PREMIERA

2010.02.13

CANAL+ PREMIUM

Opór

Defiance

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film wojenny

czas trwania: 131 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1941. Armia Hitlera ma Europę u stóp. Na okupowanych przez nazistów terenach Żydzi padają ofiarami masowych mordów. W okręgu Komisariatu Rzeszy Białoruś, w Nowogródku ginie niemal cała rodzina Bielskich.

Przy życiu zostaje jedynie czterech braci: Tewje (Daniel Craig), Aleksander "Zus" (Liev Schreiber), Asael (Jamie Bell) i mały Aron (George MacKay). Po ucieczce do lasu bracia formują oddział partyzancki, który ma walczyć z hitlerowcami i kolaborantami. Początkowo nieliczna grupa szybko powiększa się o uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek. Bracia przyjmują praktycznie wszystkich, również kobiety, dzieci i zniedołężniałych starców. Kryjówka w Puszczy Nalibockiej rozrasta się do osady, zwanej "leśnym Jeruzalem". Jej przywódcą zostaje rozważny i odpowiedzialny Tewje, a jego głównym celem staje się obrona chroniących się w lesie Żydów. Innego zdania jest porywczy i impulsywny Zus, który chce walczyć z Niemcami. Między braćmi dochodzi do konfliktu i ich drogi rozchodzą się.

Dawid Bielski, jego żona i ich dwanaścioro dzieci byli jedyną żydowską rodziną we wsi Stankiewicze pod Nowogródkiem. Do 1939 roku ziemie te należały do Polski, po 17 września zostały włączone do ZSRR, a w czerwcu 1941 roku zajęli je Niemcy. Po śmierci rodziców, a potem córki i żony były kapral Wojska Polskiego Tewje Bielski oraz jego trzej bracia schronili się w Puszczy Nalibockiej. Założyli największy żydowski oddział partyzancki w trakcie II wojny. Wkrótce chęć walki z Niemcami i odwetu przerodziły się w poświęcenie w ratowaniu jak największej liczby Żydów. W lesie tworzyli więc osady, w których z czasem powstał prowizoryczny szpital, młyn, piekarnia, łaźnia, a nawet teatr i synagoga, dzieci chodziły do szkoły, kobiety pracowały i walczyły u boku mężczyzn. W "leśnych Jeruzalem" do końca wojny przetrwało 1200 Żydów, w tym Tewje i Zus, którzy wyemigrowali do Palestyny, a po przeprowadzce do Nowego Jorku prowadzili skromne życie jako kierowcy. Tylko Asael Bielski zginął walcząc w Armii Rosyjskiej pod Królewcem. Pozostali bracia niechętnie mówili o przeszłości i dopiero ludzie przez nich ocaleni przypomnieli o ich zasługach.

Więcej światła na historię białoruskich partyzantów rzuciły badania historyków. Najsłynniejszą z publikacji na ten temat była książka dr Nechamy Tec z uniwersytetu w Connecticut "Defiance: The Bielski Partisans". Na pracę Tec natrafił Clayton Frohman, scenarzysta ("Szalona odwaga", "Jackie Robinson" i "Niemoralni"), który wychowywał się w kulturze żydowskiej i dużo czytał o Holokauście, ale nigdy wcześniej nie słyszał wcześniej o partyzantach Bielskich. Postanowił zrealizować film, w którym pokazałby, że Żydzi byli nie tylko biernymi ofiarami, ale także ofiarnymi i odważnymi żołnierzami. Frohman zainteresował projektem producenta, scenarzystę i reżysera EDWARDA ZWICKA ("Chwała", "Wichry namiętności" "Ostatni samuraj"), którego fascynują postacie i wydarzenia pozostające w cieniu, nieodkryte. W ujęciu Zwicka "Opór" jest epicką opowieścią o rodzinie, honorze, zemście i chęci przetrwania, które scementowały wspólnotę i zagwarantowały ocalenie. Twórcy dołożyli starań, aby wiarygodnie oddać realia trzyletniej walki oraz życia w ukryciu i w poczuciu osaczenia. Dużo czasu poświęcono ukazaniu aspektów codziennej egzystencji w lesie, temu jak ludzie dzielili między siebie zajęcia, jak zdobywali środki do życia i lekarstwa.

Bielscy to bohaterowie z krwi i kości. W ich relacjach widać oddanie i lojalność, ale też rywalizację. Przewodzący im Tewje ma charyzmę, skłonność do rządzenia twardą ręką, ale przeżywa też chwile słabości. W tej roli wystąpił Daniel Craig, znany z kreacji Jamesa Bonda w najnowszych filmach serii "Casino Royale" i "007 Quantum of Solace" oraz z takich tytułów, jak "Monachium" czy "Przetrwać tę miłość". Towarzyszy mu Liev Schreiber ("Miłość w czasach zarazy", "Malowany welon") jako waleczny Zus, który tak bardzo pragnie zemsty, że opuszcza braci i przyłącza się do partyzantów Czernyszewa. W trzeciego z braci Bielskich, Asaela, wcielił się niezapomniany odtwórca tytułowej roli w filmie Stephena Daldry'ego "Billy Elliot", nagrodzony m.in. BAFTĄ Jamie Bell ("Sztandar chwały", "Hallam Foe").

Operatorem "Oporu" jest dwukrotnie nominowany do Oscara Eduardo Serra ("Dziewczyna z perłą", Krwawy diament"), scenografię stworzył Dan Weil ("Tożsamość Bourne'a"), a kostiumy zaprojektowała laureatka Oscara Jenny Beavan ("Gosford Park", "Pokój z widokiem"). Poruszające kompozycje do filmu napisał James Newton Howard, który wcześniej współpracował z Edwardem Zwickiem przy "Krwawym diamencie". Za muzykę do "Oporu" zdobył 8. nominację do statuetki Akademii i 4. do Złotego Globu.

WASZE OPINIE

sdxs

kolejny raz widze w programie ten film, nie był najgorszy. Pusccie cos nowszego, tylko opór i opór.

SokooU

Zgadzam się z jankiem i koczisssem, ramówka C+ jest coraz słabsza, trzymam pakiet tylko ze względu na sport, ale nie płacę tyle kasy, żeby obejrzeć 1-2 mecze w tygodniu. Przykładowo dzisiaj: Opór i Hurt Locker, dwa filmy wojenne, oba już oglądałem. Jak C+ jakiś czas temu puszczał komedie romantyczne, to były tylko komedie romantyczne, jak zaczęły się filmy wojenne, to wojenne. Pomijając w/w, całe te sagi o Czyngis-chanie i inne. Brakuje mi "amerykańskich", lekkich komedyjek na sobotni wieczór, przy których można odpocząć psychicznie, wyłączyć myślenie. Przydałaby się większa różnorodność. Pozdrawiam.

koczisss

Właśnie, dziś w paśmie premierowym puszczają kolejny raz tego propagandowego gniota.
A premiery nie ma żadnej.
Podobno premiery są codziennie, tylko gdzie?
Równają w dół do konkurencji zamiast iść do przodu!

Gdyby nie OE to już dawno bym olał ten C+
Opór
reżyseria:
USA, 2008
Rok 1941. Armia Hitlera ma Europę u stóp. Na okupowanych przez nazistów terenach Żydzi padają ofiarami masowych mordów. W okręgu Komisariatu Rzeszy Białoruś, w Nowogródku ginie niemal cała rodzina Bielskich.
film wojenny
Opór
3,6 5 1 23