PREMIERA

2014.12.17

CANAL+ PREMIUM

Ojciec Szpiler

Svećenikova djeca

Chorwacja/Serbia/Czarnogóra, 2013

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: komedia/dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii komedia satyra na Kościół, duchowieństwo i bałkańskie stereotypy.

Niewielka dalmatyńska wyspa. Miejscowy właściciel kiosku Petar (Niksa Butijer) handluje prezerwatywami. Nie ma wyrzutów sumienia, od czasu gdy papież wydał dekret, w którym częściowo godzi się na ich używanie. Sytuacja się zmienia, gdy na wyspę przybywa młody katolicki ksiądz don Fabijan (Kresimir Mikić). Zaniepokojony faktem, że w jego nowej parafii pogłębia się niż demograficzny. Ambitny sługa boży przekonuje bogobojnego Petara, żeby potajemnie dziurawili sprzedawane kondomy. Do spisku księdza i kioskarza dołącza konserwatywny aptekarz, który miesza pigułki antykoncepcyjne z witaminami. Na efekty nie trzeba długo czekać. Wyspa znów się zaludnia. Przypadkowe ciąże owocują małżeństwami mieszkańców Dalmacji z turystami. Wieści o szybkim przyroście naturalnym szybko roznoszą się poza granice Chorwacji. Przyciągają tłumy bezdzietnych par i ekipy telewizyjne. Miasteczko zaczyna tętnić życiem. Sielanka kończy się, kiedy żona Petara odkrywa zmowę i jedna z dziurawych prezerwatyw ląduje na biurku biskupa. Film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii komedia.

WASZE OPINIE

Tufta

ale łajba,co to za gangster przypłynął? A to biskup[:-)]

pedro

Świetny film. Akcja rozgrywa się na małej chorwackiej wyspie, gdzie nie przyrostu naturalnego. Fakt, seks uprawiają wszyscy i to często, ale na nieszczęście nowego księdza zabezpieczają się. Ksiądz wpada na pewien pomysł. Z czasem pomaga też aptekarz. Wszystko idzie dobrze do pewnego momentu...
Od tego momentu film nie jest już komedią, ale filmem obyczajowym. W tym przypadku warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.
Gdy tak oglądałem ten film to postępowanie księdza w imię moralności i zasad chrześcijańskich przypominało mi jak bardzo jesteśmy podobni (szczególnie polscy politycy i księża) do Chorwatów. Za frazesami o moralności i Bogu na ustach kryje się hipokryzja. Ci ludzie, którzy wymagają od nas sami postępują według własnego widzi mi się nie zawsze zgodnie z prawem czy tez Biblią, liczy się co innego.
Ojciec Szpiler
reżyseria:
Chorwacja/Serbia/Czarnogóra, 2013
Nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii komedia satyra na Kościół, duchowieństwo i bałkańskie stereotypy.
komedia/dramat
Ojciec Szpiler
4,2 5 1 5