Fox

PREMIERA

2007.04.01

CANAL+ PREMIUM

OLIMPIADA

The Ringer

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Steve Barker (Johnny Knoxville) ma kłopoty finansowe. Zwraca się o pomoc do swego wuja, Gary'ego (Brian Cox), hazardzisty, który sam po uszy siedzi w długach.

Gary wpada na pomysł, żeby Steve, udając niepełnosprawnego, wziął udział w Olimpiadzie Specjalnej organizowanej dla osób upośledzonych umysłowo. Jeśli ją wygra, obaj zarobią na zakładach zrobionych przez wuja. Okazuje się jednak, że plan jest bardzo trudny do zrealizowania, a niepełnosprawni uczestnicy Olimpiady szybko orientują się, że Steve nie jest jednym z nich. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy Steve zakochuje się w pięknej wolontariuszce Lynn (Katherine Heigl).

"Olimpiada" to pierwszy film fabularny w karierze BARRY'EGO W. BLAUSTEINA, który w 1999 roku zadebiutował dokumentem o zapasach "Beyond the Mat". "Olimpiada" spotkała się z różnym przyjęciem krytyki. Twórcom wytykano to, że obrali sobie za temat komedii sprawę Olimpiady Specjalnej i jej uczestników. Jednak film miał poparcie samych organizatorów igrzysk, a krytycy przyznali, że nie wyśmiewa się z tych ludzi, a raczej śmieje się wraz z nimi. Reżyser znany jest przede wszystkim jako współautor scenariuszy hitów kinowych, takich jak "Gruby i chudszy", "Akademia policyjna 2" czy "Książę w Nowym Jorku". Film wyprodukowali bracia Bobby i Peter Farrelly, popularni scenarzyści i reżyserzy, których błyskotliwa kariera przyniosła im w ciągu dekady zysk równy miliardowi dolarów. To zasługa znanych hitów, takich jak "Sposób na blondynkę", "Ja, Irena i ja", "Płytki facet", "Skazani na siebie", "Kręglogłowi" czy "Miłosna zagrywka".

Odtwórca głównej roli Johnny Knoxville jako aktor zadebiutował w 1995 roku małą rólką w filmie "Desert Blues". Prawdziwą sławę przyniósł mu program "Jackass", którego jest gospodarzem i twórcą. Przeprowadza w nim niewiarygodne eksperymenty na własnym ciele - wkłada sobie pijawkę do oka, psika w twarz z bliskiej odległości gazem łzawiącym, skacze do szamba lub na szczudłach z trampoliny do wody, zjeżdża gołą pupą z góry na bryle lodowej, buja się na linie nad głodnymi krokodylami z majtkami pełnymi surowego mięsa i podobne. Program posłużył jako podstawa scenariusza filmu "Jackass: The Movie". Knoxville zagrał w nim główną rolę i zajmował się jego produkcją. Grający w "Olimpiadzie" wuja Brian Cox, to znany brytyjski aktor, mający na swym koncie ponad 100 ról kinowych i telewizyjnych, m.in. w "Negocjatorze", "Walecznym sercu", "Rob Royu", "Grze o miłość", "Norymberdze", "Tożsamości Bourna", "Adaptacji".

WASZE OPINIE

matost8

Całkowicie przeciętna komedyjka z banalnym przesłaniem i pozostawiającą wiele do życzenia grą aktorską. Pozatym fabuła wcale nie zachęca do dalszego oglądania, a dialogi są wyraźnie niedopracowane. Strata czasu.
OLIMPIADA
reżyseria:
USA, 2005
Steve Barker (Johnny Knoxville) ma kłopoty finansowe. Zwraca się o pomoc do swego wuja, Gary'ego (Brian Cox), hazardzisty, który sam po uszy siedzi w długach.
komedia
OLIMPIADA
3,9 5 1 34