PREMIERA

2010.10.16

CANAL+ PREMIUM

Operacja "Dunaj"

Czechy/Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

1.00

Opis

Rok 1968. Idealista i naiwny marzyciel Jasiu Jamroży (Maciej Nawrocki) pełni zasadniczą służbę wojskową w przygranicznej jednostce pancernej, gdzie służy także jego wuj, sierżant Edward Kotowicz (Bogdan Grzeszczak).

Symbolem pancerniaków jest "Biedroneczka" - czołg T-34, który w walce z Niemcami podczas II wojny światowej nigdy nie ugiął się w boju. Kiedy niespodziewanie kompania otrzymuje rozkaz wymarszu do Czechosłowacji w ramach operacji "Dunaj", "Biedroneczka" ze względów propagandowych ma wziąć udział w interwencji. Kapitan Czesław Grążel (Zbigniew Zamachowski) wyznacza Edwarda Kotowicza na dowódcę czołgu. Członkami załogi zostają: kierowca kapral Romek Kwaśny (Przemysław Bluszcz) , działonowy Florian Sapieżyński (Maciej Stuhr) i Jasiu jako ładowniczy. Po drodze Kotowicz i jego podkomendni zmagają się z awarią silnika i rozstrojoną radiostacją, a nieaktualna mapa i brak drogowskazów powodują, że gubią się w terenie i odłączają od głównych sił. W jednym z czeskich miasteczek "Biedroneczka" traci manewrowość i wjeżdża lufą prosto do gospody pod nazwą "U Krtka", gdzie miejscowy naczelnik stacji kolejowej świętuje właśnie swoje odejście na emeryturę.

Na początku 1968 roku Alexander Dubcek, nowo wybrany I sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowackiej, zapowiada głębokie reformy społeczne i gospodarcze, które mają uniezależnić państwo od politycznej podległości ZSRR. Władze innych państw socjalistycznych uważają "praską wiosnę" za kontrrewolucję, której trzeba zapobiec. W Moskwie zapada decyzja o rozpoczęciu operacji "Dunaj". W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku wojska Układu Warszawskiego dokonują "przyjacielskiej" interwencji w Czechosłowacji, uważanej za największą operację wojskową w powojennej Europie. Uczestniczyła w niej m.in. 2 Armia Wojska Polskiego pod dowództwem generała brygady Floriana Siwickiego.

"Operacja Dunaj" była pierwotnie teatralnym spektaklem pod tym samym tytułem, autorstwa Roberta Urbańskiego. W lutym 2006 roku na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy sztukę wyreżyserował i wystawił JACEK GŁOMB, który następnie przeniósł ją na ekran. Historia o czołgu zgubionym gdzieś na granicy polsko-czechosłowackiej oparta jest ponoć na faktach. Jeden z polskich czołgów w sierpniu 1968 roku wyruszył z koszar w Legnicy do Czechosłowacji i zaginął w okolicach Złotoryi. Do dzisiaj nie wiadomo, co się z nim stało i jakie były dalsze losy jego załogi. Bazując na tym fakcie Jacek Kondracki ("Pamiętnik znaleziony w garbie", "Męskie sprawy", Łuk Erosa") i Robert Urbański napisali scenariusz, fikcyjną historię o tym, co wydarzyło się potem. "Nasi bohaterowie - załoga "Biedroneczki" - nie są bojownikami o wolność i demokrację. Nie kierują nimi szlachetne intencje. Dopiero to, co spotyka ich w Czechosłowacji powoduje, że na swój sposób się zmieniają. Stają przed zadaniami, które ich przerastają i przegrywając jako żołnierze, wygrywają jako ludzie. Jest to więc opowieść o duchowej przemianie, o wydobywaniu się z nikczemnej kondycji, o tym, że warto mieć marzenia" - mówił Jacek Głomb. Opowiadając o niechlubnym udziale Polaków w inwazji na Czechosłowację, reżyser odrzuca martyrologiczną, cierpiętniczą wizję polskiej historii. Stosuje natomiast pacyfistyczną satyrę w stylu wojaka Szwejka i pastisz przygodowego kina wojennego.

Opiekunem artystycznym "Operacji Dunaj" był Jirí Menzel, laureat Oscara za "Pociągi pod specjalnym nadzorem", a także twórca obsypanego nagrodami filmu "Obsługiwałem angielskiego króla". W polskiej obsadzie aktorskiej wyróżnia się legnicka drużyna z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Na dużym ekranie udanie zadebiutowała Joanna Gonschorek (serial "Na dobre i na złe") jako major Grążlowa i Bogdan Grzeszczak w roli dowódcy czołgu. Na uwagę zasługuje też występ Magdy Biegańskiej ("Koniec wakacji"), która gra zamkniętą w swoim wewnętrznym świecie Lidkę Holubovą. Polskim aktorom partnerują czołowi aktorzy współczesnego kina czeskiego, m.in. Eva Holubová ("Guzikowcy", "Pelisky"), Boleslav Polívka ("Musimy sobie pomagać", "Pupndo"), Jaroslav Duąek ("Pod jednym dachem"), Jan Budarř ("Sex w Brnie", "Na złamanie karku") czy Rudolf Hruąinský jr ("Postrzyżyny").

Zdjęcia były kręcone w twierdzy Modlin i na pograniczu polsko-czeskim. W Karpnikach koło Jeleniej Góry stanęła gospoda "U Krtka". O jej wystrój zadbali Czesi, poczynając od stolików i bufetu, po paczki papierosów i zapałki, a nawet tekturowe podkładki pod piwo z lat 60.

WASZE OPINIE

Krytyk

Dramat....Polskie kino od jakiegoś czasu nie potrafi otrząsnąć się z letargu, Szkoda cennego czasu na ten film.

Blue-Grey

[quote Jamal napisał 19.10.2010 21:04]
Czy naprawde jestesmy tak prymitywnym narodem, ze rezyser liczyl iz wlepienie na sile setek bezsensownych przeklenstw nas rozsmieszy ?
[/quote]
Niestety, Jamal, wielu medialnych twórców jest o tym przekonanych... I gdyby tylko chodziło o same wulgaryzmy, to byłoby pół biedy. Najgorszy jest zwyczajny i ochoczo promowany kicz. Wystarczy popatrzeć na sztandarowe i radośnie pączkujące seriale TVP, TVN czy Polsatu.

Jamal

Jestem zdegustowany zenujacym poziomem tego filmu, mimo ze mam i tak jak najgorsze zdanie o polskich komediach. Uwazam jak najbardziej powaznie, ze Polski Instytut Sztuki Filmowej powinien otrzymac zakaz ustawowy (kontrolowany na biezaco) finansowania takich gniotów. No i Canal+. Jako ze co miesiac wplacam Wam pieniadze, apeluje i wymagam byscie rozsadniej wydawali pieniadze. Kupujcie filmy na poziomie i dobre w swoim gatunku.

Czy naprawde jestesmy tak prymitywnym narodem, ze rezyser liczyl iz wlepienie na sile setek bezsensownych przeklenstw nas rozsmieszy ? A jesli z nami nie jest tak najgorszej, to jakie swiadectwo o sobie wystawil rezyser ? Jakie ma on plecy ze pozwolno mu nakrecic komedie mimo oczywistego braku talentu ?
Operacja "Dunaj"
reżyseria:
Czechy/Polska, 2009
Rok 1968. Idealista i naiwny marzyciel Jasiu Jamroży (Maciej Nawrocki) pełni zasadniczą służbę wojskową w przygranicznej jednostce pancernej, gdzie służy także jego wuj, sierżant Edward Kotowicz (Bogdan Grzeszczak).
komedia
Operacja "Dunaj"
3,1 5 1 32