PREMIERA

2010.03.16

CANAL+ PREMIUM

OPOWIEDZ MI O DESZCZU

Parlez-moi de la pluie

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Agathe Villanova (Agnes Jaoui) jest znaną paryską pisarką i energiczną feministką, która słynie ze śmiałych poglądów, piętnujących mężczyzn i patriarchalne społeczeństwo. Jej książki o prawach kobiet są bestsellerami.

Pewnego dnia Agathe jedzie na południe Francji do rodzinnego podalpejskiego miasteczka. Chce odwiedzić siostrę Florence (Pascale Arbillot), z którą nie widziała się od lat, uregulować sprawy rodzinne po śmierci matki, a przy okazji wystąpić na wiecu, ponieważ kandyduje z tego regionu do parlamentu. Miejscowy dokumentalista Michel Ronsard (Jean-Pierre Bacri), postanawia wykorzystać okazję i nakręcić dla lokalnej telewizji reportaż o znanej feministce. Do pomocy zatrudnia Karima (Jamel Debbouze), syna wieloletniej służącej w domu rodziców Agathe. Para filmowców próbuje zaprezentować się sławnej publicystce z jak najlepszej strony, ale osiągają skutek odwrotny od zamierzonego.

Agnes Jaoui i Jean-Pierre Bacri są nieodłączną parą w życiu i w sztuce, będąc jednym z najbardziej twórczych tandemów europejskiej kinematografii. Piszą pełne błyskotliwych dialogów i celnych obserwacji scenariusze, a przy tym kreują wiarygodne postacie w taki sposób, że pomimo, a nawet poprzez ich słabości budzą oni zrozumienie i sympatię widzów. Jaoui jest osobą wszechstronnie uzdolnioną: aktorką, reżyserką, scenarzystką, dramatopisarką, a także piosenkarką. Wspólnie z mężem Jean-Pierrem Bacri napisali 7 scenariuszy, z których cztery ("Znamy tę piosenkę", "W rodzinnym sosie", "Palić/Nie palić", "Gusta i guściki") zostały nagrodzone Cezarem, zaś ten do "Popatrz na mnie" zdobył Europejską Nagrodę Filmową i nagrodę na festiwalu w Cannes.

Jaoui i Bacri nie tylko napisali scenariusz "Opowiedz mi o deszczu", ale wystąpili też w rolach głównych. Film opowiada o ludziach, którzy ukrywając słabości i porażki szukają pomysłu na siebie i swoje życie. W tych poszukiwaniach często jednak oszukują innych i samych siebie. Komiczna siła filmu spoczywa na parze przyjaciół, którzy chcą zrealizować dokument o rozpoczynającej właśnie karierę polityczną słynnej feministce. Jean-Pierre Bacri ("Plac Vendome", "Gusta i guściki") gra Michela Ronsarda, rozwodnika, który stara się nawiązać kontakt z dorastającym synem. W pracy udaje zawodowca, ale pomimo najlepszych chęci, cierpi na kryzys wieku średniego i przeżywa niemoc twórczą. Jego pomocnika gra Jamel Debbouze ("Angel-A", "Pościg za milionem"), komik, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny pochodzenia marokańskiego, jeden z najbardziej popularnych dziś aktorów francuskich młodego pokolenia. W "Opowiedz mi o deszczu" występuje jako młody Arab Karim, syn służącej, niegdyś niani Agathe. Pracuje jako recepcjonista w miejscowym hotelu, ale jako były student szkoły filmowej, ma artystyczne ambicje. W zetknięciu z Agathe radykalizuje swoje poglądy, krytykując przy tym jej feminizm. W filmie zostały też precyzyjnie zarysowane postacie drugoplanowe, jak choćby siostra Agathe, którą zagrała Pascale Arbillot ("Gregoir Moulin przeciw ludzkości", "Wiosna w Paryżu").

WASZE OPINIE

Jamal

To jedna z nielicznych pozycji Gutka na jakiej sie zawiodlem. Dziwi mnie taki zakup, C+ pokazal wiele ciekawych filmow francuskich w ostatnim roku wiec po co bylo kupowac taka przecietna produkcje ? Lepiej bylo zakupic "Braci Karamazow" czy "Mojego nauczyciela".

dzazik

Strasznie nudny film. Zgadzam się z rass od zwykła zapchaj dziura:)

rass

"Opowiedz mi...." po co to było na Canal+. Planowy zapłłniacz ramówki??? W ambitniejszy wtorek.
OPOWIEDZ MI O DESZCZU
reżyseria:
Francja, 2008
Agathe Villanova (Agnes Jaoui) jest znaną paryską pisarką i energiczną feministką, która słynie ze śmiałych poglądów, piętnujących mężczyzn i patriarchalne społeczeństwo. Jej książki o prawach kobiet są bestsellerami.
komediodramat
OPOWIEDZ MI O DESZCZU
4,2 5 1 20