PREMIERA

2006.05.28

CANAL+ PREMIUM

OLDBOY

Korea Płd., 2003

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: thriller

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Objawienie koreańskiego kina ostatnich lat, zdobywca Wielkiej Nagrody Jury w Cannes, film, którego Chan-wookowi pozazdrościł sam Quentin Tarantino. Zjawiskowe kino kung-fu przesycone bólem antycznej tragedii i mrokiem jungowskiej psychoanalizy.

Korea Południowa, rok 1988. Oh Dae-Su (Choi Min-sik) wiedzie przeciętne życie - żona, dziecko, nudna praca, lekka skłonność do nadwagi i alkoholu. Nie ma ani przyjaciół, ani wrogów. Ale czy na pewno? Kiedy pewnego dnia oszołomiony Dae-su zostaje porwany i uwięziony w obskurnym hotelowym pokoju, zaczyna się zastanawiać, komu mógł aż tak zaszkodzić. W pokoju są co prawda wszystkie niezbędne do przeżycia rzeczy, ale nie ma nikogo, kto mógłby mu powiedzieć, za co i na jak długo go uwięził. Z telewizji, która jest jego jedynym łącznikiem ze światem, dowiaduje się, że jego żona została brutalnie zamordowana, a on jest głównym podejrzanym. Nie wie też, co stało się z jego małą córeczką. Mijają miesiące, później lata. Dae-su robi rachunek sumienia, trenuje (z pomocą telewizyjnych filmów kung-fu) i próbuje wydrążyć tunel na wolność. Po piętnastu latach budzi się - jak gdyby nigdy nic - na ulicy. Przypadkowo spotkany mężczyzna daje mu portfel pełen pieniędzy i komórkę, na którą za chwilę ktoś dzwoni. Anonimowy rozmówca zaprasza Dae-su do przewrotnej gry: w pięć dni musi odkryć, kto i dlaczego odebrał mu piętnaście lat życia.

"Oldboy" Chan-wooka to największe objawienie kina z Korei Południowej ostatnich lat. O filmie pisano, że w nieprzeciętny sposób łączy konwencję kina kung-fu z jungowską teorią archetypów, rozterkami szekspirowskiego Hamleta i tragicznym losem bohaterów Sofoklesa. Na festiwalu w Cannes, gdzie "Oldboy" pokazywany był w konkursie głównym, szef jury, Quentin Tarantino, powiedział o filmie Koreańczyka, że jest "bardziej tarantinowski" niż jego własne obrazy i wywalczył dla filmu Wielką Nagrodę Jury. Złotą Palmę otrzymał wówczas Michael Moore za "Fahrenheit 9/11", co uznano za werdykt polityczny. Odbierając laury Chan-wook w pierwszej kolejności podziękował... kałamarnicom, ponieważ podczas kręcenia sceny w barze sushi, aż cztery z nich zginęły w ustach głównego aktora, Choi Min-sika.

PARK CHAN-WOOK zainteresował się filmem, kiedy obejrzał "Zawrót głowy" Hitchcocka. Chciał być reżyserem, ale ostatecznie wybrał filozofię. Później zajął się krytyką sztuki, tłumaczeniami list dialogowych, importem filmów. Na plan filmowy trafił najpierw jako asystent reżysera, a kilka lat później zadebiutował politycznym thrillerem "Joint Security Area" (2000). Po dwóch latach Chan-wook rozpoczął swoją trylogię zemsty społecznym thrillerem "Pan Zemsta". Nagrodzony w Cannes "Oldboy", druga, najlepsza część trylogii, zdobyła także nagrody na festiwalach w Bangkoku, Bergen, Katalonii i Sztokholmie. Park Chan-wooka okrzyknięto genialnym następcą Quentina Tarantino i Davida Lyncha, Szekspirem współczesnego kina i twórcą nowego filmowego języka. W samej Korei film ściągnął do kin 10 milionów widzów, a w Polsce stał się jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu Era Nowe Horyzonty 2004, gdzie miał swoją polską premierę.
OLDBOY
reżyseria:
Korea Płd., 2003
Objawienie koreańskiego kina ostatnich lat, zdobywca Wielkiej Nagrody Jury w Cannes, film, którego Chan-wookowi pozazdrościł sam Quentin Tarantino. Zjawiskowe kino kung-fu przesycone bólem antycznej tragedii i mrokiem jungowskiej psychoanalizy.
thriller
OLDBOY
4,9 5 1 75