Paramount Pictures

PREMIERA

2007.07.22

CANAL+ PREMIUM

OSTATNIE WAKACJE

Last Holiday

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Georgie Byrd (Queen Latifah) odkąd pamięta, żyje rozsądnie i higienicznie. Zarabia gotując publicznie w jednym z supermarketów Nowego Orleanu, skrupulatnie odkłada oszczędności, nie wdaje się w konflikty w pracy, a popołudniami uczy się nowych wyrafinowanych dań.

Sama jada samotnie i niezbyt smacznie, ponieważ jest na niekończącej się diecie. Dotychczasowe nawyki i zbędne kilogramy przestają jednak mieć znaczenie, kiedy Georgia dowiaduje się, że został jej zaledwie miesiąc życia. Rezygnuje z diety, pakuje walizki i za życiowe oszczędności wykupuje wakacje w luksusowym hotelu w Karlowych Warach, gdzie szefem kuchni jest jej guru, Chef Didier (Gerard Depardieu). Zamierza poznać go osobiście, odkryć jego kulinarne tajemnice, a przy okazji spróbować wszystkiego, czego do tej pory sobie odmawiała. Zaliczają się do tego wszystkie dania z hotelowego menu, snowboard oraz krytykowanie wyższych sfer, w tym Matthew Kragena (Timothy Hutton), właściciela sieci sklepów, dla której pracowała.

Film WAYNE'A WANGA - jak pisał krytyk Roger Ebert - maksymalnie wykorzystuje wszystkie zalety ciepłej natury Queen Latifah. Dzięki temu reżyser wykorzystując starą formułę prezentuje pyszną i mądrą komedię. Czarnoskóra raperka, która coraz lepiej odnajduje się na wielkim ekranie, za rolę Georgii otrzymała nominację do Black Movie Award, Image Award i Teen Choice Award. Wcześniej Latifah zdobyła m.in. nominacje do Oscara, Złotego Globu i BAFTY za rolę w "Chicago", a na ekranach polskich kin można ją oglądać w znakomitym "Przypadku Harolda Cricka".

Wang swoją komedię osadził w nietypowym jak na amerykańskie kino miejscu - Karlowych Warach, znanych na świecie głównie dzięki odbywającemu się tam międzynarodowemu festiwalowi filmowemu. Złożył w ten sposób osobisty hołd ważnemu dla światowego kina miejscu. Co ciekawe, imię reżysera jest również ukłonem jego rodziców w stronę Johna Wayne'a, którym zachwycili się po obejrzeniu "Rzeki Czerwonej".

Imię okazało się dobrą wróżbą. Urodzony w Hongkongu reżyser karierę zaczynał w Hollywood, a jego filmy od początku odnosiły artystyczne i komercyjne sukcesy. Światowy rozgłos przyniosła mu wyrafinowana w swojej prostocie komedia "Dym" (1995) według scenariusza Paula Austera. Ta mądra nowojorska opowieść o klientach małego sklepu z tytoniem otrzymała m.in. Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i Niemiecką Nagrodę Filmową. "Ostatnie wakacje" powstały dokładnie jedenaście lat później. Queen Latifie partneruje w nich m.in. Gerard Depardieu, nagradzany w Cannes ("Cyrano de Bergerac") i Wenecji ("Policja") oraz laureat Złotego Globu za "Zieloną kartę". W osadzie znalazł się także Timothy Hutton, laureat Oscara i Złotego Globu za "Zwyczajnych ludzi", oraz uznany kiedyś za sensację sceny hip-hopowej raper LL Cool J, znany widzom m.in. dzięki rolom w "Męskiej grze" czy "Aniołkach Charlie'ego".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Niezłe kino, które mimo chwytów, które już się wcześniej widziało, jest przyjemne w oglądaniu. Jeśli film był faktycznie kręcony w Czechach, to przyznam, że mają tam niesamowite widoki. Fabułka jest nawet chwytliwa i wciąga, i tak 90 min. jakoś leci. Dobre, acz nie rewelacyjne.

Sowarek

Taki se. Co prawda humor niezły, ale reszta gorzej. 4

Krzysio77

fajny bajkowy film w stylu Pretty Woman polecam
OSTATNIE WAKACJE
reżyseria:
USA, 2006
Georgie Byrd (Queen Latifah) odkąd pamięta, żyje rozsądnie i higienicznie. Zarabia gotując publicznie w jednym z supermarketów Nowego Orleanu, skrupulatnie odkłada oszczędności, nie wdaje się w konflikty w pracy, a popołudniami uczy się nowych wyrafinowanych dań.
komedia
OSTATNIE WAKACJE
4,2 5 1 82