PREMIERA

2011.10.14

CANAL+ PREMIUM

Opętani

The Crazies

USA/Zjednocz.Emir.Arabskie, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror/s-f

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prowincjonalne miasteczko Ogden Marsh na amerykańskim Środkowym Zachodzie. Podczas meczu bejsbolowego jeden z mieszkańców celuje ze strzelby do miejscowego szeryfa, Davida (Timothy Olyphant).

Zmuszony do samoobrony policjant zabija napastnika. Nazajutrz inny mężczyzna podpala własny dom, w którym wcześniej zamknął rodzinę. Niewytłumaczalne, krwawe incydenty nasilają się w zastraszającym tempie. David wraz z żoną, lekarką Judy (Radha Mitchell) rozpoczynają śledztwo. Podejrzewają, że źródłem szaleńczego zachowania mieszkańców jest skażenie wody pitnej, do jakiego doszło po katastrofie rządowego samolotu przewożącego tajną broń biologiczną. Zanim szeryfowi udaje się potwierdzić swoje przypuszczenia, w Ogden Marsh pojawia się wojsko, zamykając wszystkie drogi dojazdowe w celu powstrzymania dalszego szerzenia się epidemii. Zgodnie z rządową instrukcją żołnierze mają zlikwidować wszystkich zakażonych. David, Judy i kilka innych osób zdają sobie sprawę, że muszą wydostać się z miasteczka za wszelką cenę.

"Opętani" to remake klasycznego horroru George'a A. Romero "Szaleńcy" z 1973 roku, w oryginale pod tym samym tytułem "The Crazies". Twórcy nowej wersji filmu z szacunkiem podeszli do dzieła mistrza gatunku. Scenarzyści Scott Kosar ("Teksańska masakra piłą mechaniczną", "Mechanik", "Amityville") i Ray Wright ("Puls", "Przypadek 39") postanowili zachować najważniejsze cechy filmów Romero, któremu zawsze chodziło o coś więcej niż straszenie widza. W jego dziełach krytycy dostrzegali komentarz do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej USA. Wprawdzie dla twórców remake'u polityczny kontekst nie był najważniejszy, ale fabuła pozostaje bardzo realistyczna. "Nagięliśmy oczywiście w niektórych miejscach rzeczywistość, ale główna myśl, sedno tego, co się dzieje jest niewątpliwie oparte na tym, co może wydarzyć się w przyszłości" - opowiada reżyser filmu BRECK EISNER, twórca przygodowej "Sahary". Podobnie jak u Romero źródło zagrożenia nie pochodzi w "Opętanych" z innego świata, lecz ze strony ludzi, często znajomych a nawet bliskich. Główną zmianą w stosunku do oryginału była rezygnacja z ukazania punktu widzenia strony wojskowej i skupienie się na przeżyciach cywili walczących o przetrwanie. Dzięki przyjęciu takiej perspektywy reżyser chciał uzyskać element dodatkowego napięcia i grozy. Na pierwszy plan opowieści wysuwają się David i jego żona Judy. W postać szanowanego stróża prawa wciela się Timothy Olyphant, znany ze "Szklanej pułapki 4.0" czy "Hitmana". Grająca lekarkę Radha Mitchell ma w dorobku tytułową rolę u Woody'ego Allena w "Melinda i Melinda" i występ w "Marzycielu" obok Johnny'ego Deppa. O tym, że doskonale sprawdza się także w bardziej mrocznym repertuarze można się było przekonać dzięki filmowej adaptacji gry "Silent Hill", za rolę w której otrzymała nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego. W "Opętanych" zobaczyć można ponadto m.in. Joego Andersona ("Across the Universe", "Ruiny") i Danielle Panabaker ("Mr. Brooks", "Piątek 13-go").

W przeciwieństwie do większości horrorów miejsce akcji "Opętanych" nie ogranicza się do klaustrofobicznych wnętrz. "Nasza historia toczy się w sercu Ameryki, na wielkich, otwartych przestrzeniach, gdzie pola zbóż i kukurydzy ciągną się całymi kilometrami. Wszędzie dookoła są ogromne równiny, absolutnie nieskończona, epicka nicość, aż po horyzont, bez drzew, bez domów, bez budynków. Można wyjść na spacer, po jakimś czasie spojrzeć wokół siebie i zorientować się, że w promieniu 40 kilometrów wszystko widać, ale nie ma tam żadnego śladu życia. Żadnej alternatywy. Nie ma gdzie się chować. Nasi bohaterowie muszą w tym krajobrazie unikać wojska, opętanych i samego wirusa. Na naszych oczach piękna okolica staje się przerażająca" - przybliża scenerię "Opętanych" Eisner. Zespół fachowców od straszenia widzów uzupełnia operator Maxime Alexandre, odpowiedzialny za zdjęcia do takich tytułów, jak "Wzgórza mają oczy" czy "Lustra". Mistrz George A. Romero życzliwie odniósł się do remake'u swojego dzieła. Nie tylko dał twórcom zielone światło, ale żywo włączył się w realizację filmu obejmując funkcję jednego z producentów.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

julo

świetny film, polecam.

tomek6996

Chyba musi, bo jakieś guru tego wymaga, ale tuż przed północa tak jak wczoraj emisje mogły by byc częściej. Sam film, bardziej grozy niż horror, mi sie podobał. Owszem wszystko już było i oklepane, ale jak jest fajnie podane, bez zbytniej przesady i z klasą to się ogląda. Polecam na zimowa wieczorna nude.

Rycho2

Czy płatny kanał musi dawać o tak pużnej poże filmy grozy
Opętani
reżyseria:
USA/Zjednocz.Emir.Arabskie, 2010
Prowincjonalne miasteczko Ogden Marsh na amerykańskim Środkowym Zachodzie. Podczas meczu bejsbolowego jeden z mieszkańców celuje ze strzelby do miejscowego szeryfa, Davida (Timothy Olyphant).
horror/s-f
Opętani
4,0 5 1 12