EMISJE

PN | 28.09 | 04:05

CANAL+ PREMIUM

PN | 28.09 | 05:05

CANAL+1

Ostatni rozdział

Un Air Si Pur...

Polska/Francja/Belgia, 1997

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Znakomity portret hermetycznego środowiska górskiego sanatorium, które z Pałacu Zdrowia staje się siedliskiem śmierci i pozbawionego uczuć seksu.

Trwa wielka wojna - później nazwana I wojną światową. Kosmopolityczne Zakopane zachowuje jednak pozory normalności. Góry pozostają tak samo piękne i niewzruszone, a powietrze rześkie i czyste. Tym właśnie powietrzem zachwycą się pewnego dnia francuski adwokat i lekarz (Fabrice Luchini i André Dussollier), którzy postanowią - wbrew czasom - zbudować w Zakopanem luksusowe sanatorium Pałac Zdrowia.

Zjeżdżający do uzdrowiska ludzie pochodzą z różnych stron świata - Francji, Włoch, Anglii, Szwajcarii, ale również z Polski. Łączy ich jedno - wszyscy w jakimś stopniu ukrywają swoją prawdziwą tożsamość. Turnus sanatoryjny staje się dla nich okazją do założenia maski, która uwolni ich od własnego losu. Teraz mogą być kim tylko zechcą. W swojej maskaradzie stają się groteskowi, wręcz śmieszni, ale reżyser dba, żeby w każdej postaci uwydatnić przede wszystkim tragizm. Bohaterowie wikłają się w sieć kłamstw (pozornie tylko niewinnych), zdrad, nielegalnych interesów, a nawet... morderstw. Zaczynają żyć w oderwaniu od rzeczywistości, przyjmując zupełnie inną, umowną tożsamość. Prawdziwe życie dociera do nich tylko podczas codziennych przemarszów okaleczonych wojną żołnierzy.

Oparty na znakomitej powieści laureata Nagrody Nobla film YVES'A ANGELA to studium zarówno ludzkiej natury, jak i europejskiej cywilizacji. Sanatorium staje się mikroświatem - rządzą nim te same prawa, które świat doprowadziły do wojny. Zło pozornie zostaje na nizinach - położony w wysokich górach kurort jest nim z początku nieskażony. Jednak kiedy przyjeżdżają goście, wraz z nimi wkrada się kłamstwo, egoizm, wyrachowanie, ale też samotność, frustracje i rozpaczliwe pragnienie szczęścia. Choćby miało trwać kilka minut. Stąd cielesne wyłącznie związki, impulsywne kradzieże i morderstwa - niedorzeczne i niepotrzebne. Pałac Zdrowia staje się siedliskiem zła, aż w końcu zostaje przekształcony na szpital dla rannych żołnierzy. Wojna okazuje się więc stanem umysłu, jednym z kierunków cywilizacji i wynikiem samotności, na którą chorują ludzie.

Film jest koprodukcją polsko-fancusko-beligijską. W polskiej ekipie znaleźli się m.in. znakomity operator Edward Kłosiński, autorka muzyki Joanna Bruzdowicz oraz wybitni aktorzy: Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz czy Dominika Ostałowska. Jedną z głównych ról odegrało też samo miejsce - niewzruszenie piękne Zakopane. Część zdjęć nakręcono w zakopiańskim sanatorium ZNP, a sceny plenerowe na Polanie Zgorzelisko.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
Ostatni rozdział
reżyseria:
Polska/Francja/Belgia, 1997
Znakomity portret hermetycznego środowiska górskiego sanatorium, które z Pałacu Zdrowia staje się siedliskiem śmierci i pozbawionego uczuć seksu.
dramat obyczajowy
Ostatni rozdział
4,4 5 1 20