PREMIERA

2007.11.13

CANAL+ PREMIUM

OSTATNI PO BOGU

Polska, 1968

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Podczas powrotu z zimowych ćwiczeń okręt podwodny "Jastrząb" ulega awarii, wskutek której osiada na dnie wraz z pięcioma uwięzionymi na pokładzie marynarzami.

Klaustrofobiczna sytuacja i stres szybko podgrzewają kiełkujące już wcześniej konflikty. Kapitan Adam Hulewicz (Tadeusz Schmidt) coraz ostrzej nie zgadza się ze swoim zastępcą, kapitanem Zapałą (Józef Nowak). Tymczasem baza, aby nie wywoływać paniki, decyduje się wstrzymać decyzję o ogłoszeniu alarmu. Dopiero kiedy doktor Bryl (Zdzisław Maklakiewicz) wyznaje, że na prośbę Hulewicza zataił informację o jego złym stanie zdrowia, komandor ogłasza alarm dla floty.

PAWEŁ KOMOROWSKI, reżyser sensacyjnego obrazu "Ostatni po Bogu", znany jest przede wszystkim jako twórca filmów przygodowych dla młodzieży. Zasłynął dzięki cyklowi "Oko proroka" i serialowi "Oko proroka, czyli Hanusz Bystry i jego przygody". Jest też reżyserem nagrodzonych 5 Orłami "Syzyfowych prac" z Alicją Bachledą-Curuś i Łukaszem Garlickim. W pamięci widzów pozostały również udane filmy, jak "Ściana Czarownic", historia utalentowanego narciarza, któremu awanturniczy styl życia przeszkadza w karierze czy "Stajnia na Salvatorze", dramat okupacyjny o dwóch przyjaciołach, których wojna zmusza do wystąpienia przeciwko sobie. W "Ostatnim po Bogu", ze wspaniałą muzyką Wojciecha Kilara, główną rolę zagrał krakowski aktor Tadeusz Schmidt, znany z ról w takich filmach, jak "Pan Wołodyjowski", "Morderca zostawia ślad" czy "Jutro Meksyk". Partnerowali mu m.in. Marian Opania, Marian Kociniak i Zdzisław Maklakiewicz. Głosu jednemu z członków załogi, granemu przez Lecha Grzmocińskiego, użyczył Witold Pyrkosz. Film otrzymał nagrodę III stopnia Ministra Obrony, którą odebrali reżyser, scenarzystaJerzy Lutowski i autor zdjęć Jerzy Stawicki.

WASZE OPINIE

keke

Bardzo proszę o powtórkę filmu o "ludzkiej" porze

rocco

Bardzo dobry film. Technicznie bez zarzutu, bardzo dobrze zagrany, świetne zdjęcia (coś dla miłośników
łodzi podwodnych). Wartka i naprawdę wciągająca akcja. Świetnie dobrana obsada, oprócz genialnego
Schmidta między innymi Kociniak, Opania, Zaorski, Maklakiewicz. Na dokładke interesujące zdjecia
3miasta z końcówki lat 60tych. Wart obejrzenia. Polecam. Dawka socrealu skromna jak na te czasy. Nie
przeszkadza.
OSTATNI PO BOGU
reżyseria:
Polska, 1968
Podczas powrotu z zimowych ćwiczeń okręt podwodny "Jastrząb" ulega awarii, wskutek której osiada na dnie wraz z pięcioma uwięzionymi na pokładzie marynarzami.
film sensacyjny
OSTATNI PO BOGU
4,5 5 1 26