PREMIERA

2007.09.11

CANAL+ PREMIUM

OSTATNI TRAPER

Le dernier trappeur/The Last Trapper

Francja/Kanada/Szwajcaria, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dokument przygodowy

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Norman Winther to jeden z nielicznych ludzi, którzy świadomie wybrali życie w ścisłej więzi z naturą. Wraz z żoną i sforą psów zaprzęgowych mieszka w górskiej chacie w kanadyjskich lasach Yukon.

Winther nie korzysta z wynalazków cywilizacji, nie ulega pokusie wygód. Czas spędza na polowaniach (choć przeprasza każde zwierze, które musi zabić), łowieniu ryb, pływaniu własnoręcznie wykonanym kanoe i opiekowaniu się domem. Do miasta wyrusza rzadko. Przyroda jest dla niego domem, filozofią życia i najwyższym autorytetem, cywilizacja natomiast powodem smutku, jak wtedy, gdy ukochany pies Winthera zostaje potrącony przez samochód.

Urzekająca opowieść o przyjaźni człowieka i natury, to drugi już dokument NICOLASA VANIERA, autora podróżniczej książki "Transsyberia" i inicjatora corocznego wyścigu najlepszych maszerów świata - Grande Odyssée. W poprzednim obrazie "L'Enfant des neiges" z 1995 roku Vanier opowiedział o młodym małżeństwie, które wraz z dwuletnim dzieckiem żyło przez kilka miesięcy na dalekiej Północy. Była to autentyczna historia reżysera i jego rodziny. Podczas pracy nad "Ostatnim traperem" Vanier wybrał technikę fabularyzowanego dokumentu. Norman Winther i inni bohaterowie filmu są w nim sobą, uczestnicząc jedynie w wydarzeniach inscenizowanych przez reżysera. Vanierowi udało się przenieść historię jednego człowieka w wymiar epicki i stworzyć traktat o jego pogodzeniu się z przyrodą.

Film odniósł we Francji większy sukces kinowy, niż nagrodzony Oscarem "Marsz pingwinów". Niewątpliwie duża w tym zasługa Jacquesa Perrina, producenta "Małpiego rodu", "Koczowników" czy "Mikrokosmosu", który dowiódł, że filmy przyrodnicze doskonale sprawdzają się na wielkim ekranie. "Kiedyś producenci kpili z filmów przyrodniczych. Teraz nikt na nich nie traci" - twierdzi Jean-Pierre Bailly, którego spółka MC4 wyprodukowała "Ostatniego trapera". Dla Vaniera, który swoją twórczość traktuje po trosze jak misję, bardziej od box-office'owego sukcesu liczy się przygoda, którą przeżył dzięki Wintherowi i nowa perspektywa, którą traper mu pokazał. Podczas promocji książki "Transsyberia", w której opisał swoją podróż przez Syberię aż po Morze Arktyczne, mówił: "Oby nasza wyprawa zdołała ukazać światu urzekające piękno nie oskalpowanej jeszcze Ziemi. Chcielibyśmy z całego serca, aby nasze filmy, nasze książki i zdjęcia były hymnem na cześć przyrody i pomogły w jej zachowaniu. Jeszcze jest na to czas".

WASZE OPINIE

mistrzkai

Najlepszy film, jaki w życiu widziałem!

szewol

Bardzo ciekawa opowieść i jeszcze lepsze widoczki. Polecam tym, którzy myślą, że bez komputera nie można żyć!

Born2ball

Film jeset po prostu nudny. Pomysl kompletnie nie wykorzystany, zamiast skupic sie na powaznym problemie, to dostajemy historie rodem z goracej Brazylii. Tak, zdjecia to duzy plus tego film, problem polega na tym, ze jedyny.
OSTATNI TRAPER
reżyseria:
Francja/Kanada/Szwajcaria, 2004
Norman Winther to jeden z nielicznych ludzi, którzy świadomie wybrali życie w ścisłej więzi z naturą. Wraz z żoną i sforą psów zaprzęgowych mieszka w górskiej chacie w kanadyjskich lasach Yukon.
dokument przygodowy
OSTATNI TRAPER
4,4 5 1 49