PREMIERA

2013.09.01

CANAL+ PREMIUM

Odwróceni zakochani

Upside Down

Kanada/Francja, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat/fantasy

Ocena filmu

0.00

Opis

Kirsten Dunst w historii miłosnej na granicy dwóch światów.

Ewa (Kirsten Dunst) i Adam (Jim Sturgess) pochodzą z dwóch niemal stykających się ze sobą planet, których mieszkańcy nie mają prawa przekraczać granicy grawitacji każdej z nich. Nastolatkowie spotykają się przypadkowo, zakochują w sobie od pierwszej chwili, po czym zostają rozdzieleni przez strażników i tracą kontakt na 10 lat. Pewnego dnia chłopak widzi ukochaną w telewizji i postanawia znaleźć sposób, by przedostać się do jej świata, wbrew prawom fizyki i obowiązującemu prawu.

W rolę Ewy wciela się Kirsten Dunst, laureatka m.in. Złotej Palmy za film "Melancholia" Larsa von Triera.

WASZE OPINIE

ravic

ewelacyjny film, przepiękne obrazy i taki smutek,gdy film się kończy

Blue-Grey

Doprawdy rzadko, bardzo rzadko się zdarza, żebyśmy - ja i mój anioł - po wspólnym obejrzeniu filmu przybili radosną piątkę i powiedzieli sobie mniej więcej:
- [i]Czy widziałaś kiedykolwiek coś podobnego?[/i]
- [i]Nie, w ziemskiej kinematografii jeszcze czegoś takiego nie oglądałam.[/i]
A tak właśnie było w przypadku [i]Odwróconych zakochanych[/i].
Tylko pogratulować Juanowi Solanasowi - reżyserowi i autorowi scenariusza - że wpadł na tak niezwykły pomysł i przeniósł go na ekran.
Od strony wizualnej film urzeka baśniową kolorystyką i wspaniałymi, pełnymi świateł i mgieł, głębokimi przestrzeniami. Jeśli natomiast chodzi treść, to nie oczekujmy jakiejś szekspirowskiej sztuki. To sympatyczny i z polotem opowiedziany romantyczny komediodramat, podejmujący odwieczny temat miłosnego przeznaczenia, które walczy z wrednymi przeszkodami. Tyle że tutaj są to przeszkody zaiste nie z naszego świata...
No właśnie... Fizyczne prawa rządzące pokazanym w filmie układem dwóch planet są tak dziwne, że mogą pochodzić tylko z jakiegoś alternatywnego Wszechświata. Jednak wciąż są to nieprzekraczalne prawa, co działa tylko na korzyść całej tej miłosnej historii. W każdej bowiem dobrej baśni czy opowieści fantazy musi istnieć trwały szkielet wewnętrznej logiki. Wtedy w taką opowieść uwierzymy, nawet gdyby przenosiła nas do świata niewiarygodnie różnego niż nasz. W [i]Odwróconych zakochanych[/i] można by się wszakże przyczepić do niejednego pomniejszego logicznego błędu i niedociągnięcia, ale nie bądźmy małostkowi w filmowej zabawie. Jak mawiał mój tato: [i]Czasem naprawdę nie warto szukać dziury w całym[/i].
Mnie dziełko Solanasa podobało się bardzo, więc szczerze Was zachęcam do wybrania się w tą odlotową, romantyczną, filmową podróż.
Odwróceni zakochani
reżyseria:
Kanada/Francja, 2012
Kirsten Dunst w historii miłosnej na granicy dwóch światów.
komediodramat/fantasy
Odwróceni zakochani
3,8 5 1 27