PREMIERA

2006.10.01

CANAL+ PREMIUM

OLIVER TWIST

Wlk. Brytania/Czechy/Francja/Włochy, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia lat 30. XIX wieku. 10-letni Oliver Twist (Barney Clark) jest sierotą wychowywanym w kolejnych przytułkach. Za dobrodziejstwo tych instytucji ich mali podopieczni są zmuszani do ciężkiej pracy i karmieni głodowymi racjami.

Wykupiony z przytułku Oliver rozpoczyna pracę u przedsiębiorcy pogrzebowego, pana Sowerberry (Michael Heath). Ale po bójce z jego młodym pomocnikiem, chłopiec ucieka, by wyruszyć w wyczerpującą wyprawę do Londynu. Przebywszy pieszo niemal 60 mil dociera do miasta w opłakanym stanie: bez butów i z chorymi stopami. Szybko poznaje jednak Cwaniaka (Harry Eden), kilkunastolatka trudniącego się drobnymi kradzieżami. Chłopak mieszka wraz z grupą kieszonkowców u Fagina (Ben Kingsley), zajmującego się ciemnymi interesami. Chciwy starzec współpracuje od lat z bezwzględnym przestępcą Billem Sykesem (Jamie Foreman). Los Olivera wydaje się przesądzony - zostanie złodziejem, wtedy jednak spotyka na swojej drodze zamożnego pana Brownlow (Edward Hardwicke), który wzruszony jego losem postanawia wychować go jak własne dziecko. Fagin i Sykes obawiają się jednak, że Oliver może wydać ich sekrety i porywają chłopca. Młoda prostytutka Nancy (Leanne Rowe) naraża własne życie, by pomóc Oliverowi.

ROMAN POLAŃSKI nie był pierwszym reżyserem, który sięgnął po klasyczne dzieło Karola Dickensa. Powstało już kilkanaście ekranizacji "Olivera Twista"; pierwsze - jak brytyjski film Johna Bentleya z 1912 roku - jeszcze przed I wojną światową. W 1968 roku nakręcono też nagrodzony kilkoma Oscarami musical Carola Reeda "Oliver!". Pierwszy odcinek powieści Dickensa ukazał się w 1837 roku w miesięczniku "Bentley's Miscellany" i od tej pory ta wspaniała lektura nie przestaje zdobywać wciąż nowych czytelników. Polański ("Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary", "Chinatown", "Frantic"), zdobywca Oscarów za "Tess" i "Pianistę", przyznaje, że od dziecka był zafascynowany twórczością pisarza. Pracując ze scenarzystą Rolandem Harwoodem ("Julia", "Garderobiany"), laureatem Oscara za "Pianistę", nad adaptacją "Olivera Twista", musieli z wielowątkowej powieści usunąć epizody poboczne, tak by całość stała się zwartą, trzymającą w napięciu historią. Pomysł ekranizacji "Olivera" zachwycił znakomitego francuskiego producenta Alaina Sarde'a, który realizował wiele filmów Polańskiego ("Lokator", "Pianista") i innych wielkich reżyserów ("Mulholland Drive" Lyncha, "Verę Drake" Leigh). Film kręcony był w Pradze oraz Żatcu, Mielniku i Kutnej Horze w Czechach. Nad stroną wizualną czuwali stali współpracownicy Polańskiego: scenograf Allan Starski, kostiumolog Anna Sheppard i operator Paweł Edelman. Nominowany do Oscara za "Pianistę" Edelman ("Pan Tadeusz", "Ray") zastosował nietypowe techniki oświetlenia. Dwukrotnie nominowana do Oscara ("Lista Schindlera", "Pianista") Anna Sheppard ("Plac Waszyngtona", "Sahara") miała niemały problem z kostiumami nędzarzy, które trzeba było specjalnie postarzać. Najambitniejsze zadanie przypadło laureatowi Oscara za "Listę Schindlera" Allanowi Starskiemu ("Pan Tadeusz", "Pianista"), który musiał odtworzyć XIX-wieczny Londyn w studiu o powierzchni 40 tysięcy m2. Bardzo pomocna w tym okazała się szczegółowa mapa Londynu z 1835 roku, na której były zaznaczone nawet nazwy sklepów czy zakładów szewskich. W ekipie realizatorów znalazła się jeszcze jedna laureatka Oscara - kompozytorka Rachel Portman ("Emma"), która pracowała wcześniej przy filmach takich filmach, jak. "Wbrew regułom" czy "Czekolada".

Jednym z największych wyzwań dla ekipy było znalezienie odtwórcy roli tytułowej. Wybór padł na Barneya Clarka ("The Lawless Heart"). Fagina zagrał jeden z najwybitniejszych aktorów współczesnego kina, Ben Kingsley ("Lista Schindlera", "Dom z piasku i mgły"), laureat Oscara za tytułową rolę w "Gandhim". W obsadzie znaleźli się również inni znakomici aktorzy brytyjscy: Jamie Foreman ("Elizabeth", "Jeździec bez głowy"), Leanne Rowe ("Jane Eyre"), Mark Strong ("Tristan i Izolda", "Revolver") i Edward Hardwicke ("Cienista dolina", "To właśnie miłość").

"Oliver Twist" był nominowany do dwóch nagród Young Artist: w kategorii najlepszy film familijny i za kreację Barneya Clarka.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

...przepiekna adaptacja powiesci ....nie tylko tresc, ale i kolory, atmosfera i klimat filmu....!

1122

Ekstra film to trzeba obejrzeć poprostu tego niedz sie wytłumaczyć to trzeba obejrzeć

Damian_SK

Świetny film. Już dziś obejrzaliśmy do kolejny raz, a za każdym razem przezywamy film jak przy premierze. Z pewnością zasługuje na kilka oskarów.
OLIVER TWIST
reżyseria:
Wlk. Brytania/Czechy/Francja/Włochy, 2005
Anglia lat 30. XIX wieku. 10-letni Oliver Twist (Barney Clark) jest sierotą wychowywanym w kolejnych przytułkach. Za dobrodziejstwo tych instytucji ich mali podopieczni są zmuszani do ciężkiej pracy i karmieni głodowymi racjami.
dramat kostiumowy
OLIVER TWIST
4,7 5 1 31