• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2008.04.15

CANAL+ PREMIUM

Ostatni król Szkocji

Wlk. Brytania, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Ostatni król Szkocji" nie jest dramatem kostiumowym o kresie szkockiej suwerenności, ale rozgrywającą się w latach 70. ubiegłego wieku opowieścią o epizodzie z czasu krwawych rządów dyktatora Ugandy, Idi Amina. W główną rolę brawurowo wcielił się Forest Whitaker, nagrodzony za swój występ Oscarem®, BAFTĄ i Złotym Globem.

Choć nie pozbawiony uroku, Amin od początku ma opinię tyrana (historycy szacują, że wymordował około pół miliona poddanych). Tymczasem młody, naiwny szkocki lekarz Nicholas Garrigan (James McAvoy), który przybywa do Ugandy tuż po zrobieniu dyplomu, jest wyraźnie zafascynowany władcą. Amin również zwraca uwagę na europejskiego medyka, ma bowiem słabość do Szkotów, sam nosi kraciastą spódniczkę i każe tytułować się "ostatnim królem Szkocji". Garrigan szybko staje się bliskim doradcą władcy, a nawet kimś w rodzaju przyjaciela. Nicholasowi imponuje status Amina, podobnie jak luksus i dworskie przywileje, a później również romans z jedną z jego żon. Szkot nie może jednak w nieskończoność udawać, że nie widzi okrucieństwa dyktatora. Stopniowo zdaje sobie sprawę, że jego potężny przyjaciel to jeden z najstraszniejszych tyranów, o jakich słyszał świat. Charyzma i magnetyzm Amina długo trzymają Nicholasa w obowiązku lojalności, z czasem jednak Garrigan zaczyna się buntować. Bardzo szybko przekonuje się, że nie ma mowy o jakimkolwiek przeciwstawieniu się władcy. Amin słynie przecież z tego, że oponentów rzuca na pożarcie krokodylom.

Idi Amin, którego w filmie Kevina Macdonalda z wielką charyzmą zagrał Forest Whitaker, zwykł mawiać: "Ja sam uważam się za najpotężniejszą postać świata". Ekscentryczny samozwańczy władca Ugandy, przez wielu uznawany za szaleńca, ukończył 4 klasy szkoły podstawowej, a wiedzę o świecie zdobywał jako pomocnik kucharza w brytyjskiej armii kolonialnej. Już wtedy wsławił się szczególnym okrucieństwem, dzięki czemu szybko awansował w wojskowej hierarchii. Był również zdolnym bokserem - odniósł znaczące sukcesy m.in. podczas Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej. Kiedy 25 stycznia 1971 roku po krwawym zamachu stanu objął władzę w Ugandzie, popierał go Izrael i Wielka Brytania. Już rok później Amin odwrócił się od zachodu, skuszony militarną i finansową pomocą ZSRR i Libii. Wypędził ze kraju 70 tysięcy Hindusów, wspierał palestyńskich terrorystów, wybił około pół miliona poddanych i doprowadził Ugandę do klęski gospodarczej. Znany był z tego, że zagranicznych gości częstował Coca-Colą, uznając ją za rarytas, a politycznych przeciwników, w tym Elżbietę II czy drobnej postury prezydenta Tanzanii Juliusa Nyerere, wyzywał na bokserskie pojedynki. Kiedy królowa Elżbieta nie przyjęła sportowego wyzwania, Amin ogłosił się pogromcą Brytyjskiego Imperium. Jego rządy zakończyły się w 1979 roku - obaliła go Ugandyjska Armia Wyzwoleńcza wspierana przez wojska Tanzanii.

KEVIN MACDONALD jest zdolnym dokumentalistą, nagrodzonym Oscarem za "One Day in September", a w Polsce znany dzięki poruszającemu dokumentowi "Czekając na Joe". W "Ostatnim królu Szkocji" bardzo sprawnie połączył historyczne fakty i literacką fikcję, tak że ekranizacja powieści Gilesa Fodena to jeden z najbardziej udanych biograficznych obrazów ostatniego dziesięciolecia. Postać doktora Nicholasa Garrigana jest wymyślona, ale składają się na nią cechy kilku rzeczywistych ludzi z otoczenia ugandyjskiego dyktatora. Obraz nagrodzono m.in. 2 BAFTAMI, 3 szkockimi BAFTAMI i 2 British Independent Film Awards. Wielka w tym zasługa scenarzystów: Petera Morgana, nagrodzonego Złotym Globem, BAFTĄ i statuetką w Wenecji za scenariusz do "Królowej" Stephena Frearsa oraz Jeremy'ego Brocka, scenarzysty m.in. dramatu kostiumowego "Jej wysokość Pani Brown". Największe zachwyty krytyków i publiczności przypadły jednak Forestowi Whitakerowi nagrodzonemu za rolę Amina m.in. Oscarem, BAFTĄ, Złotym Globem i licznymi nagrodami amerykańskich i angielskich krytyków. Partnerował mu James McAvoy, szkocki aktor, znany głównie z ról telewizyjnych, który dzięki kreacji w "Ostatnim królu Szkocji" zaczął robić karierę w Hollywood.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Forest Whitaker, film Ostatni król Szkocji
Najlepszy aktor w dramacie - Forest Whitaker, film Ostatni król Szkocji

WASZE OPINIE

majsterek

Film zrobił na prawdę duże wrażenie
Przede wszystkim genialna rola Foresta Whitaker'a. Aż brak słów, zresztą reszta nie spisała się wcale gorzej ale Whitaker jednak klasa. Fabuła też ciekawa trzeba przyznać, że takie filmy są potrzebne żeby jednak pokazywać światu co działo się lub dzieje w niektórych krajach.

lucius

Obejrzałem wczoraj -nie nowość na antenie Canal Plus- film Ostatni Król Szkocji!
Dla mnie, człowieka który z utęsknieniem spogląda w rejony kontynentu Afrykańskiego, jego klimatu, kultury, dziedzictwa... Film okazał się być cudowną opowieścią z nie mniej cudownymi plenerami!!!
Historia przedstawiona w filmie, oparta skądinąd na faktach daje nam do zrozumienia, że często "my" ludzie z pod znaku Europy, Ameryki traktujemy Afrykę i tamtych ludzi z wrodzoną wyższością, pomimo troski jaką wielu z nas żywi do Afrykańczyków...
Natomiast Ci, którzy przyzwyczaili się widzieć Afrykę przez pryzmat pustyń i buszu, oglądając film zobaczą "nową" Afrykę- Ugandę, gdzie sama stolica tego państewka ma wiele cech europejskich miast-stolic:-)
Ogólnie film dobry, godny obejrzenia i zasługujący na pochwały:-)

keke

Kto czytał teksty Kapuścińskiego ("Heban") powinien film zobaczyć. Afryka postkolonialna - bez znieczulenia. Niezłe zdjęcia i dużo fajnej muzyki w stylu lat 70. XX wieku.

Historia Ugandy jawi się tutaj jako jedna z odbitek uniwersalnej matrycy dziejów Czarnego Lądu. Zamach stanu - nędza i głód - terror i obalenie dyktatora - potem szybki koniec nadziei na lepsze czasy.

Dla zainteresowanych - w epizodzie pojawia się agentka Scully z Archiwum X.
Ostatni król Szkocji
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2006
"Ostatni król Szkocji" nie jest dramatem kostiumowym o kresie szkockiej suwerenności, ale rozgrywającą się w latach 70. ubiegłego wieku opowieścią o epizodzie z czasu krwawych rządów dyktatora Ugandy, Idi Amina. W główną rolę brawurowo wcielił się Forest Whitaker, nagrodzony za swój występ Oscarem®, BAFTĄ i Złotym Globem.
dramat
Ostatni król Szkocji
4,7 5 1 57