PREMIERA

2009.06.02

CANAL+ PREMIUM

Opowieść harleya

Polska, 1987

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marek (Edward Żentara) przyjeżdża do rodzinnego miasteczka na błyszczącym harleyu. Od jego wyjazdu za granicę minęło 20 lat.

Na Zachodzie zrobił karierę, dorobił się, ale Elżbieta (Bożena Adamek), z którą kiedyś planował małżeństwo, już go nie kocha. Marek, po nieudanym spotkaniu z dawną miłością, opuszcza pospiesznie rodzinne strony. W drodze powrotnej spotyka Janka (Jan Jankowski), którego ściga za przekroczenie prędkości milicja. Zamienia się z młodzieńcem na motocykle i bierze pościg na siebie. Janek, dumny z posiadania harleya, zjawia się razem z przyjacielem Zdzisławem (Andrzej Pieczyński) na przyjęciu zaręczynowym swojej ukochanej. Odwzajemniająca uczucia Janka Irena (Katarzyna Chrzanowska), będąc pod presją rodziców, ma poślubić bogatego inżyniera Witolda Zaperta (Leszek Teleszyński). Podczas zaręczyn dochodzi do skandalu. Irena zrywa z narzeczonym. Zamierza spędzić z Jankiem kilka dni w chatce nad rzeką. Jednak Witold nie zamierza rezygnować. Z bronią w ręku rusza za kochankami.

WIESŁAW HELAK zrealizował dla telewizji trzy filmy: "Własna wina" (1979), "Coś się kończy" (1982) i "Złodziej" (1988). "Opowieść Harleya" to jedyny jak dotychczas projekt kinowy w jego reżyserii, go którego scenariusz napisali: aktor Ryszard Janikowski oraz Tomasz Tryzna, autor powieści "Panna nikt", którą zekranizował Andrzej Wajda. Obraz Wiesława Helaka to bajkowa historia o dziewczynie, która odrzuca możliwość życia w luksusie z bogatym, ale niekochanym właścicielem mercedesa, a rzecz miłości i wolności z chłopakiem dosiadającym motocykl marki Harley-Davidson. Akcja rozgrywa się w realiach polskiej rzeczywistości końca lat 80. XX wieku. W roli ucznia szkoły zawodowej, którego jedynym majątkiem jest podrzędnej marki motocykl, występuje Jan Jankowski ("Sam pośród swoich" - nagroda Brązowe Lwy Gdańskie, "Nic śmiesznego", "Dwie miłości"). Piękną licealistkę gra Katarzyna Chrzanowska ("Cudzoziemka", "Obietnica", seriale: "Biuro kryminalne", "Samo życie"). Dwójce głównych bohaterów jako Zdzisiek partneruje Andrzej Pieczyński ("Ogniem i mieczem", "Sfora: Bez litości", "Ostatnia akcja"). Witolda Zaperta, przystojnego, bogatego inżyniera, kreuje Leszek Teleszyński ("Trędowata" - nagroda Złote Grono, "Panna Nikt", "Bajland"). Pierwotnym właścicielem harleya jest Edward Żentara ("Teczka", "Czarny", "Trick"). Autorem zdjęć jest Grzegorz Kędzierski ("Ogród Luizy", "Popiełuszko. Wolność jest w nas" - nominacja do Złotej Kaczki, "Randka w ciemno"). Muzykę skomponował Krzesimir Dębski ("Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem", "Ogniem i mieczem", "Magiczne drzewo"). Tytułową piosenkę "Mój Harley" (słowa i muzyka Paweł Królikowski) wykonuje Mieczysław Szcześniak.

KLUB FILMU POLSKIEGO: CANAL+, wtorek, 10 maja 2011, 21:00

WASZE OPINIE

Chuda

ciekawe, co to za film...
Opowieść harleya
reżyseria:
Polska, 1987
Marek (Edward Żentara) przyjeżdża do rodzinnego miasteczka na błyszczącym harleyu. Od jego wyjazdu za granicę minęło 20 lat.
dramat obyczajowy
Opowieść harleya
3,9 5 1 47