PREMIERA

2008.03.17

CANAL+ PREMIUM

OSTATNI DZWONEK

Final Call

Australia, 2007

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 45 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Twórcy dokumentu "Ostatni dzwonek" stawiają kontrowersyjne pytanie: czy pozwolić ludziom u kresu życia podjąć samodzielną decyzję o odejściu z tego świata, gdy uznają, ze nadszedł ich czas i są na to gotowi?

Lorna, Richard i Muriel, bohaterowie filmu, prowadzą spokojne, dostatnie i ciekawe życie. Nie są jeszcze chorzy, planują jednak popełnić samobójstwo zanim dopadnie ich starość i zniedołężnienie. Setki australijskich emerytów przemycają niedozwolone środki z Meksyku, inni zamieniają swoje przydomowe ogródki w małe laboratoria próbując wyprodukować w nich odpowiednią truciznę. Uważają samobójstwo za ostatni akt samostanowienia o sobie. Przeciwnicy takiej teorii sądzą jednak, że plany przyszłych samobójców zdeterminowane są przez społeczna modę na wieczne bycie młodym.

W pewnym miejscu w Australii emeryci zorganizowali tajemne i nielegalne laboratorium. "Włożyć odrobinę wazeliny do szklanej probówki...", czyta jedna z kobiet gdy jej towarzysze napełniają szklane naczynia. Na zewnątrz mężczyźni podgrzewają komponenty nad ogniem. Żadna z osób tu zgromadzonych nie jest naukowcem i nie ma doświadczenia chemicznego, używają jednak silnych chemikaliów. "Jak zacznie padać deszcz, wylecimy w powietrze" - żartuje jeden z mężczyzn.

Po dwóch latach i wielu nieudanych próbach grupie w końcu udało się wyprodukować truciznę o nazwie Nambutal. "To Święty Graal dla chcących odejść z własnego wyboru." - tłumaczy jeden z członków grupy. Obecnie 800 starszych osób zainteresowanych jest tajnymi badaniami prowadzonymi w "ogrodowym laboratorium". Uważają, że ta skandal, że muszą uciekać się do takich nielegalnych metod, aby zagwarantować sobie spokojne odejście, jakiego sobie życzą. Wiele osób biorących udział w spotkaniach grupy nie myśli jeszcze o umieraniu, ale chce po prostu wiedzieć jakie mają możliwości na przyszłość. Nie przeraża ich sama śmierć, ale całkowite uzależnienie do innych i zamknięcie w domu spokojnej starości. Lekarze obawiają się z kolei, że nagłośnienie sprawy eutanazji, utwierdzi ludzi w przekonaniu, że starość wiąże się z brakiem poczucia godności i utrwali model osoby starej jako ciężaru. "Biorąc pod uwagę głosy o ciężkiej starości, nie dziwi mnie, ze ludzie szukają najlepszego rozwiązania, aby zakończyć swoje życie" - mówi w "Ostatnim..." doktor Capolingua, lecz ostrzega, że zalegalizowanie środków takich jak Nembutal, będzie tylko społecznym potwierdzeniem przekonania, że starość nie ma wartości.
OSTATNI DZWONEK
Australia, 2007
Twórcy dokumentu "Ostatni dzwonek" stawiają kontrowersyjne pytanie: czy pozwolić ludziom u kresu życia podjąć samodzielną decyzję o odejściu z tego świata, gdy uznają, ze nadszedł ich czas i są na to gotowi?
film dokumentalny
OSTATNI DZWONEK