PREMIERA

2008.10.18

CANAL+ PREMIUM

OKO

The Eye

USA, 2008

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niewidoma od wczesnego dzieciństwa skrzypaczka Sydney Wells (Jessica Alba) zostaje poddana zabiegowi przeszczepu rogówki. Operacja kończy się sukcesem.

Sydney, przy pomocy doktora Paula Faulknera (Alessandro Nivola) i starszej siostry Helen (Parker Posey), stopniowo odzyskuje wzrok i po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat może zobaczyć kształty i kolory otaczającego ją świata. Ale jednocześnie zaczyna widzieć rzeczy, które nie znajdują logicznego wytłumaczenia. W jej koszmarnych wizjach pojawiają się mroczne postaci i dziwne zdarzenia. Wiedząc o zjawisku zwanym pamięcią komórkową, w wyniku którego u pacjentów po przeszczepie pojawiają się cechy dawcy, dziewczyna chce sprawdzić, od kogo pochodziła rogówka. Wydaje jej się, że tylko w ten sposób będzie mogła wyjaśnić zagadkę niepokojących halucynacji. Nie jest to jednak proste, tym bardziej, że zjawy można spotkać wszędzie.

Azjatyckie kino grozy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem hollywoodzkich producentów. Przypadek "Ringu" sprzed kilku lat pociągnął za sobą falę remake'ów japońskich horrorów, która trwa do dzisiaj. "Oko" powstało w oparciu o obraz pochodzących z Hongkongu braci Pang. Ich film "Jian Gui" z 2002 roku był inspirowany artykułem prasowym. Przeniesienia historii na grunt amerykański podjęła się para francuskich twórców: DAVID MOREAU i XAVIER PALUD. Ich debiutancki horror "lIs", czyli historia małżeństwa prześladowanego przez nieznanych ludzi w domu pod Bukaresztem, wzbudził zainteresowanie za oceanem. Młodych reżyserów zaczęto porównywać do mistrza kina grozy Johna Carpentera. Wśród licznych propozycji, które otrzymali scenariusz "Oka" zwrócił ich szczególną uwagę: "Ten film stanowił niepowtarzalną okazję do tego, by poprowadzić bardzo zawiłą grę z umysłami widzów, by pokazać im, że nie o wszystkim mogą orzekać z niezbitą pewnością" - wyjaśniał Moreau.

Choć początkowo rola Sydney miała przypaść Renée Zellweger, ostatecznie zagrała ją Jessica Alba. Aktorka zawdzięcza pozycję gwiazdy serialowi "Cień anioła" Jamesa Camerona, za który była nominowana do Złotego Globu. Wcieliła się w nim genetycznie zmutowaną kobietę, Max Guevarę, która wymknęła się z laboratorium, gdzie była szkolona na super-żołnierza. Alba szybko stała się obiektem westchnień męskiej części publiczności i ulubienicą nastolatków, zwyciężając w 2001 roku w konkursie Teen Choice Awards na ulubioną aktorkę telewizyjną. Występ w ekranizacji popularnych komiksów "Sin City - Miasto grzechu" i "Fantastyczna Czwórka" ugruntował jej pozycję wśród fanów kina akcji. Propozycja zagrania Sydney wyszła na przeciw oczekiwaniom aktorki, która od dawna myślała o zagraniu w thrillerze, stawiającym przed nią nowe wyzwania. Młoda gwiazda bez reszty poświęciła się pracy nad rolą. Podjęła się żmudnej nauki gry na skrzypcach i opanowała czytanie nut. Aby maksymalnie uwiarygodnić swoją postać, spędziła też sporo czasu w ośrodku dla niewidomych w Nowym Meksyku, gdzie pod okiem specjalisty uczyła się jak wygląda życie osób pozbawionych wzroku i przyswoiła sobie podstawy alfabetu Braille'a.

WASZE OPINIE

Renu

Film odpuściłem po kwadransie, a oglądałem od 10 minuty mniej więcej.
W tym czasie zauważyłem że film będzie najprawdopodobniej serią absurdów i głupot o jakiś tam widziadłach, duszkach itp itd.
Na plus piękna Pani Alba, reszta dla amatorów tego gatunku.

Osobiście odradzam...

PIOOLE

Mnie tez się ten film podobał, umiał utzrymać napięcie dla widza, zakończenie mogło by byc trochę inne ale może być.

Sowarek

Ja dałem 4. Fabuła trochę do podciągnięcia, ale zostało po pierwszym filmie, więc to zmienić wiele nie mogli. Prawdę mówiąc zdziwiło mnie to. Mieli gotowy film, dwóch reżyserów, wystarczyło polepszyć jedynie słabe momenty. Ogólnie jednak nawet, nawet
OKO
USA, 2008
Niewidoma od wczesnego dzieciństwa skrzypaczka Sydney Wells (Jessica Alba) zostaje poddana zabiegowi przeszczepu rogówki. Operacja kończy się sukcesem.
thriller
OKO
4,1 5 1 83