PREMIERA

2006.09.08

CANAL+ PREMIUM

Ostre słówka

The Upside of Anger

USA/Niemcy/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 131 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zamieszkała na przedmieściach Detroit Terry Ann Wolfmeyer (Joan Allen) z dnia na dzień staje się zgorzkniałą i sfrustrowaną kobietą.

Mąż porzucił ją dla młodszej i piękniejszej kobiety. Zostawiona sama sobie Terry, musi poradzić sobie nie tylko ze złością i bólem, ale również z czterema dorastającymi córkami. Dziewczyny, nie zważając na załamanie nerwowe matki, wchodzą właśnie w okres randek, planowania małżeństwa i zachłystują się pozorną dorosłością. Z pomocą Terry przychodzi na szczęście sąsiad i długoletni przyjaciel rodziny Denny Davies (Kevin Costner), była gwiazda baseballu, a obecnie radiowy DJ. Danny nie tylko pomaga w codziennych obowiązkach i wypełnia pustkę po ojcu, ale również chętnie upija się wraz z Terry a wreszcie się w niej zakochuje. Teraz problemy sercowe matki będą dobrze komponować się z rozterkami córek.

Nagrodzone przez krytyków z Chicago, San Diego i San Francisco "Ostre słówka" to jeden z filmów MIKE'A BINDERA, twórcy m.in. chwalonego przez krytyków "Powrotu do Tamakwa" czy komedii "Fenomen żonatego faceta" i nagrodzonej na U.S. Comedy Arts Festival "The Sex Monster".

Rolę Terry Ann z "Ostrych słówek" Binder napisał specjalnie dla Joan Allen, która zgodziła się wystąpić w filmie. Ta znana głównie z drugoplanowych ról aktorka jest laureatką nagrody Tony za występ w broadwayowskiej inscenizacji "Burn This". Choć w kinie gra od 1985 roku, przełomem w jej karierze była dopiero rola w filmie "Nixon" z 1995 roku, za którą otrzymała nominację do Oscara i BAFTY. Kolejne dwie szanse na Oscara miała dzięki udziałowi w "Czarownicach z Salem" (1996) i "Ukrytej prawdzie" (2000), w której zagrał również Mike Binder. Stworzyła też bardzo ciekawą kreację w "Miasteczku Pleasantville", gdzie zagrała kobietę, która odważa się zerwać z ciasną mentalnością i obyczajowością prowincjonalnych zasad i stać się niezależną od męża. Ten typ ról najczęściej zresztą kojarzony jest z ekranowym emploi aktorki. W "Ostrych słówkach" Allen partnerował Kevin Costner. Ten aktor i reżyser pierwszą znaczącą rolę zawdzięcza Lawrence'owi Kasdanowi, który obsadził go w swoim westernie "Silverado" (we wcześniejszym jego obrazie "The Big Chill" wszystkie sceny z udziałem Costnera zostały wycięte w montażu). Prawdziwe uznanie Costner zdobył jednak dopiero jako twórca "Tańczącego z wilkami" (1990), w którym zagrał również główną rolę. Wyróżniony dwoma Oscarami (dla najlepszego filmu i reżysera), Złotym Globem i Srebrnym Niedźwiedziem obraz to zresztą najważniejsze dokonanie w karierze Costnera. Sukcesu tego oryginalnego westernu nie powtórzył ani "Wodny świat" (1995, jeden z najdroższych filmów w historii Hollywood), ani dramat science fiction "Wysłannik przyszłości" (1997), ani kolejny western "Bezprawie" (2003). Costner, mimo dobrze rozpoczętego romansu z reżyserią, pozostał jednak przede wszystkim aktorem. Swoje najbardziej znane role zagrał m.in. w "JFK" (1991), za który zdobył nominację do Złotego Globu, "Robin Hood: Książę złodziei" (1991), "Bodyguard" (1992) czy "Doskonały świat" (2003).

WASZE OPINIE

jamarta

Bezpretensjonalny, sympatyczny, z zaskakujacym finalem. Sensowne odniesienie do "Czulych slowek" w tlumaczeniu tytulu.
Ostre słówka
reżyseria:
USA/Niemcy/Wlk. Brytania, 2005
Zamieszkała na przedmieściach Detroit Terry Ann Wolfmeyer (Joan Allen) z dnia na dzień staje się zgorzkniałą i sfrustrowaną kobietą.
dramat
Ostre słówka
4,4 5 1 14