PREMIERA

2007.07.24

CANAL+ PREMIUM

OSAMA

Afganistan/Holandia, 2003

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwunastoletnia Afganka (Marina Golbahari) i jej matka (Zubaida Sahar) pracują w szpitalu. Kiedy po przejęciu władzy przez Talibów szpital zostaje zamknięty, obie tracą pracę.

Nowe prawo zezwala kobietom wychodzenie z domu jedynie pod opieką mężczyzn i chłopców, tymczasem dziewczynka i jej matka mieszkają tylko ze starą babcią, co praktycznie skazuje je na areszt domowy. Szybko zaczyna im brakować środków do życia. Wtedy też dwie starsze kobiety decydują się na desperacki krok. Przebierają dziewczynkę za chłopca i nadają jej imię Osama. Pod "opieką" przebranej córki matka wychodzi na ulicę i zaczyna szukać nowej pracy. Niedługo później Osama - jako chłopiec, za którego się podaje - zostaje zwerbowana do "szkoły" Talibów.

"Osama", którą SIDDIQ BARMAK zadebiutował jako reżyser, scenarzysta, montażysta i producent, była jednym z największych niespodzianek filmowych 2003 roku. W Cannes, gdzie miał premierę, film otrzymał aż trzy nagrody: Cannes Junior Award, Złotą Kamerę - specjalne wyróżnienie oraz AFCAE Award. "Osamę" nagrodzili również jurorzy z Bratysławy, Miami, Londynu, Pusan w Korei Południowej i Valladolid, obraz zdobył też Złoty Glob dla najlepszego filmu obcojęzycznego, a także Golden Trailer Award.

W filmie Barmaka zagrali wyłącznie amatorzy - mieszkańcy Kabulu. Na ulicach tego zniszczonego wojną miasta reżyser spotkał Marinę Goldbahari, która znakomicie wykreowała postać dziewczyny zmuszonej do zmiany tożsamości. "Osama" zapisał się też znacząco w historii swojego kraju. Jest pierwszym filmem zrealizowanym w Afganistanie od czasu upadku Talibów, którzy zakazali produkcji kinematograficznej. Barmak nie poradziłby sobie bez pomocy swojego znakomitego kolegi, Mohsena Makhmalbafa, jednego z najważniejszych twórców kina irańskiego, coraz bardziej cenionego na świecie. To właśnie Makhmalbaf , twórca "Dywanu" i nagrodzonego w Cannes "Kandaharu", ofiarował Barmakowi znaczną część budżetu, czyli 100 tysięcy dolarów i kamerę 35 mm. Polecił mu także swojego zaufanego operatora Ebrahima Ghaforiego i kompozytora Mohammada Rezę Darvishiego.

WASZE OPINIE

pedro

Wyjątkowy film. Poprzez losy 12 letniej dziewczynki reżyser pokazuje nam miejsce kobiet w Afganistanie rządzonym przez Talibów. XXI wiek , a kobiety nie mają tam żadnych praw. Ciekawy , wart obejrzenia film
OSAMA
reżyseria:
Afganistan/Holandia, 2003
Dwunastoletnia Afganka (Marina Golbahari) i jej matka (Zubaida Sahar) pracują w szpitalu. Kiedy po przejęciu władzy przez Talibów szpital zostaje zamknięty, obie tracą pracę.
dramat
OSAMA
4,6 5 1 8