PREMIERA

2007.10.20

CANAL+ PREMIUM

OMEN

The Omen

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Amerykański dyplomata, Robert Thorn (Liev Schreiber), przeżywa osobistą tragedię. Jego żona Katherine (Julia Stiles) właśnie przeszła bardzo trudny poród i nie wie jeszcze, że chłopiec, którego urodziła zmarł. Kobieta ma już za sobą dwa poronienia i Robert obawia się, że śmierć kolejnego dziecka pogrąży ją w chorobie psychicznej.

Szpitalny kapelan, ojciec Spiletto (Giovanni Lombardo Radice) proponuje Robertowi, aby w tajemnicy zaadoptował noworodka, którego matka zmarła przy porodzie. W ten sposób Damien (Seamus Davey-Fitzpatrick) trafia do rodziny Thornów i otoczony bezwzględną miłością matki dorasta w luksusowej posiadłości ambasadora. Kiedy chłopiec kończy 5 lat zaczynają się wokół niego dziać dziwne rzeczy. Jego opiekunka wiesza się podczas przyjęcia urodzinowego, wycieczka do zoo kończy się chaotycznym wybuchem histerii, a sam Damien dostaje ataku wściekłości przed wejściem do kościoła. Kolejna opiekunka malca, pani Baylock (Mia Farow), oddaje chłopcu niemal religijną cześć. Wreszcie Robert, dzięki kontaktowi z zakonnikiem, ojcem Brennanem (Pete Postlethwaite), dowiaduje się, kim naprawdę jest jego przybrany syn. Urodzony 6 dnia 6 miesiąca o 6 rano Damien to nowe wcielenie Antychrysta, który przybył na Ziemię, aby oddać ją we władanie szatanowi.

Reżyserii sequela jednego z najsłynniejszych horrorów w historii kina, "Omenu" Richarda Donnera, podjął się JOHN MOORE, wielki fan oryginału z 1976 roku i twórca takich obrazów, jak "Za linią wroga" (2001) z Owenem Wilsonem w roli głównej i "Lot Feniksa" (2004) z Dennisem Quaidem. Moore oparł się na scenariuszu Davida Seltzera, autora oryginału, choć wprowadził do niego kilka zmian, które miały uwspółcześnić fabułę: znacznie odmłodził Thornów i dodał początkową scenę, w której przypomina światowe tragedie ostatnich lat zwiastujące nadejście Armagedonu.

W kluczową dla filmu rolę Damiena wcielił się debiutujący na wielkim ekranie Seamus Davey-Fitzpatrick. "Chłopiec zrobił na nas wrażenie na castingu, gdy w chwili przemiany sprawił, że leżący z boku pies nagle zaczął ujadać. Przekonał mnie też wyraz twarzy Seamusa w tym momencie" - wspominał Moore. Rolę przybranego ojca Damiena reżyser powierzył Lievowi Schreiberowi, znanemu z nominowanej do Złotego Globu roli w "Obywatelu Wellesie" (1999), występu u boku Denzela Washingtona w "Kandydacie" (2004) czy kreacji Cottona Weary'ego we wszystkich częściach thrillera "Krzyk". Jako Katherine partnerowała mu Julia Stiles, zaproponowana do tej roli przez Mię Farrow. Stiles zdobyła popularność dzięki roli Nicky w trylogii: "Tożsamość Bourne'a" (2002), "Krucjata Bourne'a" (2004) i "Ultimatum Bourne'a" (2007). Krytycy docenili natomiast jej występy w takich filmach, jak "Niedobra" (1998) czy "Hollywood atakuje" (2000). Reżyser uznał za swój osobisty sukces nakłonienie do współpracy Mii Farrow, która swoją osobą powiązała "Omen" z pamiętnym "Dzieckiem Rosemary" Romana Polańskiego - horrorem, który jako pierwszy wprowadził do kina tak wyraźnie wątek satanistyczny. Farrow, nagrodzona Złotym Globem, nominowana do Oscara i trzykrotnie do BAFTY, wcieliła się po raz pierwszy w postać skrajnie złą. "Zastanawiałam się tylko, dlaczego wybór padł akurat na mnie" - śmiała się aktorka po zakończeniu zdjęć.

Na planie - jak w przypadku poprzednich części serii - dochodziło do dziwnych wypadków i zbiegów okoliczności. Pewnego dnia eksplodował reflektor obsypując szkłem ekipę, a innego połowa zespołu zaniemogła z powodu zatrucia pokarmowego, choć analiza próbek pokarmów niczego nie wykazała. Wynik pomiarów planu do sceny z krukami wyniósł dokładnie 666 metrów, jednak najdziwniejsza rzecz przydarzyła się fotografowi Vince'owi Valituttiemu. Na serii fotografii w miejscu Pete'a Postlethwaite'a, który wcielił się w rolę ojca Brennana, widoczna była brunatna skaza, która w filmie zapowiadała śmierć postaci.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Remake godny oryginału. W zasadzie są tu same plusy- jest klimatyczny, aktorzy dobrze wykonują swoje zadania aktorskie, są sceny, które wciskają w fotel. Dla mnie tę produkcję można uznać za udaną. Mnie jednak najbardziej podobały się zdjęcia. Operator wykonał tu kawał dobrej roboty. Horror z prawdziwego zdarzenia.

cbn

Czekamy na Teksańską Masakre - początek :P

the dark

Dobry film, ale myślałem, że będzie bardziej przerażający, no i zakończenie nie powala na kolana. Ale jakby nie było, to warto obejrzeć.
OMEN
reżyseria:
USA, 2006
Amerykański dyplomata, Robert Thorn (Liev Schreiber), przeżywa osobistą tragedię. Jego żona Katherine (Julia Stiles) właśnie przeszła bardzo trudny poród i nie wie jeszcze, że chłopiec, którego urodziła zmarł. Kobieta ma już za sobą dwa poronienia i Robert obawia się, że śmierć kolejnego dziecka pogrąży ją w chorobie psychicznej.
horror
OMEN
4,4 5 1 73