PREMIERA

2009.02.13

CANAL+ PREMIUM

Operacja "Świt"

Rescue Dawn

USA/Luksemburg, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Oparta na prawdziwej historii opowieść o pilocie, który w 1965 roku, jako jedyny z jeńców, uszedł z życiem z laotańskiego obozu, spędzając w dżungli 23 dni. W roli głównej - Christian Bale, za kamerą - Werner Herzog.

Rok 1965, Laos. W czasie tajnych bombardowań samolot Dietera Denglera (Christian Bale), amerykańskiego pilota niemieckiego pochodzenia, zostaje zestrzelony w środku bezkresnej dżungli. Pilot uchodzi z życiem, ale błyskawicznie zostaje pojmany przez oddziały Pathet Lao. W obozie jenieckim spotyka amerykańskich żołnierzy i zaprzyjaźnia się z pozbawionym złudzeń Duanem (Steve Zahn) i w każdej chwili spodziewającym się ratunku Genem (Jeremy Davies). Dengler nie zamierza czekać z założonymi rękami i rozpoczyna planowanie ucieczki, choć Duane próbuje go zniechęcić powtarzając, że prawdziwym więzieniem jest otaczająca ich dżungla.

Historia niemieckiego pilota przywołana w "Operacji świt" wydarzyła się naprawdę. Dieter Dengler jako jedyny z jeńców uszedł z życiem z laotańskiego obozu, spędzając w dżungli 23 dni. Wybitny niemiecki reżyser WERNER HERZOG zainteresował się niezwykłymi losami ocalałego pilota jeszcze w latach 60., kiedy przeczytał poświęcony mu artykuł. Powrócił do tematu po kilkudziesięciu latach. W 1997 roku nakręcił dokument "Mały Dieter chciałby latać", w którym sam Dengler opowiada historię swojego życia, począwszy od fascynacji lataniem w latach II wojny światowej, poprzez urzeczywistniający marzenia wyjazd do Ameryki, na słynnej ucieczce kończąc. "Operacja świt" to fabularna wersja tych barwnych wspomnień, a zarazem pierwszy amerykański film autora "Aguirre, gniewu bożego", "Fitzcarralda", "Stroszka" czy "Nosferatu - wampira". "Dieter Dengler uosabia wszystko, co kocham w Ameryce: optymizm, samodzielność, duch Dzikiego Zachodu i radość z życia. To wzorcowy przykład imigranta - młodzieniec, który przybył do Ameryki wiedziony wielkim marzeniem i okazał się ucieleśnieniem tamtejszego ducha" - tak o swoim bohaterze mówił Herzog, który jak zwykle jest także autorem scenariusza do filmu.

Dla grającego postać Denglera Christiana Bale'a udział w filmie Herzoga miał być prawdziwym aktorskim wyzwaniem. Lojalnie uprzedzony przez reżysera o czekających go atrakcjach w rodzaju pływania w rzece pełnej węży i jedzeniu robaków, niezrażony Bale entuzjastycznie podszedł do zadania. To nie powinno dziwić w przypadku aktora, który przygotowując się do roli w "Mechaniku" w krótkim czasie zrzucił blisko 30kg. Zaskakujący wybór hollywoodzkiego gwiazdora, zdobywcy Saturna za film "Batman - Początek", reżyser rzeczowo uzasadnił: "Zobaczyłem w nim wiele cech wspólnych z Denglerem, a poza tym jest to prawdopodobnie najlepszy aktor młodego pokolenia". Herzog równie pochlebnie wypowiadał się o aktorach drugoplanowych. "Bale tworzy z innymi aktorami zgraną drużynę. Może być taką indywidualnością jak Humphrey Bogart, ale jego prawdziwy rozwój jako aktora odbywa się dopiero w odpowiednim otoczeniu. Christian i ja mieliśmy wiele szczęścia, mogąc współpracować z Steve'em Zahnem i Jeremym Daviesem". Kojarzony dotąd z komediowym repertuarem Steve Zahn ("Chłopaki mojego życia", "Parasol bezpieczeństwa") zdobył za rolę Duane'a m.in. Independent Spirit Award.

WASZE OPINIE

keke

Takie sobie. Do Plutonu Stone'a się nie umywa.

zn46

Dobrze zrobiony film bez tzw. bajerów, wciągająca akcja, dobre zdjęcia. Warto zobaczyć.

piterek_rek

Jeden z najlepszych filmów jakie obejrzałem. Świetny klimat. Sam tytuł przyciąga. Bardzo dobrze ukazana walka o przetrwanie i o wolność. Polecam.
Operacja "Świt"
reżyseria:
USA/Luksemburg, 2006
Oparta na prawdziwej historii opowieść o pilocie, który w 1965 roku, jako jedyny z jeńców, uszedł z życiem z laotańskiego obozu, spędzając w dżungli 23 dni. W roli głównej - Christian Bale, za kamerą - Werner Herzog.
dramat wojenny
Operacja "Świt"
4,0 5 1 29