PREMIERA

2005.07.05

CANAL+ PREMIUM

OKNA

La Finestra di Fronte

Włochy/Wlk. Brytania/Turcja/Portugalia, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesny Rzym. Giovanna (Giovanna Mezzogiorno) i Filippo (Filippo Nigro) są młodym małżeństwem, jednak rutyna codziennych obowiązków zabija ich namiętność.

Giovanna jest sfrustrowana opieką nad dwójką małych dzieci i wiecznie zajętym mężem. Filippo czuje się zbyt zmęczony pracą, by starać się jakoś urozmaicić ich związek. Wieczorami, odpoczywając po całodziennych trudach, Giovanna odprawia swój mały rytuał: stoi w oknie paląc papierosa. Pewnego dnia w mieszkaniu naprzeciwko dostrzega młodego mężczyznę. Przystojny nieznajomy to Lorenzo (Raoul Bova), dyrektor banku. Mężczyzna również zauważa Giovannę i między dwojgiem obcych sobie ludzi zaczyna się toczyć z pozoru niewinna gra. W końcu kobieta odkrywa, że myśli częściej o nieznajomym niż o mężu. W międzyczasie poznaje także poważanego cukiernika Davide Veroli (Massimo Girotti). Starszy pan opowiada jej historię swojej nieszczęśliwej wojennej miłości i radzi, by poszła za głosem serca. Giovanna musi dokonać trudnego wyboru.

Reżyser filmu FERZAN OZPETEK pochodzi z Turcji, ale uważany jest za jednego z najzdolniejszych twórców współczesnego kina włoskiego. W dorobku artysty są wielokrotnie nagradzane filmy: "Łaźnia turecka", "Noc w haremie" czy "On, ona i on". Główne role w "Oknach" zagrali młodzi włoscy aktorzy: Giovanna Mezzogiorno ("Nędznicy", "Ostatni pocałunek") i Raoul Bova ("Obcy kontra Predator", "Pod słońcem Toskanii"). W postać Davide Veroli wcielił się zmarły 2003 roku weteran włoskiego kina Massimo Girotti ("Rzym: godzina 11.00", "Niewiarygodne przygody Marco Polo", "Cagliostro"), dla którego był to ostatni występ przed kamerą. W 2003 roku "Okna" wyróżniono m.in. dwoma nagrodami na MFF w Karlovych Varach (reżyseria i główna rola kobieca).

WASZE OPINIE

Joker83

Po przeczytaniu opisu tego fimu człowiek mysli - typowa historyjka o "trudnej" miłości. I to prawda. Ale zarówno opowieśc jak i bohaterowie nie są ani banalni ani nudni. Sam film już po kilku ujęciach w nie pozwala oderwać się od ekranu telewizora i jest naprawde ciekawy.

jusska2000

Genialny film!!!!
Nie mialam pojecia ze wlosi robia tego typu filmy, na tak wysokim poziomie!!!!
OKNA
reżyseria:
Włochy/Wlk. Brytania/Turcja/Portugalia, 2003
Współczesny Rzym. Giovanna (Giovanna Mezzogiorno) i Filippo (Filippo Nigro) są młodym małżeństwem, jednak rutyna codziennych obowiązków zabija ich namiętność.
dramat
OKNA
4,3 5 1 95