PREMIERA

2012.01.22

CANAL+ PREMIUM

Ostatnia stacja

The Last Station

Wielka Brytania/Niemcy/Rosja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rosja, rok 1910. Zbliżający się do kresu życia Lew Tołstoj (Christopher Plummer) postanawia - zgodnie ze swoją filozofią wyrzeczenia się prywatnej własności - przekazać majątek i prawa do swoich dzieł narodowi rosyjskiemu.

Ta decyzja wywołuje gwałtowny sprzeciw żony i muzy pisarza Zofii (Helen Mirren), która jest gotowa za wszelką cenę odwieść męża od realizacji planu. W słynnej posiadłości Jasna Polana zawiązują się rozliczne sojusze, a sam Tołstoj spiskuje przeciw Zofii ze swoimi uczniami, którym przewodzi Władimir Czertkow (Paul Giamatti). W sieć intryg zostaje także wciągnięty nowy sekretarz literata Walentin Bułgakow (James McAvoy), którego uwielbienie dla pryncypała zostaje wystawione na ciężką próbę.

"Ostatnia stacja" to opowieść o zawiłościach losu, miłości, intrygach i manipulacji. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach z ostatnich miesięcy życia wybitnego pisarza Lwa Tołstoja, jest dziełem MICHAELA HOFFMANA ("Czas przemian", "Sen nocy letniej"), który przy jego realizacji podjął się podwójnej roli: scenarzysty i reżysera. "Nie jest to typowa biografia" - przekonywał Hoffman. "To wspaniała historia relacji, niezwykłe zestawienie starej i nowej miłości. Osią filmu jest walka między idealizmem a rzeczywistością. Każdy z nas żyje pewnym ideałem miłości, lecz zawsze silnie kontrastuje on z tym, czym miłość okazuje się w realnym życiu. Uważam, że jest to fascynujące".

Niewątpliwym atutem "Ostatniej stacji" jest doborowa obsada. W Tołstoja wcielił się Christopher Plummer ("Informator", "Piękny umysł", "Debiutanci"), nominowany za tę rolę w wieku 81 lat po raz pierwszy do Oscara, a także do Złotego Globu oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. W ten sam sposób została wyróżniona Helen Mirren ("Szaleństwo Króla Jerzego", "Gosford Park", "Królowa"), która znakomicie zagrała żonę Tołstoja. Trochę w cieniu tego gwiazdorskiego duetu ciekawe role stworzyli James McAvoy ("Ostatni król Szkocji", "Pokuta") i mistrz drugiego planu Paul Giamatti ("Bezdroża", "Człowiek ringu", Idy marcowe"). Warto nadmienić, iż jednym z producentów wykonawczych filmu był jeden z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich filmowców Andriej Konczałowski, którego zasługą jest uchwycenie na ekranie "rosyjskiej duszy", tak wyraźnie obecnej w twórczości Tołstoja. "Ta produkcja jest jak wspaniały wieczór w teatrze - dwa aktorskie demony ścierają się z sobą z całą mocą, kreując sceny pełne szekspirowskiego afektu, goryczy i gniewu" - chwalił "Ostatnią stację" David Denby z magazynu "The New Yorker", podczas gdy recenzent "Wall Street Journal" Joe Morgenstern wyrokował: "Cały ten film jest wielką pokusą, która wciąga nas w zaginiony świat Lwa Tołstoja i jego żony, przedstawionych na ekranie we wspaniałych kreacjach aktorskich".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Jamal

To rzeczywiscie wyróżniająca sie premiera stycznia, dla mnie bez wątpienia film miesiąca. Urzekła mnie "nornalność" z jaką pokazano Tołstoja, czlowieka, który z rezerwą podchodził do wielu swoich opinii, mimo, ze wielu ludzi bezmyslnie je wyznawali i głosili. Film z jednej strony pokazuje nam Tołstoja u kresu życia i walce o prawa do jego dzieł ale z drugiej ukazuje nam utopijność wielu prawd. Nauki głoszone przez grupy polityczne/sekty rozbijają się często z rzeczywistością. Wiedza to ich członkowie i szefowie ale tworzy sie zarazem mit i aurę pozorów. Świetne kino.

pedro

Jedna z najciekawszych premier tego miesiąca. Świetny film z rewelacyjną obsadą. To film o kobiecie kochającej męża, a właściwie o walce o jego spuściznę. Czyja ma być spuścizna wielkiego pisarza narodu rosyjskiego, czy Zofii Tołstoj?
Ciekawy scenariusz i dobra gra aktorska to duże atuty tego filmu. "Ostatnia stacja" wciągnęła mnie od pierwszych do ostatnich minut. Polecam.

lukaszk13

Jak dla mnie to zawód. Film mi się nie podobał, nie wciągnął mnie także całkowicie. Daję 3/10 za samą obsadę.
Ostatnia stacja
reżyseria:
Wielka Brytania/Niemcy/Rosja, 2009
Rosja, rok 1910. Zbliżający się do kresu życia Lew Tołstoj (Christopher Plummer) postanawia - zgodnie ze swoją filozofią wyrzeczenia się prywatnej własności - przekazać majątek i prawa do swoich dzieł narodowi rosyjskiemu.
dramat biograficzny
Ostatnia stacja
3,2 5 1 6