Universal

PREMIERA

2010.10.09

CANAL+ PREMIUM

OSTATNI DOM PO LEWEJ

The Last House on the Left

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Policja transportuje do więzienia niebezpiecznego bandytę. Kiedy zatrzymują się na przejeździe kolejowym, w auto uderza inny pojazd.

Zamaskowanymi napastnikami są brat skazańca Francis (Aaron Paul) oraz jego ukochana Sadie (Riki Lindhome), którzy zaaranżowali wypadek, by uwolnić Kruga (Garret Dillahunt). Zabijają stróżów prawa i uciekają. W tym samym czasie Emma (Monica Potter) i John (Tony Goldwyn) Collingwoodowie wraz z nastoletnią córką Mari (Sara Paxton) przebywają na wakacjach w domu nad jeziorem. Wkrótce po przybyciu Mari odwiedza w pobliskim miasteczku koleżankę (Martha MacIsaac). Dziewczyny poznają Justina (Spencer Treat Clark) i trafiają do jego pokoju w motelu na wspólne palenie marihuany. Gdy zabawa się rozkręca, zjawia się Krug z Francisem i Sadie. Okazuje się, że Justin jest synem kryminalisty. Przestępcy porywają nastrolatki i próbują zabić. Gdy są przekonani, że obie nie żyją, rozpętuje się burza. Bandyci szukają schronienia w domu Collingwoodów. Wkrótce gospodarze odkrywają, kim są goszczący u nich ludzie i co zrobili ich córce.

"Ostatni dom po lewej" to remake kultowego thrillera Wesa Cravena, który w 1972 otworzył reżyserowi drogę do wielkiej popularności. Młodzieńcza inicjatywa filmowca była jego pierwszym krokiem do tytułu mistrza i reformatora filmów grozy, który ugruntował dzięki głośnemu "Koszmarowi z ulicy Wiązów" i potwierdził ponad 10 lat później przebojową trylogią "Krzyk". Pomysł na nową wersję "Ostatniego domu po lewej" podchwycił producent pierwowzoru Sean S. Cunningham i sam Wes Craven. Scenariusz napisał debiutujący Adam Alleca i Carl Ellsworth ("Niepokój", "Red Eye"). Jednak producenci przez niemal rok nie mogli zdecydować się na wybór reżysera. Wzięli pod uwagę setkę młodych twórców i żaden zdawał się nie spełniać ich wymogów. Chodziło o filmowca, który dzięki mrocznej wyobraźni i talentowi nada historii sprzed 37 lat nową, ciekawą perspektywę. W końcu wpadli na trop greckiego filmowca, który urzekł ich szokującym "Hardcorem", opowiadającym o dwóch młodocianych prostytutkach z Aten. Tym sposobem "Ostatnio dom po lewej" wyreżyserował stawiający pierwsze kroki w świecie w filmu DENNIS ILIADIS. Wybór okazał się trafny. Aktorzy zostali świetnie poprowadzeni, a klimat filmu wciąga i wbija w fotel od pierwszych minut seansu. Duży wpływ na efekt końcowy mają zdjęcia autorstwa Sharone'a Meira, mającego na koncie pracę m.in. przy "Mean Creek", "Sile spokoju" czy "Zakochanej na zabój". Wes Craven wyraził spore uznanie dla jego wysiłków: "Meir uchwycił ducha oryginału i pięknie pokazał grę aktorską. Jest w tym filmie jeden z najmocniejszych momentów, jakie ostatnio widziałem w kinie".

W rolę bezwzględnego Kruga wcielił się Garret Dillahunt, którego wcześniej można było oglądać w takich produkcjach, jak "To nie jest kraj dla starych ludzi" i "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda". Jego kreacja została doceniona przez krytyków. Roger Ebert z "Chicago Sun-Times" napisał, że "przywódca bandy degeneratów w jego wykonaniu był boleśnie przekonujący. Nie tylko grał złego. Stworzył złożoną, zapadającą w pamięć postać". Panią Collingwood zagrała Monica Potter, którą polscy widzowie pamiętają przede wszystkim z występu w "Pile", "Con Air - locie skazańców" oraz w "W sieci pająka", gdzie partnerowała Morganowi Freemanowi. W jej ekranowego męża wcielił się Tony Goldwyn, aktor kojarzony przede wszystkim z Carlem z "Uwierz w ducha", Fletcherem Coalem z "Raportu pelikana" i pułkownikiem Benjaminem Bagleyem z "Ostatniego samuraja". W pozostałych rolach wystąpili: Riki Lindhome ("Za wszelką cenę", "Błękitny deszcz"), Aaron Paul ("Breaking Bad", "K-PAX", " Mission: Impossible III") i Sara Paxton("Akwamaryna", "Piżama party", "Superhero").

WASZE OPINIE

kari

piękny,bardzo realny,życiowy film...pokazuje co są w stanie zrobic rodzice w obronie własnego dziecka i zemście za niego...

lars

Kiedy będzie powtórka? Bo póki co był tylko 1 raz wyemitowany...

GAZO

Noooooooooooooo!! rewelacja, wreszcie solidne kino w sobotnią noc!! Film trzyma w napięciu przez prawie całe 100 minut i chociaż ślamazarna i momentami nieudaczna postawa Pana doktora doprowadzała mnie do śmiechu to i tak to super kino.
Na szczęście w ostatniej scenie lekarz pokazał kto w domu nosi spodnie. POLECAM!!!!!
OSTATNI DOM PO LEWEJ
reżyseria:
USA, 2009
Policja transportuje do więzienia niebezpiecznego bandytę. Kiedy zatrzymują się na przejeździe kolejowym, w auto uderza inny pojazd.
thriller
OSTATNI DOM PO LEWEJ
4,5 5 1 30