankingu na najbogatszego rapera, wystąpił również w thrillerze kryminalnym "Righteous Kill", gdzie pojawił się u boku Ala Pacino i Roberta De Niro.

WASZE OPINIE

tufta

Bush to taki mały lokalny terorysta(w skali wszechświata) Pokój wprowadza tylko tam gdzie ma w tym interes Wojna w Serbi go nie interesowała Jakby Rosja zamierzała umieścić tarcze antyrakietową na Kubie to Bush odebraby to jako zagrożenie a Rosjanom wciska kit że tarcza u nas to tylko w celach pokojowych

dezerter

Ja bym się nie zgodził, że świetnie pokazuje wojnę w Iraku. On pakazuje to co się dzieje w Iraku w sposób tendencyjny, np. nie pokazuje jak często żołnierze amerykańscy polując na terrorystów nie liczą się z ofiarami wśród przypadkowych ludzi i zabijają irackie kobiety i dzieci. To stąd bierze się potem nienawiść do amerykańskich żołnierzy, którzy są traktowani jak okupanci.
Na tej wojnie (bo chyba tak to trzeba nazwać) nie ma żadnych bohaterów - są tylko ofiary zbrodniczej polityki Busha. Jak zwykle cierpią zwykli ludzie, a politycy, którzy wywołują wojny palą cygara w swoich skórzanych fotelach. Pieprzyć polityków - taki powinien być morał z tego filmu.

Sowarek

Ale jest świetny. Irwin Winkler świetnie ukazuję wojnę w Iraku, brakuje mi tylko nastrojów społeczeństwa amerykańskiego.
ODWAGA I NADZIEJA
reżyseria:
USA/Maroko, 2006
Baza amerykańskiej jednostki w Iraku. Grupa żołnierzy dowiaduje się, że ich misja dobiega końca i za dwa tygodnie zostaną odesłani do domu. Czeka ich jeszcze tylko ostatnie zadanie. Mają dostarczyć niezbędne środki medyczne do odległej wioski.
film akcji/dramat
ODWAGA I NADZIEJA
4,9 5 1 16