PREMIERA

2005.07.19

CANAL+ PREMIUM

OSIEMNAŚCIE

Polska, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 76 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesna Polska. Anka (Urszula Ucińska) i Robert (Piotr Ligienza) mają po 18 lat i mieszkają w małej miejscowości na Podlasiu. Podczas wakacji postanawiają wybrać się w pierwszą wspólną podróż.

Początkowy plan wyprawy na Mazury szybko się jednak zmienia. Anka i Robert przemierzają z plecakami całą Polskę spotykając wielu oryginalnych ludzi. Jednym z nich jest Traktors (Jerzy Zelnik) należący przed laty do tajemniczej sekty działającej we wschodniej Polsce. Po noclegu u gościnnego starszego pana zakochani trafiają do Warszawy, gdzie dochodzi między nimi do pierwszej poważnej sprzeczki. Przezwyciężają jednak kryzys i razem jadą na festiwal rockowy "Basowiszcza" w Gródku. Tu ich drogi definitywnie się rozchodzą. Robert zostaje wplątany w sprawę handlu narkotykami i musi uciekać. Omyłkowo zrobione zdjęcie Anki jako dealerki trafia do prasy. Z całej afery pomaga jej się wykręcić młody dziennikarz Marcin (Rafał Maćkowiak). Anka zmienia fryzurę i jedzie do Poznania na warsztaty prowadzone przez Polski Teatr Tańca. Zaprzyjaźnia się z Iwoną (Andżelika Piechowiak), której zwierza się ze swoich problemów. W końcu w Poznaniu pojawia się Robert.

"Osiemnaście" to jedna z polskich produkcji niezależnych, ale wśród jej twórców są sami profesjonaliści. Reżyser PRZEMYSŁAW MŁYŃCZYK to absolwent praskiej szkoły filmowej FAMU i autor dokumentów "Studium malarza S.", "Czarownica" czy "Olga Boznańska". Zdjęcia zrealizował Andrzej Musiał ("Cudownie ocalony", "Wieża"), a montaż dwukrotnie nagrodzona na FPFF w Gdyni ("Czas zdrady", "Weiser") Milenia Fiedler. Obok debiutujących młodych aktorów - amatorka Urszula Ucińska i student krakowskiej PWST Piotr Ligienza - wystąpili również Rafał Maćkowiak ("Billboard", "W dół kolorowym wzgórzem") i Jerzy Zelnik ("Faraon", "Dzieje grzechu"). W filmie wykorzystano muzykę zespołów Pidżama Porno, Triquetra, Maleo Reggae Rockers, Zero-85, Andy i innych.

WASZE OPINIE

Ni!

Bardzo fajny film. Polecam serdecznie!

Grzesiek

przypomniałem sobie takie jedne wakacje, a anka przypomina do złudzenia moją kumpelę, której dawno niewidziałem

donnamadonna

to chyba film eksperymentalny?
mialam wrazenie ,ze to jakis amatorski film krecony vhs'ka
OSIEMNAŚCIE
Polska, 2004
Współczesna Polska. Anka (Urszula Ucińska) i Robert (Piotr Ligienza) mają po 18 lat i mieszkają w małej miejscowości na Podlasiu. Podczas wakacji postanawiają wybrać się w pierwszą wspólną podróż.
dramat obyczajowy
OSIEMNAŚCIE
4,8 5 1 36