PREMIERA

2008.07.08

CANAL+ PREMIUM

OPOWIEŚCI Z ZIEMIOMORZA

Gedo senki/Tales from Earthsea

Japonia, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film animacji

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nad Archipelagiem zaczynają się pojawiać smoki. Potwory, których zadaniem jest pilnowanie zachodnich brzegów Ziemiomorza, świadczą o zaburzonej w świecie równowagi i zwiastują katastrofę.

Na mieszkańców Ziemiomorza spadają kolejne plagi: usychają plony, padają zwierzęta. Gedo (głos Bunta Sugawara), niegdyś pasterz, a dziś najpotężniejszy czarnoksiężnik, musi rozwiązać tę zagadkę. Wyrusza więc, aby odnaleźć źródło obudzonego zła. Po drodze spotyka posępnego księcia Arrena (głos Junichi Okad), który uciekł właśnie z królestwa Enland. Książę ukrywa mroczną tajemnicę, z którą związany jest nie odstępujący go na krok złowrogi cień. Arren i Gedo docierają do miasta Hort, pełnej narkotyków metropolii, w której ludźmi handluje się jak przedmiotami. Książę ratuje z rąk handlarzy małą dziewczynkę, Therru (głos Aoi Teshima). Na początku dziecko boi się swego wybawiciela, jednak z czasem stopniowo zaprzyjaźnia się z nim i pomaga odkryć źródło zła. Okazuje się, że upokorzony niegdyś przez Geda zawistny czarodziej Cob (głos Yûko Tanaka), otworzył tajemne przejście między światem żywych a umarłych, aby w ten sposób zemścić się na rywalu.

"Opowieści z Ziemiomorza" to pierwsza próba przeniesienia na wielki ekran znakomitej serii książek fantasy autorstwa Amerykanki Ursuli K. Le Guin. Animację, opartą przede wszystkim na III i IV tomie serii ("Najdalszy brzeg" i "Tehanu"), początkowo miał realizować Hayao Miyazaki, nazywany "japońskim Disneyem". Artysta jest twórcą takich obrazów, jak "Ruchomy zamek Hauru" czy nagrodzony Oscarem "Spirited Away: W Krainie Bogów". Mistrz nie mógł jednak znaleźć czasu na ekranizację prozy Le Guin, zdecydował się więc przekazać projekt synowi. GORO MIYAZAKI - junior z wykształcenia jest architektem. Zawód ten wybrał, aby odciąć się od świata animacji, w którym absolutnym guru jest ojciec. Nie jest to jednak łatwe, bowiem to właśnie Goro wygrał konkurs na projekt muzeum Ghibli, słynnego japońskiego studia anime, założonego przez Hayao Miyazakiego w 1984 roku. Tamtejszy producent Toshio Suzuki był zachwycony rysunkami i projektami Miyazakiego-juniora i postanowił, że następny projekt studia wyreżyseruje syn Hayao. Owym projektem okazały się "Opowieści z Ziemiomorza", które Hayao i tak chciał powierzyć synowi. Goro w swojej interpretacji prozy Le Guin zwrócił szczególną uwagę na dojrzewanie postaci. Jak pisał Stanisław Lem we wstępie do pierwszej części sagi "Czarnoksiężnika z Archipelagu": "To opowieść o kształtowaniu się osobowości". Na bohaterów "Opowieści z Ziemiomorza" czyhają te same demony, które zagrażają Archipelagowi, a wyprawa do źródła zła, jest tak naprawdę podróżą do samoświadomości.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

silverdust

Piękna opowieść niosąca ze sobą głębsze przesłanie. Rewelacyjna muzyka - do tej pory nucę sobie motyw przewodni. Oglądałam już kilka razy i chętnie wrócę do tego animowanego filmu.

Bartolomeusz

Osobiście film podobał mi się.Nie był oczywiście tak dobry jak "Ruchomy zamek Hauru",ale miał swój niepowtarzalny klimat studia Ghibli. Nie czytałem pierwowzoru powieściowego, dlatego nie raziły mnie zmiany jakie wprowadzili twórcy. Dla mnie była to podwójna przyjemność. Po pierwsze, po raz kolejny mogłem obejrzeć znakomitą animację dla nieco starszych, po drugie mogłem obejrzeć film w wersji oryginalnej z napisami. Dopiero wtedy możemy naprawdę poczuć magię Studia Ghibi.

BeruZadra

Najprościej byłoby powiedzieć, że wszystko jak leci i bez ogródków ;/
Część oczekiwań widzę jest zbieżna (fragmenty o zadawaniu pytań, dawce poetyki, prowokowaniu, filozofii itp.) Nie będę się zatem nad tym rozwodzić.
Fantastyka, romans, komedia, tragifarsa, przygodówka, pastisz, dramat społeczny i psychologiczny - wszystko to mieści się w kręgu moich zainteresowań. Nie pogardzę też mordobiciem jeśli nie jest celem samym w sobie.
Wychowałam się na bajkach, kryminałach i książkach Maya. ( i dlatego osobowość mam zakręconą jak śliwka w occie ;P) Przyzwyczaiłam się do myślenia i używam wyobraźni, może dlatego też tak bardzo lubię kino Azji - dostarcza mi pożywki dla obu. Oczekuję jednak, że w tym co czytam/oglądam znajdę logiczny klucz do tamtejszego świata, spójny ciąg zdarzeń adekwatny do podjętego tematu; nieważne czy będzie to Ziemiomorze, Świat Dysku, lepianka w lesie czy miejsce poza czasem i przestrzenią.
Zdaje się, że niezbyt mądrze mi tłumaczenie siebie wychodzi...
OPOWIEŚCI Z ZIEMIOMORZA
reżyseria:
Japonia, 2006
Nad Archipelagiem zaczynają się pojawiać smoki. Potwory, których zadaniem jest pilnowanie zachodnich brzegów Ziemiomorza, świadczą o zaburzonej w świecie równowagi i zwiastują katastrofę.
film animacji
OPOWIEŚCI Z ZIEMIOMORZA
4,7 5 1 41